Systém Chronos umožní určiť pre sieť Wi-Fi hranice, za ktorými sa k nej už nikto nepripojí

0

Vedci z Massachusettskej technologickej univerzity vyvinuli novú bezdrôtovú technológiu, ktorá umožní jednoduchšie pripojenie na internet. Nazvali ju Chronos a ide o nový lokalizačný systém Wi-Fi, vyvinutý výskumníkmi z Laboratória počítačových vied a umelej inteligencie, ktorý by mohol viesť k „bezpečnejším dronom, inteligentnejším domovom a sieťam Wi-Fi bez hesla“.

Systém umožňuje prístupovému bodu Wi-Fi lokalizovať vás s presnosťou na desiatky centimetrov, a to bez akýchkoľvek externých senzorov. Súčasné metódy lokalizácie zisťujú niekoho polohu pomocou „triangulácie rôznych uhlov vzhľadom na osobu“, čo je proces vyžadujúci viac prístupových bodov Wi-Fi. Chronos však môže vypočítať nielen uhol, ale aj vzdialenosť osoby od prístupového bodu. Technológia funguje na všetkých zariadeniach so systémom MIMO. Na rýchly prenos dát používa dve alebo viac antén, zabudovaných priamo v prístupovom bode. Využíva trianguláciu, pri ktorej hodnotí silu signálu a meria čas potrebný na to, aby sa dáta z hotspotu dostali ku komunikujúcemu zariadeniu.

Podľa výskumníkov je Chronos 20-krát presnejší než existujúce metódy lokalizácie. Možno ho využiť na umožnenie prístupu k Wi-Fi pre ľudí v určitej oblasti, pričom ľudia mimo určeného miesta by sa k sieti nemohli pripojiť. Takisto by v budúcnosti mohol poslúžiť na udržanie dronov v bezpečnej vzdialenosti od ľudí.

Počas testovania systému v dvojizbovom byte bol Chronos schopný v 94 percentách prípadov identifikovať, v ktorej miestnosti sa človek nachádza. Počas overovania v kaviarni zasa systém s presnosťou na 97 % vedel rozlíšiť zákazníkov v kaviarni od „votrelcov“ mimo nej.

Zdroj: pcmag.com

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať