Image
11.10.2019 0 Comments

Festival Art & Tech Days ukáže, ako vyzerá spojenie svetov umenia a technológií

Jazyk a komunikácia predstavujú základ interakcie medzi ľuďmi. Čo sa však stane, ak do rovnice pridáme roboty, umelú inteligenciu či softvér? Presne to skúma tohtoročná téma „Beyond Words“ festivalu Art & Tech Days, ktorý sa uskutoční 19. - 24. novembra v Košiciach. Je určený pre všetkých, ktorých zaujíma, ako nové technológie rozširujú možnosti ľudskej kreativity. 

Významným hosťom aktuálneho ročníka bude Sean Mulholland z top dizajnérskej spoločnosti IDEO, ktorá je priekopníkom a lídrom v dizajne orientovanom na človeka (human-centered design). Seana fascinuje najmä interakcia medzi človekom a spôsoby, akým technológie menia ľudské interakcie. O svoje skúsenosti sa podelí s účastníkmi workshopu Language Without Words a s publikom Art & Tech Conference. Do Košíc prinesie aj interaktívnu inštaláciu ERNEST – Emocionálne uvedomelú umelú inteligenciu. Tá dokáže čítať a interpretovať emócie z ľudskej tváre a identifikovať, ako prijímaný obsah ovplyvňuje naše pocity. 

O tom, ako umelá inteligencia a roboty prispievajú k evolúcii jazyka a kultúry, bude na Art & Tech Conference hovoriť aj Michael Spranger zo SONY Computer Science Laboratories. Je to tokijský think-tank o technológiách budúcnosti, ktorý spochybňuje tradičné hranice medzi vedou, technikou a spoločnosťou. 

Medzi spíkrov konferencie patria aj Jiří Charvát a Lukáš Venclík z pražskej Školy improvizace. Jirka je spisovateľ, copywriter, performer, improvizátor a majster ČR v slam poetry. Lukáš sa venuje televíznej a filmovej produkcii od herectva až po scenár, je tiež moderátorom a lektorom, ktorý sa v tréningu sústreďuje na pohotovosť a ľahkosť prejavu. Obaja počas Art & Tech Days spolu povedú aj workshop Nespútaný storytelling, na ktorom účastníkom ukážu, ako odomknúť vlastný potenciál a pútavo komunikovať svoje nápady a príbehy. 

Okrem vzdelávacích a popularizačných formátov festival ponúkne aj umelecký program – výstavy, inštalácie a predstavenia, ktoré využívajú moderné technológie. Viaceré z nich boli prezentované na prestížnych podujatiach digitálneho umenia, akými sú napríklad Ars Electronica, NATO Arts Programme, alebo ISEA 2019 – Medzinárodné sympózium elektronického umenia. 

„V súčasnom a budúcom svete sa technológiám nevyhneme, preto treba využiť ich potenciál pre vznik nových myšlienok a nápadov,“ vraví Michal Hladký, riaditeľ organizácie Creative Industry Košice, ktorá festival a konferenciu organizuje už štvrtý rok. „Mali by sme kreativitu uplatniť vo všetkých odvetviach a investovať do tvorivých ľudí, lebo k výzvam dokážu pristupovať netradičným spôsobom a vytvárať tak inovácie.“

Art & Tech Days je miestom, kde možno stretnúť inšpiratívne osobnosti z oblasti IT, vedy, umenia a dizajnu. Vytvára priestor, na ktorom sa tieto na prvý pohľad odlišné svety stretávajú.

Organizátorom festivalu je nezisková organizácia Creative Industry Košice. Art & Tech Days sa uskutoční s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu, Fondu na podporu umenia, Visit Košice a Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

CZ: BenQ predstaví komplexné zobrazovacie riešenie na veľtrhu ISE 2020

23.01.2020 10:23

Společnost BenQ, mezinárodně uznávaný výrobce moderních digitálních zařízení, upozorňuje na odhalení nových produktů určených do vzdělávacího, profesionálního audio a video a maloobchodního segmentu v ...

Tlačové správy

Mentolové cigarety v roku 2020 končia

23.01.2020 10:15

Fajčiarov tento rok čaká výrazná zmena. V máji sa oficiálne končí predaj mentolových cigariet. Dňa 20. mája 2020 nadobudne účinnosť úplný zákaz mentolových cigariet a cigariet s mentolovými kapsulam ...

Tlačové správy

CZ: Sennheiser predstavil slúchadlá HD 450BT a HD 350BT s prívetivou cenou

23.01.2020 09:58

Společnost Sennheiser dnes informovala o nejnovějších přírůstcích v portfoliu bezdrátových sluchátek střední třídy. Novinky jménem Sennheiser HD 350BT a Sennheiser HD 450BT nabídnou perfektní zvuk za ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá