Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

TIPY PRE ZPS / Farebné tónovanie: Dodajte svojim fotkám osobitý farebný štýl

0

Súčasťou novinkového balíka nástrojov na prácu s farbou je i praktické farebné tónovanie. Pomocou neho natónujete do vybranej farby buď celú fotku, alebo oddelene tmavé a svetlé miesta. Ľahko tak zmeníte farebnú náladu svojich fotiek a vdýchnete im nový život a osobitý štýl.

Predstavujeme Farebné tónovanie

Ovládanie sekcie Farebné tónovanie je jednoduché a intuitívne. V záložke Všetko nájdete tri farebné kruhy a jeden bežec:

• Celkové – nastavuje celkový farebný nádych fotky v tieňoch i svetlách zároveň.

• Tiene – prekrýva farbou tmavé časti fotky.

• Svetlá – prekrýva farbou svetlé časti fotky.

• Bežcom Pomer nastavíte pomer medzi tým, čo sa ešte bude počítať do svetiel a čo už do tieňov. V praxi to znamená, že vyvažujete prefarbenie vo svetlách a tieňoch.

Uchopte bod uprostred farebného kruhu a presuňte ho na požadovaný odtieň, do ktorého chcete danú časť fotky naladiť. Odtieň farby volíte presúvaním bodu dokola, sýtosť ovplyvníte vzdialenosťou od stredu – čím bližšie k stredu bod umiestnite, tým je sýtosť nižšia a naopak.

Vedľa záložky Všetko nájdete i ďalšie tri záložky. Ako už ich názvy naznačujú, slúžia na detailnejšie farebné tónovanie jednotlivých častí fotky. V týchto záložkách môžete využiť i bežce Odtieň a Sýtosť. Ich funkcia je rovnaká ako posúvanie bodu po kruhu, ale umožnia vám precíznejšiu prácu a číselné hodnoty do nich môžete zadávať i ručne.

Jemné, ale efektné ladenie farebných tónov

Pomocou nástroja Farebné tónovanie ľahko upravíte farebnú náladu fotografie. Jedna z výhod je v tom, že farebné tónovanie vie v mnohých prípadoch zastúpiť tonálnu krivku – je však rýchlejšie a práca s ním je pohodlnejšia.

Zvyčajný spôsob, ako používať farebné tónovanie, je ladenie tieňov do studenších odtieňov a svetiel do teplejších. Ale, samozrejme, nie je to pravidlo. Každej fotke totiž pristane niečo iné a vy sa tak nemusíte obmedzovať – pamätajte na to, že pomocou farebného tónovania si ľahko vytvoríte svoj osobitý rukopis.

Vylaďte svoj osobitý štýl

No myslite aj na to, že všetkého veľa škodí. Nie každá farebná kombinácia vyzerá dobre. Používajte nástroj Farebné tónovanie s rozmyslom a bude vám i vašim fotkám výborným sluhom. Vyskúšajte si sami, aké sú úpravy týmto nástrojom jednoduché a efektné. My sme z tejto novinky nadšení!

www.milujemefotografii.cz 

 

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať