SAMSUNG_06202 M SAMSUNG_06202 M SAMSUNG_06202 M Advertisement

Technológia Li-Fi je 100-krát rýchlejšia ako Wi-Fi. V Estónsku ju už skúšajú v praxi

Technológie
0

Technológia Li-Fi, superrýchla alternatíva Wi-Fi, sa dostáva z výskumných laboratórií do reálneho sveta. Postaral sa o to estónsky startup Velmenni, ktorý uskutočnil jej prvú komerčnú implementáciu v priemyselnom prostredí v Tallinne.

Li-Fi je bezdrôtová technológia podobná Wi-Fi, ktorá umožňuje odosielanie dát pri vysokých rýchlostiach za použitia technológie VLC (visible light communication). Vynašiel ju profesor Harald Haas z Edinburskej univerzity a oproti Wi-Fi má niekoľko výhod. Umožňuje vyššiu bezpečnosť lokálnych sietí, a keďže svetlo neprechádza cez steny, rušenie medzi zariadeniami je menšie. No najvýznamnejšia výhoda je rýchlosť - výskumníci dosiahli v laboratórnych podmienkach rýchlosť 224 gigabitov za sekundu.

Sieť Li-Fi použitá v pilotnom projekte je schopná odosielať dáta rýchlosťou až 1 Gb/s, čo je 100-krát viac, ako umožňuje súčasná technológia Wi-Fi. Film s vysokým rozlíšením by sa pri takejto rýchlosti dal stiahnuť v priebehu niekoľkých sekúnd.

V rámci projektu tím navrhol riešenie inteligentného osvetlenia, kde sa aj dátová komunikácia vykonáva pomocou svetla. Na prístup k internetu sa v kanceláriách využíva sieť Li-Fi. „Je veľmi ťažké vytvoriť úplne novú infraštruktúru na pripojenie Li-Fi, takže nejako musíme integrovať náš systém so súčasným systémom," povedal Deepak Solanki, generálny riaditeľ Velmenni.

Li-Fi nemusí úplne nahradiť Wi-Fi, obe technológie by sa mohli používať paralelne na vytvorenie efektívnejšej siete. Ako povedal Solanki, technológia by sa k spotrebiteľom mohla dostať v priebehu najbližších troch až štyroch rokov a umožnila by im prístup k internetu pomocou žiaroviek v ich domácnosti.

Vynálezca pripojenia Li-Fi Harald Haas už skôr tvrdil, že v budúcnosti by mohla byť každá LED žiarovka použitá ako ultrarýchla alternatíva k Wi-Fi. „Musíme iba umiestniť malý mikročip do každého osvetľovacieho zariadenia a spojiť tak dve základné funkcie: osvetlenie a bezdrôtový prenos dát," vyjadril sa profesor Haas.

Zdroj: ibtimes.co.uk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať