ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

TIPY PRE ZPS / Fotografovanie pod vodou: Ako upraviť podvodné fotky, aby vynikli

0

Fotenie pod vodou je zábava, ale je zložité dosiahnuť podobne čisté výsledky ako na súši. Pri fotení pod vodou sa stráca kontrast i farby a výsledné snímky vyzerajú vyblednuto a sú nevýrazné. Našťastie pri úpravách v počítači veľa neduhov podvodnej fotografie ľahko napravíte. Ukážeme vám, ako z vašich fotiek dostať maximum.

Po nasnímaní záberov pod vodou sa bez úpravy vo väčšine prípadov nezaobídete. Na snímkach, ktoré zhotovíte pod vodnou hladinou, je skoro vždy badateľná strata kontrastu i farieb. Medzi vami a foteným objektom je totiž veľké množstvo vody, pre ktorú je fotka doslova utopená v sivom závoji.

Pozrieme sa na niekoľko nástrojov v module Vyvolať Zoner Photo Studia X, vďaka ktorým vaše podvodné fotky vyniknú. Pomôžu vám predovšetkým bežce Kontrast, Zreteľnosť alebo Odstránenie oparu. Ďalej doladíme farby pomocou správneho vyrovnania bielej, farebných korekcií a posunu základných farieb. Tak poďme na to.

Pod vodou sa stráca kontrast

Pri fotení pod vodou väčšinou dôjde k veľkej strate kontrastu, ostrosti i farieb. Čím fotíte cez väčšiu vrstvu vody, tým je tento efekt badateľnejší. Je teda vhodnejšie fotiť širšími objektívmi, aby ste mohli byť k fotenému objektu alebo človeku čo najbližšie. 

Expozícia

Otvorte fotku v module Vyvolať v Zoner Photo Studiu X a začnite Expozičnými nástrojmi. Väčšinou vám pomôže pridať Kontrast, Zreteľnosť a Odstránenie oparu. Tým potlačíte nechcenú stratu kvality, ktorú spôsobuje voda medzi vami a modelkou.

Vyrovnanie bielej a úprava farieb

Vyrovnanie bielej je pod vodou trochu tvrdší oriešok. Záleží na tom, či a ako veľmi svieti slnko, prípadne z akého materiálu je bazén a v akej hĺbke ste. Väčšinou však budú fotky príliš modré a zelené. Oba bežce Vyrovnania bielej, t. j. Te­plotu bielej a Odtieň, budete posúvať vpravo.

Odtieň vody a okolia dotónujte podľa situácie bežcom modrej farby v Posune základných farieb. Pleťovku ľahko doladíte pomocou bežca pre červenú farbu.

Na presnejší posun prípadne použite jednotlivé farby vo Farebných korekciách. Na výber farby, ktorú chcete zmeniť, použite kvapkadlo vpravo hore.

Zarovnajte horizont a orežte fotku

Pri fotení pod vodou často nie je veľmi čas ustrážiť si rovný horizont. No zároveň je v prípade, že máte v zábere i hladinu, správne zarovnanie horizontu dôležité. Voda by sa totiž nemala „vylievať“ z fotky. Použite preto nástroj Orez a otočenie (C) a fotku zarovnajte.

Ďalšia vec, ktorú ťažko kompletne ustrážite, je kompozícia. Tesne pod hladinou si nemôžete dovoliť natočiť fotoaparát, pokiaľ máte hľadáčik nad vodou. V prípade tejto fotky vzniklo v spodnej časti prázdne miesto. To vyriešite napríklad orezom do pomeru strán 16:9.

Vyretušujte detaily

Na našej fotke je mierne rušivý prvok rebrík v pozadí. Pomocou Retušovacieho štetca (J) v module Editor (alebo v prípade menších zásahov i v module Vyvolať) také detaily pohodlne vyretušujete.

www.milujemefotografii.cz 

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať