Image
4.7.2019 0 Comments

THOR: Nová zbraň, ktorá môže zneškodniť roje dronov

V posledných rokoch sa na bojiskách čoraz častejšie objavujú drony. Zvyčajne sa využívajú na prieskumnú činnosť, ale môžu vypúšťať aj bomby. Preto americká armáda vyvíja nové spôsoby, ako ich zneškodniť. Zostrelenie dronov je však náročné – sú malé a ťažko ich možno zasiahnuť zbraňou. Navyše ak letia nad ľuďmi, existuje riziko, že tí môžu byť poranení padajúcimi troskami dronu.

Americké letectvo nedávno predstavilo nový nástroj, ktorý môže byť umiestnený na základniach po celom svete. Ide o vysokovýkonný mikrovlnný systém s názvom Tactical High Power Microwave Operational Responder (THOR), ktorý je navrhnutý na to, aby chránil základne pred rojmi dronov.

Nástroj bol vytvorený vo Výskumnom laboratóriu vzdušných síl na leteckej základni Kirtland v Albuquerque v Novom Mexiku. Systém využíva krátke impulzy vysokovýkonných mikrovĺn na vyradenie elektroniky dronov z prevádzky. Podľa miestnej televíznej stanice KRQE bol systém vyvinutý rýchlo (za 18 mesiacov) a stál približne 15 miliónov dolárov. Na svoje fungovanie využíva generátor a je uložený v prepravnom kontajneri, čo znamená, že ho možno premiestniť takmer kdekoľvek a nastaviť v priebehu niekoľkých hodín.

Letectvo začalo testovať THOR na jar proti cieľom v malej vzdialenosti. Na zasiahnutie vecí na stredné až dlhé vzdialenosti je určený iný systém, nazvaný Counter-Electronic High-Power Microwave Extended-Range Air Base Air Defense (CHIMERA). Ten by mal byť dokončený v priebehu budúceho roka.

Podľa vojenských odborníkov môžu problémy spôsobovať najmä roje dronov pracujúcich v súčinnosti, kde nezáleží na tom, že bude zopár z nich zostrelených. Tento systém je efektívne navrhnutý tak, aby vyradil veľký počet bezpilotných lietadiel naraz, a má dlhší dosah ako guľky alebo siete. Manažér programu THOR Amber Anderson hovorí, že systém „funguje ako baterka“ a všetko, čo zachytí jeho lúč, „bude v okamihu zneškodnené“.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Microsoft vám odteraz už automaticky nainštaluje najnovšiu aktualizáciu Windows 10

19.07.2019 00:10

Microsoft v týchto dňoch spustil automatizované aktualizácie Windows 10 pre tých používateľov, ktorí z rôznych dôvodov neaktualizovali svoj systém a používajú verziu, ktorej podpora sa blíži ku koncu. ...

Inovácie 1

Xiaomi Mi A3 má AMOLED displej, Snapdragon 665 a cenovku 250 eur

19.07.2019 00:00

Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi predstavil svoj nový model Mi A3, čo je vlastne prerobený model Mi CC9e, ibaže s čistým Androidom One. Má 6,1-palcový displej AMOLED s rozlíšením 720 × 1560 px, čo zna ...

Inovácie

Robotická ruka Eva nestojí veľa a naprogramovať ju môže ktokoľvek za 15 minút

18.07.2019 00:10

Odvetvie priemyselných robotov nie je v žiadnom prípade malé. Podľa údajov  Medzinárodnej federácie robotiky  (International Federation of Robotics) bolo v roku 2017 na celom svete dodaných 387 000 ro ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá