Image
11.10.2019 0 Comments

Festival Art & Tech Days ukáže, ako vyzerá spojenie svetov umenia a technológií

Jazyk a komunikácia predstavujú základ interakcie medzi ľuďmi. Čo sa však stane, ak do rovnice pridáme roboty, umelú inteligenciu či softvér? Presne to skúma tohtoročná téma „Beyond Words“ festivalu Art & Tech Days, ktorý sa uskutoční 19. - 24. novembra v Košiciach. Je určený pre všetkých, ktorých zaujíma, ako nové technológie rozširujú možnosti ľudskej kreativity. 

Významným hosťom aktuálneho ročníka bude Sean Mulholland z top dizajnérskej spoločnosti IDEO, ktorá je priekopníkom a lídrom v dizajne orientovanom na človeka (human-centered design). Seana fascinuje najmä interakcia medzi človekom a spôsoby, akým technológie menia ľudské interakcie. O svoje skúsenosti sa podelí s účastníkmi workshopu Language Without Words a s publikom Art & Tech Conference. Do Košíc prinesie aj interaktívnu inštaláciu ERNEST – Emocionálne uvedomelú umelú inteligenciu. Tá dokáže čítať a interpretovať emócie z ľudskej tváre a identifikovať, ako prijímaný obsah ovplyvňuje naše pocity. 

O tom, ako umelá inteligencia a roboty prispievajú k evolúcii jazyka a kultúry, bude na Art & Tech Conference hovoriť aj Michael Spranger zo SONY Computer Science Laboratories. Je to tokijský think-tank o technológiách budúcnosti, ktorý spochybňuje tradičné hranice medzi vedou, technikou a spoločnosťou. 

Medzi spíkrov konferencie patria aj Jiří Charvát a Lukáš Venclík z pražskej Školy improvizace. Jirka je spisovateľ, copywriter, performer, improvizátor a majster ČR v slam poetry. Lukáš sa venuje televíznej a filmovej produkcii od herectva až po scenár, je tiež moderátorom a lektorom, ktorý sa v tréningu sústreďuje na pohotovosť a ľahkosť prejavu. Obaja počas Art & Tech Days spolu povedú aj workshop Nespútaný storytelling, na ktorom účastníkom ukážu, ako odomknúť vlastný potenciál a pútavo komunikovať svoje nápady a príbehy. 

Okrem vzdelávacích a popularizačných formátov festival ponúkne aj umelecký program – výstavy, inštalácie a predstavenia, ktoré využívajú moderné technológie. Viaceré z nich boli prezentované na prestížnych podujatiach digitálneho umenia, akými sú napríklad Ars Electronica, NATO Arts Programme, alebo ISEA 2019 – Medzinárodné sympózium elektronického umenia. 

„V súčasnom a budúcom svete sa technológiám nevyhneme, preto treba využiť ich potenciál pre vznik nových myšlienok a nápadov,“ vraví Michal Hladký, riaditeľ organizácie Creative Industry Košice, ktorá festival a konferenciu organizuje už štvrtý rok. „Mali by sme kreativitu uplatniť vo všetkých odvetviach a investovať do tvorivých ľudí, lebo k výzvam dokážu pristupovať netradičným spôsobom a vytvárať tak inovácie.“

Art & Tech Days je miestom, kde možno stretnúť inšpiratívne osobnosti z oblasti IT, vedy, umenia a dizajnu. Vytvára priestor, na ktorom sa tieto na prvý pohľad odlišné svety stretávajú.

Organizátorom festivalu je nezisková organizácia Creative Industry Košice. Art & Tech Days sa uskutoční s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu, Fondu na podporu umenia, Visit Košice a Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Black Friday v PLANEO Elektro je tu! A všetko bude o 40 % lacnejšie!

19.11.2019 14:59

Najlepší deň na nákupy Black Friday v predajniach PLANEO Elektro znamená možnosť získať zľavu -40 % s 5-ročnou VIP zárukou úplne na všetko. V sieti PLANEO Elektro Black Friday začína už 18. novembra. ...

Tlačové správy

Festival vedy a techniky AMAVET 2019 – výsledky 22. ročníka

19.11.2019 14:56

„Som úplne fascinovaný z toho čo tu vidím ako aj úžasné projekty, ktoré mladí ľudia dokážu spraviť. Ja som nanešťastie nemal také možnosti počas môjho štúdia, nemal som zlých učiteľov, ale nebola tam ...

Tlačové správy

Xerox prináša revolučné možnosti ozdobnej tlače a nový tlačový stroj pre náročné kancelárie aj produkciu

19.11.2019 14:32

Špeciálna tlač je jedným z najrýchlejšie rastúcich digitálnych segmentov. Technológia Adaptive CMYK Plus od spoločnosti Xerox je navrhnutá pre novú farebnú tlačiareň Xerox PrimeLink® C9065/C9070 a Xer ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá