Image
4.7.2019 0 Comments

THOR: Nová zbraň, ktorá môže zneškodniť roje dronov

V posledných rokoch sa na bojiskách čoraz častejšie objavujú drony. Zvyčajne sa využívajú na prieskumnú činnosť, ale môžu vypúšťať aj bomby. Preto americká armáda vyvíja nové spôsoby, ako ich zneškodniť. Zostrelenie dronov je však náročné – sú malé a ťažko ich možno zasiahnuť zbraňou. Navyše ak letia nad ľuďmi, existuje riziko, že tí môžu byť poranení padajúcimi troskami dronu.

Americké letectvo nedávno predstavilo nový nástroj, ktorý môže byť umiestnený na základniach po celom svete. Ide o vysokovýkonný mikrovlnný systém s názvom Tactical High Power Microwave Operational Responder (THOR), ktorý je navrhnutý na to, aby chránil základne pred rojmi dronov.

Nástroj bol vytvorený vo Výskumnom laboratóriu vzdušných síl na leteckej základni Kirtland v Albuquerque v Novom Mexiku. Systém využíva krátke impulzy vysokovýkonných mikrovĺn na vyradenie elektroniky dronov z prevádzky. Podľa miestnej televíznej stanice KRQE bol systém vyvinutý rýchlo (za 18 mesiacov) a stál približne 15 miliónov dolárov. Na svoje fungovanie využíva generátor a je uložený v prepravnom kontajneri, čo znamená, že ho možno premiestniť takmer kdekoľvek a nastaviť v priebehu niekoľkých hodín.

Letectvo začalo testovať THOR na jar proti cieľom v malej vzdialenosti. Na zasiahnutie vecí na stredné až dlhé vzdialenosti je určený iný systém, nazvaný Counter-Electronic High-Power Microwave Extended-Range Air Base Air Defense (CHIMERA). Ten by mal byť dokončený v priebehu budúceho roka.

Podľa vojenských odborníkov môžu problémy spôsobovať najmä roje dronov pracujúcich v súčinnosti, kde nezáleží na tom, že bude zopár z nich zostrelených. Tento systém je efektívne navrhnutý tak, aby vyradil veľký počet bezpilotných lietadiel naraz, a má dlhší dosah ako guľky alebo siete. Manažér programu THOR Amber Anderson hovorí, že systém „funguje ako baterka“ a všetko, čo zachytí jeho lúč, „bude v okamihu zneškodnené“.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Razer predstavil prvú optickú klávesnicu pre notebook na svete

16.10.2019 00:10

V týchto dňoch Razer uviedol na trh novú iteráciu svojho herného notebooku Blade 15 Advanced s niekoľkými zlepšeniami. Najvýraznejší rozdiel oproti predchodcovi vydanému začiatkom tohto roka je nová ...

Inovácie

iPhone za 399 dolárov? Áno a dokonca aj v červenej

15.10.2019 00:10

Analytik Ming-Chi Kuo, zameriavajúci sa na produkty Apple, odhalil niektoré ďalšie podrobnosti o iPhone SE 2, ktorý by mal byť podľa neho uvedený na trh začiatkom roka 2020. Špecifikácie zariadenia b ...

Inovácie

Neprenáhlite sa s kúpou nového smartfónu. Možno sa oplatí počkať na Galaxy S11

14.10.2019 00:00

Niekoľko webov už uverejnilo správy o priekopníckom fotoaparáte smartfónu Samsung Galaxy S11 a jeho prekvapivo skorej dostupnosti. Podľa webu The Elec bude mať fotoaparát 5× optický zoom, ktorý je už ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Dgitalna medicina

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019