Synology DS718+: Výkonný a funkciami nabitý NAS server pre bežných používateľov

0

Model DS718+ patrí do produktovej rodiny zariadení NAS série Plus, obľúbenej pre pokročilé funkcie a v neposlednom rade aj pre jednoduchú konfiguráciu. Osvedčený dizajn aj číselné označenie prezrádzajú, že ide o výrazne inovovaný model DS716+ II, pričom najvýznamnejšia inovácia je výkonnejší štvorjadrový procesor Intel Celeron J3455, taktovaný na 1,5 GHz, ktorý v prípade potreby vysokého výkonu môže pracovať až na 2,3 GHz. K dispozícii má štandardne 2 GB pamäte RAM, no je tu aj ľahko prístupný slot SO-DIMM, ktorý umožňuje upgrade na 6 GB. Na vloženie ďalšieho modulu RAM netreba zariadenie rozoberať, port je dostupný spredu po vybratí diskových modulov. Bohatá konektivita zahŕňa dva gigabitové porty LAN, dva porty USB 3.0 a port eSATA vzadu a ďalší rýchly port USB vpredu. Teoretická prenosová rýchlosť pri čítaní je 226 MB/s a ​​pri zápise 188 MB/s v konfigurácii RAID 1, ale na dosiahnutie takýchto rýchlostí musíte využiť agregáciu linky LAN. Maximálna kapacita je 24 TB v konfigurácii dvoch 12 TB diskov. V niektorých konfiguráciách RAID bude, samozrejme, kapacita nižšia. Komu by sa dve pozície na disky zdali málo, môže úložnú kapacitu rozšíriť pomocou zariadenia Synology DX517 na sedem diskov.

NAS servery radu Plus podporujú súčasne dva kanály hardvérového prekódovania videa vo formáte H.264 (AVC), H.265 (HEVC), MPEG-2 a VC-1 pri maximálnom rozlíšení 4K (4096 × 2160) a maximálnej snímkovej frekvencii 30 FPS. Túto vlastnosť oceníte hlavne v súčasnosti, keď sú už bežne v domácnostiach 4K televízory, no televízne spoločnosti ponúkajú 4K obsahu ako šafranu, takže majitelia týchto modelov sú odkázaní na streamovanie multimediálneho obsahu vo vysokom rozlíšení z vlastnej domácej knižnice. Na NAS si určite budete ukladať aj vlastné 4K videá, ktorých nakrúcanie podporuje každý lepší smartfón. NAS sa dá používať nielen v domácnosti, ale príde vhod aj pre živnosť, slobodné povolanie či rodinnú firmu, preto je v súvislosti s novým nariadením GDPR o ochrane osobných údajov dôležitá možnosť šifrovania dát na diskoch. Rýchle hardvérové šifrovanie AES-NI umožňuje zachovať vysokú prenosovú rýchlosť aj so šifrovanými dátami.

NAS server sa dodáva bez diskov, na inštaláciu 3,5" nepotrebujete žiadne nástroje, menšie 2,5" disky upevníte do šachty štyrmi skrutkami. Testoval som s jedným novým diskom založeným do prvej pozície vľavo a druhým diskom, ktorý už bol použitý v inom zariadení NAS od Synology. Aby som test maximálne priblížil reálnym podmienkam, simuloval som bežného používateľa, ktorý nemá žiadne pokročilejšie IT zručnosti. Keby som narazil na problém, ktorý by takýto používateľ nezvládol, kontaktoval by som podporu. Vopred avizujem, že to nebolo treba a inštalácia aj úvodná konfigurácia boli úplne bezproblémové, zvládne ich v podstate každý. Treba si dobre rozmyslieť, aké disky použijete. Ak plánujete využívať NAS ako knižnicu multimédií, stačia bežné disky, prípadne aj nové či zánovné 2,5" disky, ktoré vám zostanú po upgrade notebooku z klasického disku na polovodičový. Pre živnostníka či poloprofesionálneho fotografa sa určite nevyplatí šetriť na diskoch. Odporúčam osadiť NAS server kvalitnými diskami určenými na nepretržitú prevádzku. Lacné disky pre komerčné zariadenia nie sú dimenzované na niekoľkoročnú, v mnohých prípadoch nepretržitú prevádzku. Ak potrebujete vysokú rýchlosť ukladania a čítania, osadíte minimálne do jednej pozície 2,5" polovodičový disk SSD.

DS718+ som konfiguroval na počítači MacBook Pro. Po vložení diskov webová aplikácia find.synology.com okamžite našla NAS pripojený do lokálnej siete a dokonca detegovala, že jeden z diskov už bol použitý v inom zariadení. Konfiguračná aplikácia ponúkla možnosť migrácie údajov a nastavení alebo len zachovanie súborov. Zvolil som druhú možnosť. Používateľ, ktorý upgraduje na modernejší NAS, ocení možnosť zachovania údajov. Nasledovala inštalácia DSM (Disk Station Manager), ktorá trvala niekoľko minút. Odporúčam ponechať označenú voľbu inštalovať automaticky najnovšie verzie a rovnako aj povoliť periodické spúšťanie S.M.A.R.T. testov na kontrolu stavu inštalovaných diskov. Následne sa nainštalujú odporúčané balíčky Photo Station, VideoStation, Audio Station, Media Server, Hyper Backup, cloud Station Server a Download Station. Jediný úkon, ktorý bolo treba počas konfigurácie vykonať, bolo zadanie mena a hesla na administrátorský prístup a takisto nastavenie diaľkového prístupu. Po ukončení konfigurácie som sa z počítača pripojil na NAS server a skopíroval naň multimediálny obsah vrátane 4K videí a aj dokumenty, ktoré som chcel zálohovať. Zariadenie DS718+ pripojené v domácej sieti automaticky rozpoznal bežný 4K televízor Samsung a bez problémov prehrával všetky videá a zobrazoval fotografie. Spotreba v bežnej prevádzke s dvoma diskami bola 16 – 18 W, pri hibernovaných diskoch 8,5 W.

Ak porovnáte cenu a čiastočne aj spotrebu energie pri plnej záťaži, nájdu sa produkty, s ktorými zdanlivo trochu ušetríte. No zariadenie typu NAS sa nekupuje ani na rok, ani na dva. Postupne aj IT laik objaví možnosti využitia nielen na ukladanie údajov, ale ako komplexný domáci server a pri produktoch Synology má záruku priebežného upgradu na stále novšiu, dokonalejšiu a bezpečnejšiu verziu softvéru DiskStation Manager DSM 6.1, ktorý je operačným systémom zariadenia.

Možnostiam softvéru DSM 6.1, súborového systému BTRFS a streamovaniu multimédií s prekódovaním sa budem podrobne venovať v pokračovaní článku v budúcom čísle.

Verdikt: Výkonné, jednoducho konfigurovateľné zariadenie s podporou hardvérového šifrovania a vynikajúcim operačným systémom DSM 6.1.

Technické parametre

Počet slotov na HDD: 2; štvorjadrový procesor Intel Celeron J3455 1,5 GHz – 2,33 GHz, 2 GB RAM, rozšíriteľná na 6 GB; porty: 2× 1 Gbit eternet, 3× USB 3.0, 1× eSATA; rozmery: 157 × 103,5 × 232 mm, hmotnosť 1,74 kg; príkon 20,1 W, pri hibernovaných diskoch 9,1 W

Cena: 472 EUR

Hodnotenie: 90

+ Výkon, prekódovanie videa, ochrana súborov hardvérovým šifrovaním, jednoduchá montáž rozširujúcej pamäte

  • Nič podstatné

Ľuboslav Lacko

Tip redakcie: Výkon a funkcie

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Synology NAS

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať