ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Synology Moments: Fotky a videa vo vlastnom cloude

1

Smartfóny kvalitou svojich fotoaparátov a hlavne pohotovosťou už dávno získali dominanciu, čo sa týka zachytávania obrazových spomienok, či už sa jedná o rodinné udalosti, výlety, alebo dovolenky, alebo nevšedné udalosti všedného dňa. Moderné smartfóny a to aj nižšej cenovej triedy majú pomerne veľkú úložnú kapacitu, čo je výhoda a nevýhoda zároveň, pretože dostatok kapacity vás nemotivuje, aby ste svoje fotografie pravidelne zálohovali. Avšak smartfón môžete stratiť, prípadne vám ho ukradnú a ak svoje fotografie nemáte zálohované prídete o dôležité spomienky často aj za niekoľko rokov. 

Predpokladáme, že každý z nás si nejakým spôsobom fotografie a videá zo svojho smartfónu zálohuje. Väčšinou do cloudovej služby, ktorú prevádzkuje buď tvorca operačného systému – typickým príkladom je iCloud, či DiskGoogle, alebo výrobca smartfónu Samsung, Huawei... Má to však háčik a tým je obmedzená úložná kapacita, ktorú príslušná cloudová služba ponúka zdarma,  takže za vyššiu kapacitu, ktorú by ste reálne potrebovali musíte platiť mesačné poplatky. Bezplatnú kapacitu vyčerpáte pomerne rýchlo, veď fotografie z moderných smartfónov s vysokým rozlíšením majú každá  8 a viac megabajtov. O kapacite, ktorú zaberajú 4K videá ani nehovoriac.

Problémom nie je len priestor na ukladanie, ale aj organizovanie fotografií. Bezprostredne po nafotení na to spravidla nie je čas a neskôr si na to spomenú len tí najviac poriadkumilovní. A tak máte v smartfónoch, prípadne aj v službách na ukladanie údajov tisícky fotiek a ak chcete nájsť zábery z konkrétnej udalosti, alebo zábery na ktorých je konkrétna osoba, je to veľmi náročné a zdĺhavé. Obidva spomínané problémy, čiže kapacitu a automatické prehľadné usporiadanie fotiek však vyriešite používaním služby Synology Moments na NAS serveroch tejto značky. Ak sa rozhodnete pre riešenie typu personálny NAS server, síce sa nevyhnete počiatočnej investícii za NAS a disky, avšak následne už za inštalovanú kapacitu, ktorá môže byť v rádoch niekoľkých terrabajtov nič neplatíte. Ďalšou výhodou NAS serveru je, že riešenie na ukladanie fotografií, videí, či dokumentov vlastníte a sami spravujete. Nemôže nastať situácia, že by došlo k zrušeniu, či pre vás neakceptovateľného prekonfigurovania služby.  

Služba Synology Moments určená na osobné a domáce použitie rieši nielen ukladanie a zálohovanie vašich fotografií, ale snaží sa, aby ste mali vo svojich fotografiách prehľad. Na kategorizáciu a vyhľadávanie fotografií využíva rozpoznávanie obrazu na báze algoritmov strojového učenia. Náhodne usporiadané fotografie sa dajú zoskupiť podľa podobných tvárí osôb, miest, kde bol záber zosnímaný, alebo podľa objektov, ktoré sú na fotografiách. Určite namietnete, že rozpoznávanie tvárí majú implementované aj niektoré cloudové služby. Je ale rozdiel, či sa rozpoznávanie vykoná na zariadení, ktoré vlastníte a máte pod kontrolou a použije sa len a len na kategorizáciu a vyhľadávanie záberov, alebo takéto rozpoznávanie tvárí, miest a predmetov robí poskytovateľ cloudovej služby, ktorý sa následne bude snažiť svoje úsilie nejakým spôsobom monetizovať. Väčšinou cielenou reklamou.

Službu Synology Moments som testoval na NAS serveri Synology DS418 so štyrmi diskami, pričom som využil konfiguráciu diskových zväzkov SHR (Synology Hybrid RAID), takže údaje sú uložené redundantne a v prípade poruchy niektorého z diskov nebude problém údaje na NAS serveri obnoviť.   Najskôr je potrebné balíček Moments nainštalovať do operačného systému Synology DSM na NAS serveri. Nájdete ju v skupine Multimédiá. Následne si do smartfónu, prípadne tabletu z operačným systémom Android, alebo IoS nainštalujte z aplikačného obchodu aplikáciu Synology Moments. Aplikácia je zdarma. Potom sa z mobilnej aplikácie prihlásite do operačného systému NAS servera cez Quick ID. Pre každého používateľa je vhodné vytvoriť samostatný používateľský účet. V konfigurácii účtu treba povoliť prístup k príslušným aplikáciám a službám, prípadne aj možnosť zdieľanie albumov s fotografiami. Vzhľadom na objem prenášaných údajov odporúčam nastaviť zálohovanie fotografií a videí iba vtedy ak je smartfón pripojený na WiFi sieť. Podporované sú všetky používané formáty obrázkov a videí. Pokiaľ potrebujete pristupovať k fotografiám z Windows, alebo MacOS, používateľské rozhranie Moments je prístupné cez webový prehliadač. Do služby Moments môžete samozrejme presunúť aj fotografie z počítača, stačí ich jednoducho a intuitívne presunúť z aplikácie typu Prieskumník vo Windows, či Finder v MacOS do okna Moments vo webovom prehliadači, pričom na jeden krát je možné odoslať až 2000 fotografií. Podporované sú aj 360°fotografie a videá. Súbory s fotografiami sú fyzicky umiestnené na NAS v zložke home/drive/Moments. V tejto zložke sú podzložky pre každé mobilné zariadenie, ktoré synchronizuje fotky v tejto službe. Potom môžete k fotografiám pristupovať aj priamo cez aplikáciu Drive

Po odoslaní fotografií sa automaticky začne ich analýza a zakrátko sú priradené do niektorého z virtuálnych albumov Zdieľané, Osoby, Subjekty, Miesta značky, Videa. K dispozícii je aj zložka Naposledy pridané. Samozrejme služba Moments rešpektuje vaše súkromie. V nastavení môžete povoliť, alebo zakázať vytváranie virtuálnych albumov Osoby, predmety a Miesta a taktiež môžete v albume Osoby skryť fotografie s niektorými ľuďmi. Fotografie a videá môžete zdieľať aj s rodinou, priateľmi a príbuznými, ktorí nemajú aplikáciu Moments nainštalovanú

Odporúčam niekoľko desiatok minút po ukončení synchronizácie pozrieť si priečinok Osoby a jednotlivé osoby pomenovať. Je takmer isté, že niektorí ľudia tam budú viackrát. Tvorcovia služby Moments na to pamätali a viac variant podôb tej istej osoby môžete zlúčiť a ako profilovú fotku v zozname osôb vybrať tú najlepšiu. Rozpoznávanie jednotlivých subjektov a scenérií je pomerne presné. V mojom prípade sa v albume Subjekty  vytvorili ďalšie zložky: Psy, Jedlo, Les, Záhrada, Jazero, Rastliny, Zrúcaniny, Sochy, Parky, Zvieratá, Lietadlá a ďalšie. V aktuálnej verzii nie je možné subjekty zlúčiť, takže zábery so psami sú zároveň aj zložke Zvieratá. Má to logiku, pretože táto zložka bola vytvorená neskôr, keď do úložného priestoru služby Moments pribudli fotky kočiarov ťahaných koňmi. Samozrejme môžete si vytvoriť vlastné albumy a požadované fotky do nich popresúvať.

Veľmi užitočná je aj záložka For You, kde sú návrhy, aby ste si pozreli fotky, ktoré umelá inteligencia identifikovala ako duplicitné a tie z dvojice, alebo viacerých rovnakých záberov, ktoré vyhodnotíte ako menej kvalitné, či menej kreatívne môžete vymazať

Práca so službou Moments je intuitívna a hlavne vysoko návyková. Za niekoľko málo hodín budete mať v tisíckach svojich fotografií poriadok, o akom sa vám ani nesnívalo a jediné čo je potrebné urobiť manuálne je pomenovať ľudí v zložke Osoby, prípadne vymazať duplicitné zábery

Automaticky vytvárané tematické albumy. Umelá inteligencia prepašovala medzi ľudí aj domáceho miláčika

Umelá inteligencia kategorizovala subjekty a roztriedila ich do zložiek

Zložka Rastliny v albume Subjekty

Rozpoznávanie osôb na fotografiách je presné

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
foto video technológie IT zalohovanie fotografie Cloud

1 komentár

mierne negatívum reakcia na: Synology Moments: Fotky a videa vo vlastnom cloude

31.3.2020 14:03
Trochu problém vidím v organizácii albumov, keďže pridáte album ktorý je 10 rokov starý a zobrazí sa Vám ako posledný v poradí. Toto mi osobne trochu vadí, zatiaľ som neprišiel na to, ako to organizovať podľa dátumu (vytvorenia fotky, vytvorenia albumu v Moments).
Reagovať

Pridať komentár