Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Takto roboty s umelou inteligenciou bojujú spolu s mariňákmi

Technológie
0

Agentúra DARPA chce v rámci programu Squad X spolu s americkými jednotkami umiestniť na bojiská roboty ovládané umelou inteligenciou. Testy sa uskutočňujú už niekoľko rokov s vojakmi americkej armády a námorníctva.

Video z cvičenia v kalifornskom Twentynine Palms ponúka predstavu o tom, ako by to mohlo vyzerať, keby armáda bojovala spolu s robotmi.

Výcvikový priestor napodobňoval nemenované mesto na Blízkom východe. Mariňáci sa pohybovali ulicami, zatiaľ čo roboty im poskytovali prehľad o akktuálnej situácii a vykonávali prieskum ulíc. Roboty reagovali na príkazy vojakov, ale inak fungovali autonómne.

Cvičenie je na prvý pohľad pôsobivé, no technológia má svoje obmedzenia a môže vyvolávať obavy. „Testujúce jednotky nosili vesty vybavené sledovacími a kalibračnými senzormi,“ vysvetľuje sa vo videu. Každý námorník pracujúci popri robotoch musel nosiť vybavenie, ktoré napomáha ich fungovanie. Vojaci však už nosia v teréne okolo 90 kg zariadení a každý nový kúsok technológie predstavuje ďalšiu záťaž.

V súčasnosti roboty predstavujú iba senzory, poskytujú vojakom viac poznatkov o bojisku. DARPA však chce, aby jedného dňa boli schopné reagovať na kybernetické a elektronické hrozby. Roboty by síce nemohli strieľať, ale môžu inak zaútočiť.

Pentagón už dlho hovorí, že ľudia budú vždy súčasťou rozhodovacieho procesu, pokiaľ ide o zabíjanie ľudí na bojisku. Napriek tomu však pokračuje vo vývoji zbraňových systémov s umelou inteligenciou, ktoré by mohli po niekoľkých zlepšeniach zabíjať bez ľudského zásahu.

Tieto prísľuby nezohľadňujú skutočnosť, že zatiaľ čo diaľkovo ovládané drony križujú oblohu v severnej Afrike či na Blízkom východe, ich operátori sedia v klimatizovaných kanceláriách. Násilie sa odohráva ďaleko a vzdialenosť medzi zabíjajúcim a zabíjaným spôsobuje, že sa prestane starať o obete, aj keby išlo o civilistov. A tento problém sa môže ešte zhoršiť, ak sa zabijacké roboty premiestnia z oblohy na zem.

Zdroj: www.vice.com

 

Redakcia

Všetky autorove články
armada boj vojna robot umelaintelgincia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať