Image
8.9.2017 0 Comments

Systém Computational Zoom umožní robiť zmeny v kompozícii fotografií aj po ich nasnímaní

Skladanie snímok na seba ponúklo široké možnosti dodatočného zaostrovania v moderných fotoaparátoch a kamerách, ako je napr.  Lumix GH5 (recenziu nájdete v septembrovom vydaní PC REVUE). Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare v spolupráci s výskumníkmi z nVidie však vytvoril vlastnú technológiu umožňujúcu úpravu kompozície záberu po jeho zhotovení bežným fotoaparátom.

Systém sa nazýva Computational Zoom a otvára dvere pre nové kompozície obrazu tým, že  umožní ovplyvňovať pocit hĺbky v scéne a upravovať veľkosti objektov v rôznych vzájomných vzdialenostiach bez toho, aby vyzerali „vytrhnuté z miesta“. Umožní teda úpravu ohniskovej vzdialenosti a perspektívy obrazu po jeho nasnímaní.

Na dosiahnutie tohto cieľa fotograf urobí niekoľko záberov s postupným približovaním sa k objektom, a to bez nastavenia ohniskovej vzdialenosti objektívu. Systém potom na tieto snímky uplatní algoritmus na odhadnutie polohy fotoaparátu (alebo hĺbky)a použije zvláštnu metódu „multi-view 3D reconstruction“ na vytvorenie mapy hĺbok pre každý obrázok.

Všetky tieto informácie sa potom spoja na vytvorenie multiperspektívnych obrázkov, z ktorých každý má inú kompozíciu. Konečným výsledkom je schopnosť automaticky zmeniť kompozíciu záberu v reálnom čase pomocou softvéru, čím sa pozadie fotografie posunie, aby sa zdalo bližšie k fotografovanému objektu. Možno teda skombinovať  perspektívu širokouhlého objektívu a teleobjektívu do jedného obrázka.

Predstavte si, že chcete odfotiť partnera stojaceho pred krásnou budovou. Priblíženie vám poskytne skvelý pohľad na osobu, ale nezachytí väčšinu budovy. Snímanie v širokom uhle vám síce umožní zachytiť v obraze oba objekty, ale postava bude malá. S použitím systému Computational Zoom môžete skombinovať širokouhlý záber budovy s bližším záberom osoby.

V súčasnosti ide len o výskumný projekt, ale vedci majú ďalekosiahlejšie plány. Chcú vytvoriť plug-in pre existujúci komerčný softvér na spracovanie obrazu. Fotografi by sa tak zbavili pri kompozícii obmedzení diktovaných objektívmi, ktoré používajú. Systém by umožnil vznik fotografií z jedinečných perspektív a uhlov prostredníctvom kompozície po zhotovení snímky.

Zdroj: Newatlas

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

ISE 2018 : Epson

17.02.2018 21:06

Spoločnosť Epson lákala návštevníkov monumentálnym stánkom ktorému dominovala veľkoplošná projekcia zložená z 8 projektorov. V expozícii sme mohli vidieť prvý projektor Epson s natívnym rozlíšením ...

Produkty

Sherlock oslavuje 30 rokov

16.02.2018 18:38

Bezpečnostné dvere Sherlock oslavujú 30. výročie svojho vzniku. Boli sme pozvaní priamo do priestorov spoločnosti a nazreli sme do tajomstiev ich výroby. Bezpečnostné dvere Sherlock sú prvé protipožia ...

Produkty

ISE 2018: Optoma

15.02.2018 23:17

Spoločnosť Optoma je známa predovšetkým ako výrobca kvalitných projektorov. Tentoraz však predstavovala novú LED stenu, zostavenú z LED panelov s pomerom strán 16:9, s rozstupom 2,6 mm a celkovou hrúb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá