Image
4.7.2019 0 Comments

THOR: Nová zbraň, ktorá môže zneškodniť roje dronov

V posledných rokoch sa na bojiskách čoraz častejšie objavujú drony. Zvyčajne sa využívajú na prieskumnú činnosť, ale môžu vypúšťať aj bomby. Preto americká armáda vyvíja nové spôsoby, ako ich zneškodniť. Zostrelenie dronov je však náročné – sú malé a ťažko ich možno zasiahnuť zbraňou. Navyše ak letia nad ľuďmi, existuje riziko, že tí môžu byť poranení padajúcimi troskami dronu.

Americké letectvo nedávno predstavilo nový nástroj, ktorý môže byť umiestnený na základniach po celom svete. Ide o vysokovýkonný mikrovlnný systém s názvom Tactical High Power Microwave Operational Responder (THOR), ktorý je navrhnutý na to, aby chránil základne pred rojmi dronov.

Nástroj bol vytvorený vo Výskumnom laboratóriu vzdušných síl na leteckej základni Kirtland v Albuquerque v Novom Mexiku. Systém využíva krátke impulzy vysokovýkonných mikrovĺn na vyradenie elektroniky dronov z prevádzky. Podľa miestnej televíznej stanice KRQE bol systém vyvinutý rýchlo (za 18 mesiacov) a stál približne 15 miliónov dolárov. Na svoje fungovanie využíva generátor a je uložený v prepravnom kontajneri, čo znamená, že ho možno premiestniť takmer kdekoľvek a nastaviť v priebehu niekoľkých hodín.

Letectvo začalo testovať THOR na jar proti cieľom v malej vzdialenosti. Na zasiahnutie vecí na stredné až dlhé vzdialenosti je určený iný systém, nazvaný Counter-Electronic High-Power Microwave Extended-Range Air Base Air Defense (CHIMERA). Ten by mal byť dokončený v priebehu budúceho roka.

Podľa vojenských odborníkov môžu problémy spôsobovať najmä roje dronov pracujúcich v súčinnosti, kde nezáleží na tom, že bude zopár z nich zostrelených. Tento systém je efektívne navrhnutý tak, aby vyradil veľký počet bezpilotných lietadiel naraz, a má dlhší dosah ako guľky alebo siete. Manažér programu THOR Amber Anderson hovorí, že systém „funguje ako baterka“ a všetko, čo zachytí jeho lúč, „bude v okamihu zneškodnené“.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

TCL pripravuje úplné nový koncept telefónu s výsuvným displejom

19.02.2020 00:10

Zdá sa, že spoločnosť TCL pracuje na telefóne nového štýlu, ktorý sa môže zmeniť na veľkosť tabletu vysunutím druhého displeja. Prototyp mal byť predvedený na Mobile World Congress v Barcelone, ktorý ...

Inovácie

Nový implantát pre nevidiacich sa zapája priamo do mozgu

18.02.2020 00:10

Bernardeta Gómezová mala 42 rokov, keď jej toxická optická neuropatia zničila zväzky nervov spájajúce oči s mozgom, takže úplne oslepla. Nevnímala ani svetlo. Po 16 rokoch temnoty dostala upravené oku ...

Inovácie

Nový únik ukazuje, ako by mohol vyzerať telefón Pixel 5

18.02.2020 00:00

Youtuber Jon Prosser z Front Page Tech ponúkol prvý pohľad na to, ako by mohol vyzerať nový Pixel 5. Nemusí však ísť o konečný návrh, pretože od jeho uvedenia nás delí ešte viac ako pol roka. Navyše P ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá