Image
6.12.2018 0 Comments

Tachyum: Vývoj čipu pre umelú inteligenciu sa posúva do fázy prípravy výroby, možno to bude práve na Slovensku

Spoločnosť Tachyum s dcérskymi spoločnosťami v americkom San Jose a v Bratislave, ktorú založil úspešný hardvérový architekt a vynálezca Radoslav Danilák, nedávno dosiahla zásadný míľnik vo vývoji prevratného čipu pre datacentrá, takzvaný Engineering Proof. Znamená to, že čip Prodigy, umožňujúci sústrediť nevyužitú kapacitu dátových centier na úlohy umelej inteligencie, je možné v praxi vyrobiť.

Tento čip s nízkou energetickou spotrebou by mal plynulo meniť charakter vyťaženia medzi datacentrom, AI a HPC. Bude sa vyrábať najmodernejšou 7 nm technológiou. Vývoj čipu sa tak posúva do ďalšej fázy – softvérového vývoja a prípravy výroby – v ktorom by významnú úlohu mohlo hrať Slovensko.

Čip je dielom Dr. Radoslava Daniláka, ktorý ním odpovedá na dve globálne výzvy: stagnáciu rastu výkonu procesorov, ktorú architektúra čipu Prodigy rieši vďaka využitiu základných fyzických limitov zariadenia a vysokú energetickú spotrebu dátových centier. V súčasnosti sa viac než 2% svetovej spotreby spotrebováva v dátových centrách. Ak sa nič nezmení, do roku 2030 to bude 10% a do roku 2040 absolútne neakceptovateľných 40% energie.

Prodigy čip na túto výzvu odpovedá 10-násobne nižšou spotrebou elektrickej energie a 4x nižšími celkovými náklady na obstaranie a prevádzku (TCO). Čip Tachyum Prodigy príde na trh v roku 2020 a mal by prekonať najrýchlejšie procesory Xeon vo vyťažení datacentier.

Umožňuje dosiahnuť výkon na úrovni GPGU (General Processing - Graphics Processing Unit) v prípade AI neurónových sietí a prekonáva procesory typu GPU pri výpočtových operáciách, ktoré si vyžadujú neuromorfné počítačové siete (Spiking Neural Networks) a technológie označované ako Symbolic AI a Bio AI. 

Nový čip by mal systémovým integrátorom v roku 2020 umožniť vyvinúť systémy s 30 Tensor ExaFLOPS výkonom (ExaFLOPS = 1018 t.j. trilión operácií v pohyblivej rádovej čiarke za sekundu) – Európska únia pritom plánovala vybudovať prvý superpočítač s výkonom 1 ExaFLOPS najskôr v roku 2028 (výkon 30 ExaFLOPS je v súčasnosti odhadovaný výkon ľudského mozgu).

V rámci 24-hodinového cyklu je viac ako 50% serverov v datacentrách nevyužitých. Dobrý príklad je Facebook, kedy sa líšia prístupy počas 24 hodín, takže veľa času servery v ich dátovom centre doslova zaháľajú. V najväčšom dátovom centre Facebooku, ktoré má 442 000 serverov je vyše 12 hodín počas dňa viac než 256 000 serverov v hodnote viac než 2 miliardy dolárov nevyužitých. Suma sumárum obrovské množstvo serverov, za ktoré sa zaplatilo, sú značnú dobu času nevyužité. A to je len príklad z jedného dátového centra, aj keď obrovského.

Takýchto, len čiastočne využitých serverov, sa nachádza v celosvetovom meradle za stovky miliard dolárov. Vďaka čipu Tachyum Prodigy budú môcť prevádzkovatelia datacentier rekonfigurovať nevyužité servery (už zakúpené a zaplatené) ako AI siete na dopyt, čím poskytnú lacné AI zdroje pre výrazne rastúcu skupinu zákazníkov pre AI. Namiesto udržiavania dedikovaného AI GPU hardvéru, ktorý je drahý a notoricky náročný na programovanie, môžu prevádzkovatelia datacentier poskytnúť veľký rozsah lacného výpočtového výkonu pre AI pre všetkých. 

Tím špecialistov Tachyum

Slovenská pobočka Tachyum povedie vývoj nasledujúcej generácie AI riešení na báze čipu Prodigy. V tandeme s centrom pre hardvérový vývoj v Kalifornii bude slovenská pobočka Tachyum viesť softvérový vývoj, ktorý má potenciál znásobiť ekonomický prínos čipu Prodigy pre EÚ a globálne trhy. Portovaním obecne používaných softvérový balíkov pre datacentrá s natívnym kódom Prodigy má Tachyum s.r.o. za úlohu urýchliť mieru adopcie Prodigy na primárny trh datacentier.

Navyše, slovenská pobočka Tachyum bude viesť výskum a vývoj (R&D) softvéru čip Prodigy pre AI pre globálne trhy. Podľa Dr. Daniláka má Slovensko predpoklady aj ekonomický potenciál na to, aby dokázalo do výskumno-vývojového centra Tachyum pritiahnuť talentovaných IT a AI profesionálov. Navyše, Tachyum s.r.o. má za cieľ rozšíriť strategickú spoluprácu s profesorom Steveom Furberom a jeho výskumným tímom pre ľudský mozog SpiNNaker na Univerzite v Manchestri, aby sa Prodigy sa stal optimálnym hardvérom pre ďalšiu generáciu AI riešení a výskum ľudského mozgu.

Profesorka Mária Bieliková na tlačovej konferencii, ktorej súčasťou bol aj telemost s Dr. Danilákom, zdôraznila svoju víziu, že ak nechceme mať zo Slovenska druhý Detroit, mali by sme sa zamerať na diverzifikáciu ekonomiky a zamerať sa na inú perspektívnu oblasť akou je napríklad IT. Konštatovala, že postupne klesá úroveň študentov, jednoducho preto, že tí najtalentovanejší odchádzajú do zahraničia. Príchod výskumno-vývojového centra Tachyum na Slovensko by mohol vyvolať opačný efekt – návrat talentov domov a prilákať špičkových expertov z celého sveta. „Osobne projektu Tachyum verím. Výskumné centrum tohto typu by nám pomohlo vytvoriť Centrum excelentnosti, okolo ktorého by vznikol silný ekosystém riešení, založených na umelej inteligencii. To by zásadne posunulo akademický sektor, zintenzívnilo technologický výskum a vývoj a prinieslo príležitosť pre šikovných ľudí.“

Podľa člena predstavenstva Tachyum a managing partnera investičnej a poradenskej spoločnosti IPM Adriana Vyčítala je už dnes na Slovensku mnoho príkladov firiem, ktoré tu robia technologický výskum a vývoj a posilňujú celý IT sektor. Aby sa z neho mohol vyvinúť podobne úspešný príbeh, aký poznáme z príchodu Volkswagenu a vybudovania kompletného automobilového priemyslu, sú potrebné investície do technologického ekosystému.„Slovensko má rozhodne potenciál, aby tu vznikol nový, silný technologický priemysel na svetovej úrovni.. Na to potrebujeme dostať sem špičkové technológie, ktoré zase pritiahnu tie najlepšie mozgy nielen z regiónu, ale aj zo sveta. Preto sme ako IPM vstúpili do Tachyum nakoľko sme presvedčení, že práve Tachyum môže byť tým impulzom, ktorý rozvinie inovačný ekosystém založený na umelej inteligencii na Slovensku a dokáže byť globálnym hráčom.“

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

HONOR 20 PRO v predaji | EISA Award

16.08.2019 10:20

HONOR, globálna značka smartfónov, dnes spustila predaje modelu HONOR 20 Pro. Modelzískal od ExpertImaging and Sound Association (EISA) ocenenie „EISA Lifestyle Smartphone 2019–2020“ zavynikaj ...

Technológie

Cesta developera: Od pevných diskov po DevOps

15.08.2019 00:01

Špeciálny projekt K článku ma inšpirovala reč Johna Romera na konferencii WeAreDevelopers. John je jedným zo zakladateľov firmy id Software, ktorá stojí za vývojom populárnych počítačových hier, ako ...

Technológie

Systém Dentis pomáha zubárom byť efektívnejším

09.08.2019 00:10

Špeciálny projekt Aj slovenský softvér vie preraziť a konkurovať tým zabehnutým. Príkladom nie je len Eset, či Sygic, ale i  špeciálny softvér určený pre zubných lekárov a kliniky – Dentis.  Ten v je ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá