Recenzia: Synology DS1618+: NAS Server pre malé firmy

0

Príslušnosť tohto NAS servera do profesionálnej triedy prezradí nielen šesť šácht na disky, ale aj taký detail ako vstavaný napájací zdroj so zásuvkou zaistenou proti náhodnému vytiahnutiu. Riešenia pre domácich používateľov majú spravidla externé zdroje, kde je podstatne väčšia pravdepodobnosť náhodného odpojenia od napájania. Dobré chladenie je vyriešené nielen dvojicou  ventilátorov, ale aj takými drobnosťami, ako sú nasávacie otvory opticky ukryté v písmenách loga Synology na bočnej strane. Ventilátory na zadnej strane sú dva a majú veľký priemer, zrejme preto, aby požadovaný chladiaci výkon dosiahli pri nižších otáčkach, a teda aj pri nižšom hluku.

Na operatívne pripojenie externého pamäťového média máte k dispozícii port USB 3.0 pod panelom vpravo. Vyberanie šácht aj inštaláciu 3,5" diskov zvládnete bez nástrojov, menšie 2,5 " disky upevníte do šachty štyrmi skrutkami. Treba si dobre rozmyslieť, aké disky použijete. Na profesionálne použitie sa na diskoch šetriť určite neoplatí. Odporúčam osadiť NAS server kvalitnými diskami určenými na nepretržitú prevádzku. Lacné disky pre komerčné zariadenia nie sú dimenzované na niekoľkoročnú, v mnohých prípadoch  nepretržitú prevádzku.

Ak potrebujete vysokú rýchlosť ukladania a čítania, môžete do niektorej pozície osadiť 2,5" polovodičový disk SSD, prípadne dokúpite kartu PCIe M2D17, ktorá má dva sloty na disky SSD M.2 SATA, tie potom použijete ako rýchlu vyrovnávaciu pamäť. Na zadnej stene máte k dispozícii ďalšie dva porty USB 3.0, port SATA a štvoricu konektorov RJ-45 na gitabitový eternet s podporou failover a link aggregation. Interných 6 diskov môžete nakonfigurovať do módov 3 + 3: RAID 5 × 2 alebo 4 + 2: RAID 6 + RAID 1 alebo RAID 5 + RAID 1. Počet diskov môžete rozšíriť až na 16 použitím dvoch rozširovacích modulov DX517, ktoré majú päť šácht.

Srdcom zariadenia je výkonný, a čo je pre nepretržite pripojené zariadenia ešte dôležitejšie, aj úsporný štvorjadrový procesor Intel Atom C3538. Štandardne je DS1618+ vybavený 4 GB pamäte RAM DDR4. Na spodnej strane je po odskrutkovaní dvoch skrutiek prístupná dvojica slotov, jeden je osadený už spomínaným 4 GB modulom, druhý slot je voľný. Pomocou modulov ECC SODIMM môžete kapacitu RAM rozšíriť až na 32 GB. Veľa RAM budete potrebovať hlavne vtedy, ak budete na NAS server nasadzovať virtualizačné riešenia: VMware, Citrix či Microsoft Hyper-V.

Keď už spomínam rozširovanie, kapacita úložiska sa dá rozšíriť pripojením dvoch rozširovacích jednotiek DX517 až na 192 TB, takže zariadenie možno škálovať a prispôsobiť aktuálnym potrebám dynamicky rastúcej firmy. K dispozícii je aj slot PCIe, do ktorého môžete vložiť ďalšiu sieťovú kartu, takže zariadenie podporuje dva porty 10 GbE umožňujúce dosiahnuť maximálnu priepustnosť na úrovni 1551 MB/s pri čítaní a 586 MB/s pri zápise.

Alebo môžete do slotu PCIe vložiť už spomínanú s dvoma slotmi na disky SSD M.2 SATA. Ako vyrovnávacia pamäť na zvýšenie maximálnej priepustnosti a zníženie latencie na vstupe a výstupe sa dajú použiť disky SSD konštrukčných formátov 2280/2260 a2242. Obidva musia byť rovnakého typu a musia mať rovnakú kapacitu. Na 1GB kapacity SSD treba počítať s alokovaním 400 GB RAM.  Zariadenie DS1618+ využíva systém DiskStation Manager, pokročilý a intuitívny operačný systém pre zariadenia NAS od Synology, ponúkajúci kvalitné aplikácie zvyšujúce zabezpečenie dát a produktivitu práce.

Typický scenár nasadenia je súborový server, server na tímovú spoluprácu, mailový server či diskový server na zálohovanie s využitím Active Backup, či už na zrkadlenie, alebo na prírastkové zálohy. Po rozšírení kapacity RAM na minimálne 16, no lepšie na 32 GB možno zariadenie použiť na virtualizáciu. Snapshot & Replication od Synology sa dá integrovať do nástroja VMware Site Recovery Manager a ovládať cez VMware vCenter Server. Veľká úložná kapacita priam predurčuje DS1618+ na ukladanie záznamov z bezpečnostných kamier s využitím softvéru Surveillance Station.

Parametre:

• Počet slotov na HDD: 6, štvorjadrový procesor Intel Atom C3538 2,1 GHz, 4 GB RAM, rozšíriteľná na 32 GB; porty: 4× 1 Gbit ethernet, 3× USB 3.0: 1× eSATA, rozmery: 166 × 282 × 243 mm, hmotnosť 5,05 kg, príkon 50,6 W (bez diskov), 25,7 W pri hibernovaných diskoch
• Cena: 770 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, univerzálnosť použitia, rozšíriteľnosť, zabezpečenie, nízka spotreba energie
- Nič podstatné

Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Synology NAS server

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať