Image
8.9.2017 0 Comments

Systém Computational Zoom umožní robiť zmeny v kompozícii fotografií aj po ich nasnímaní

Skladanie snímok na seba ponúklo široké možnosti dodatočného zaostrovania v moderných fotoaparátoch a kamerách, ako je napr.  Lumix GH5 (recenziu nájdete v septembrovom vydaní PC REVUE). Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare v spolupráci s výskumníkmi z nVidie však vytvoril vlastnú technológiu umožňujúcu úpravu kompozície záberu po jeho zhotovení bežným fotoaparátom.

Systém sa nazýva Computational Zoom a otvára dvere pre nové kompozície obrazu tým, že  umožní ovplyvňovať pocit hĺbky v scéne a upravovať veľkosti objektov v rôznych vzájomných vzdialenostiach bez toho, aby vyzerali „vytrhnuté z miesta“. Umožní teda úpravu ohniskovej vzdialenosti a perspektívy obrazu po jeho nasnímaní.

Na dosiahnutie tohto cieľa fotograf urobí niekoľko záberov s postupným približovaním sa k objektom, a to bez nastavenia ohniskovej vzdialenosti objektívu. Systém potom na tieto snímky uplatní algoritmus na odhadnutie polohy fotoaparátu (alebo hĺbky)a použije zvláštnu metódu „multi-view 3D reconstruction“ na vytvorenie mapy hĺbok pre každý obrázok.

Všetky tieto informácie sa potom spoja na vytvorenie multiperspektívnych obrázkov, z ktorých každý má inú kompozíciu. Konečným výsledkom je schopnosť automaticky zmeniť kompozíciu záberu v reálnom čase pomocou softvéru, čím sa pozadie fotografie posunie, aby sa zdalo bližšie k fotografovanému objektu. Možno teda skombinovať  perspektívu širokouhlého objektívu a teleobjektívu do jedného obrázka.

Predstavte si, že chcete odfotiť partnera stojaceho pred krásnou budovou. Priblíženie vám poskytne skvelý pohľad na osobu, ale nezachytí väčšinu budovy. Snímanie v širokom uhle vám síce umožní zachytiť v obraze oba objekty, ale postava bude malá. S použitím systému Computational Zoom môžete skombinovať širokouhlý záber budovy s bližším záberom osoby.

V súčasnosti ide len o výskumný projekt, ale vedci majú ďalekosiahlejšie plány. Chcú vytvoriť plug-in pre existujúci komerčný softvér na spracovanie obrazu. Fotografi by sa tak zbavili pri kompozícii obmedzení diktovaných objektívmi, ktoré používajú. Systém by umožnil vznik fotografií z jedinečných perspektív a uhlov prostredníctvom kompozície po zhotovení snímky.

Zdroj: Newatlas

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Michelangelo a Sixtínska kaplnka v podaní najmodernejších technológií Panasonic

23.06.2018 01:06

Panasonic Business usporiadal pre európskych novinárov ukážku jedinečnej inštalácie audio vizuálnej techniky, jednej z najkomplexnejších inštalácií 3D mappingu na svete, v divadle Auditorium Conciliaz ...

Produkty

Acer predstavil horúce novinky z tlačovej konferencie Next@Acer

18.06.2018 01:32

Spoločnosť Acer v zaujímavom prostredí letiska v Pražských Letňanoch predstavila novinky vo všetkých produktových radách. Medzi stolnými hernými špeciálmi sme si mohli pozrieť dva prírastky z rady ...

Produkty

AB-COM s.r.o. predstavil novinky na výstave ANGA COM 2018

13.06.2018 19:20

Spoločnosť AB-COM s.r.o. sa už tradične zúčastňuje medzinárodnej výstavy ANGA COM 2018 v Kolíne nad Rýnom. V rámci svojej expozície predstavuje viacero noviniek s ktorými sa používatelia stretnú už na ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button