TCL 65X10 / Obraz ako lusk

1

Značka TCL pochádza z Číny a u nás zatiaľ nepatrí k najznámejším, napriek tomu ide za rok 2018 o druhého najväčšieho výrobcu televízorov na svete. Vo svojom portfóliu však má aj mobilné telefóny, domáce audio či zariadenia IoT. K nám sa dostal na test vlajkový model tohto výrobcu, 65-palcový televízor 65X10. Po prvýkrát bol prezentovaný na minuloročnom veľtrhu IFA 2019 v Berlíne a už pri predstavení zožal zaslúženú pozornosť.

Spoločnosť TCL sa doteraz profilovala skôr ako značka ponúkajúca televízory z nižšej kategórie za výhodné ceny. Novinka je však z trocha iného súdka. Výrobca bez okolkov stavil na špičkové inovatívne technológie a šliape na päty osvedčeným kórejským či japonským značkám. Boli sme preto zvedaví, ako sa mu to bude dariť.

Hlavný tromf televízora je zobrazovací panel. Ten využíva technológiu LCD s priamym LED podsvietením (mini LED) a technológiu Quantum Dot. Iba na pripomenutie, aby nedošlo k zámene, nejde o technológiu micro LED, ktorá využíva samostatné LED pre každý obrazový bod. LCD panel je typu VA, výrobcovi sa však napriek tomu podarilo dosiahnuť veľmi dobré pozorovacie uhly. Podsvietenie zabezpečuje matrica mini LED, zložená z 15 360 LED umiestnených priamo za panelom v 768 zónach. Toto usporiadanie zabezpečuje presné podsvietenie s vysokým výkonom, dosahujúcim svietivosť v špičkách až 1500 nitov a výborné podanie čiernej. Technológia Quantum Dot, známa aj z TV Samsung, zabezpečuje presné podanie farieb. Panel je natívne 10-bitový a zvláda zobrazenie rozšíreného farebného gamutu podľa normy DCI P3. Zásadná inovácia televízora je práve technológia podsvietenia mini LED. Priame (Direct LED) podsvietenie využívajú vo svojich špičkových modeloch aj iní výrobcovia. Mini LED však používa dosiaľ najhustejšiu maticu LED, ktorá zabezpečuje minimálne prelievanie jasu cez hrany kontrastných objektov. To je problém práve pri televízoroch s podsvietením Edge LED, pri ktorých je zdroj podsvietenia umiestnený najčastejšie v spodnej lište panela a svetlo je rozvádzané po paneli pomocou svetlovodov. Pri kontrastných scénach alebo napríklad pri bielych titulkoch na čiernom pozadí potom vidieť sivé pásy k spodnej hrane obrazu. Pri testovanom televízore kvalite obrazu veľmi pomáhajú aj antireflexné vrstvy, ktorými je panel vybavený.

V porovnaní so špičkovými modelmi Samsung je odolnosť proti odleskom od svetelných zdrojov nižšia, ale aj tak patrí medzi najlepšie. Vďaka konštrukcii mini LED je panel najtenším na trhu s priamym podsvietením. Televízor stojí na jednej centrálnej nohe, ktorá v prednej časti ústi do vstavaného soundbaru. Výrobca sa tak elegantne vyrovnal s problematickou inštaláciou reproduktorov do tenkého tela. Soundbar navyše pochádza od renomovaného výrobcu audiosystémov Onkyo. Trochu prekvapujúco pre vlajkovú loď tu nájdete iba trojicu vstupov HDMI 2.0 namiesto štyroch, ktoré sú štandardom u konkurencie. Väčšinou to síce nie je problém, ale predsa. Jeden zo vstupov je vybavený spätným audiokanálom ARC. Okrem toho sú tu dva porty USB vo verzii 2.0. Tie sú však trocha vyberavé na externé zariadenia a nie každý USB disk dokážu načítať. Z ďalších prípojných miest tu nájdete kompozitný video­vstup a stereofónny audiovstup, dva anténne vstupy a výstup na slúchadlá. Všetky konektory sú na boku televízora, takže neprekážajú pri montáži na stenu. Vo výbave je takisto eternet, Wi-Fi a bluetooth (na pripojenie myši/klávesnice, bezdrôtových slúchadiel a aj doplnkového DO).

X10 beží na OS Android TV vo verzii Android 9 (Pie). Zaručené sú ďalšie aktualizácie na verzie 10 až 12 a pravidelné bezpečnostné aktualizácie. O pohon systému sa stará čipová súprava so štvorjadrovým procesorom ARM Cortex-A55 a grafikou Mali-470 MP s 2 GB RAM a 10 GB úložiskom.

V príslušenstve sú dva diaľkové ovládače. Klasický diaľkový ovládač je dlhý a úzky, s príjemnými gumovými tlačidlami a prehľadným usporiadaním. Vzhľadom na kategóriu by sme očakávali o niečo lepší, ale dostupný je aj ďalší malý ovládač, ktorý je pripojený cez bluetooth a má vstavaný mikrofón na hlasové ovládanie. Tento ovládač sme však nemali k dispozícii.

Televízor podporuje všetky súčasné štandardy HDR: HDR 10, HDR10+, HLG aj Dolby Vision. Vďaka vysokej úrovni podsvietenia sú HDR zábery na ňom naozaj zážitkom. Výborné je aj podanie farieb s pokrytím priestoru DCI P3 na úrovni 97 %. Podsvietenie mini LED podáva vynikajúci výkon a v tomto ohľade ide v presnosti zobrazenia vysoko kontrastných scén o špičku na trhu. Zobrazenie bielych bodov na čiernom pozadí je presne ohraničené bez halo efektu, lepšie to vedia iba zobrazovače OLED a micro LED. Výrobca však bude musieť trocha zdokonaliť spracovanie obrazu. V niektorých scénach v najtmavších častiach mal obraz tendenciu prechádzať do jemného farebného nádychu. Pri veľmi členitých pohyblivých scénach sa zase v niektorých prípadoch objavili pohybové artefakty. Sú to však veci, ktoré možno doladiť aktualizáciou.  

Dojem z televízora je vcelku veľmi dobrý. V zaujímavom dizajne poskytne vynikajúci obraz, podporu všetkých formátov HDR a veľmi flexibilný a svižne pracujúci OS Android. Pozorovacie uhly sú dobré, pri väčšom odklone od stredu však už zaznamenáte jemnú zmenu farebných odtieňov. Zvuk je veľmi kvalitný, aj keď basy sú o niečo slabšie a hodil by sa aspoň prídavný subwoofer. Trocha zamrzí pomerne vysoká cena.

„Vynikajúci televízor s podporou najnovších technológií. “

Parametre:

• LCD televízor Ultra HD 4K (podsvietenie mini LED, 768 zón), displej: VA 65" (165 cm), konektivita: 3× HDMI (v2.0b, ARC), 1× kompozitné video, 1× stereo cinch, 1× optický S/PDIF, 2× USB 2.0, 1× slúchadlá, 2× anténa, bluetooth (A2DP, HID), Wi-Fi (802.11b/g/n), OS: Android TV (9 Pie), prehrávač médií USB, DLNA, DVB-T2/C/S2, slot CI+, Onkyo Soundbar 2 × 15 a 2 × 10 W, podpora Dolby Atmos, rozmery: 1446 × 920 × 381 (vrátane základne), hmotnosť: 27,4 kg (vrátane základne), spotreba: 216/0,3 wattu

• Cena: 2599 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, podpora formátov HDR, zvuk, podpora Dolby Atmos, vybavenie, bluetoothový ovládač
- Slabšie pozorovacie uhly, iba tri a navyše staršie porty HDMI

HODNOTENIE:

Obraz: 98 %
Zvuk: 92 %
Výbava: 95 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 96 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
TCL Ultra HD 4K Dolby Atmos HDR

1 komentár

Hmm reakcia na: TCL 65X10 / Obraz ako lusk

19.3.2020 08:03
Slabšie pozorovacienuhly v cene 2500 eur? Tak tonsa Samsung telke nestane ani pri 1500 euro telkach z alzy. Toto je zrejme predrazeny cinsky smejd... Alebo?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať