Image
10.11.2016 0 Comments

Predstavujeme svetové osobnosti IT: Elon Musk – muž, ktorý mení svet technológií

Zo šikanovaného chlapca sa stal najzaujímavejší muž v oblasti technológií

Elon Musk, CEO spoločností SpaceX a Tesla, spoluzakladateľ organizácie OpenAI a neúnavný presadzovateľ nových technológií, sa vyjadril, že nebude šťastný, kým ľudia neuniknú zo Zeme a nezačnú osídľovať Mars. Medzi oblasti jeho záujmu patria vesmírne rakety, autá na elektrický pohon, slnečné batérie, robotický výskum. No Elon Musk to nemal v živote vždy jednoduché.

Narodil sa 28. júna 1971 v Pretorii v Južnej Afrike. Jeho otec, elektrotechnický inžinier Errol Musk, raz povedal: „Elon bol vždy introvertný mysliteľ. Keď ostatní chodili na párty,  on radšej zašiel do knižnice a čítal knihy.“

Matka Elona Muska Maye bola Kanaďanka, povolaním dietetička a modelka, ktorá sa objavila na škatuliach cereálií Special K, ale aj na obálke časopisu Time.

V roku 1979 sa Errol a Maye Muskovci rozviedli, Elon a jeho mladší brat Kimbal sa rozhodli žiť so svojím otcom.

Vo veku 12 rokov v roku 1983 Musk predal hru s názvom Blastar istému počítačovému magazínu a dostal za ňu 500 dolárov.  Musk o nej raz povedal, že to bola „triviálna hra... ale lepšia ako Flappy Birds“.

V škole to však Elon nemal ľahké, stal sa obeťou šikanovania, raz dokonca skončil v nemocnici, keď ho skupina uličníkov zhodila zo schodov a bila, kým neomdlel.

Po absolvovaní strednej školy sa presťahoval k matke do Kanady, kde dva roky študoval na Kráľovskej univerzite v Kingstone (Ontario). Štúdium fyziky a ekonomiky však dokončil na Pennsylvánskej univerzite.

Na štúdium na Pennsylvánskej univerzite sa viaže aj jeho prvý podnikateľský pokus – so svojím spolužiakom Adeom Ressim prenajímali desaťizbový študentský dom.

Po dokončení štúdia sa prihlásil na doktorandské štúdium na Stanfordovej univerzite. Po niekoľkých dňoch v Kalifornii sa však rozhodol štúdium odložiť a vyskúšať svoje šťastie v začínajúcom rozmachu dot-com. Na Stanford sa už nikdy nevrátil.

Elon a jeho brat Kimbal (na obr.) dostali od otca 28 000 dolárov a založili startup Zip2, ktorý poskytoval cestovných sprievodcov novinám ako New York Times či Chicago Tribune.

Musk povedal, že v tom čase doslova žil v kancelárii a sprchoval sa v miestnej pobočke IMCA. No vyplatilo sa to – Compaq kúpil Zip2 za 341 miliónov dolárov v hotovosti a v akciách, čím Musk získal 22 miliónov dolárov.

Z peňazí utŕžených z predaja Zip2 použil 10 miliónov dolárov na založenie on-line bankovej spoločnosti X.com. O rok neskôr sa X.com spojil s firmou Confinity, ktorej spoluzakladateľom bol Peter Thiel, a vznikla tak spoločnosť s názvom PayPal.

Musk sa stal generálnym riaditeľom novej spoločnosti, ale nie nadlho. V októbri sa medzi spoluzakladateľmi PayPalu začal tvrdý boj ohľadne prechodu serverov z voľného unixového operačného systému na Windows. Novým CEO sa stal Thiel. Musk však zostal najväčším akcionárom, čo mu koncom roka 2002 vynieslo 165 miliónov dolárov, keď eBay kúpil PayPal za 1,5 miliardy USD.

No ešte pred predajom PayPalu dostal Musk, ako celoživotný fanúšik sci-fi, bláznivý nápad kúpiť vyradenú sovietsku vesmírnu raketu a vyslať na Mars myši alebo rastliny. Ruskí predajcovia však chceli za raketu 8 miliónov dolárov a Musk si myslel, že postaviť si vlastnú by bolo lacnejšie. Na začiatku roka 2002 preto založil spoločnosť známu ako Space Exploration Technologies alebo SpaceX.

Prvé rakety SpaceX boli pomenované Falcon 1 a 9 (podľa Star Wars) a kozmická loď SpaceX Dragon. Hlavný cieľ SpaceX je kolonizovať Mars za dostupnú cenu.

Medzičasom však bol Elon zaneprázdnený aj záležitosťami tu na Zemi. V roku 2004 investoval 70 miliónov dolárov do Tesla Motors, ktorú spoluzakladal a šéfoval jej Martin Eberhard, a pomohol vyvinúť úplne elektrický Tesla Roadster, predstavený v roku 2006.

V tom istom roku Musk prišiel s nápadom SolarCity, solárnej energetickej spoločnosti určenej na boj proti globálnemu otepľovaniu. V Tesle sa však veci komplikovali, v roku 2007 teda Musk uskutočnil „zasadačkový prevrat“ a vyhnal Eberharda.

Keď v roku 2008 finančná kríza značne obmedzila možnosti, Musk investoval do Tesly 40 miliónov dolárov a poskytol jej ako pôžičku ďalších 40 miliónov, čím zachránil firmu pred bankrotom. Nie náhodou bol ten istý rok vymenovaný za generálneho riaditeľa Tesly.

Bankrot však nehrozil len Tesle, na mizine sa ocitli aj SolarCity a SpaceX. Musk opisuje rok 2008 ako „najhoršie obdobie môjho života“. Do roku 2009 prežíval len vďaka pôžičkám.

Okolo Vianoc v roku 2008 však prišli dve dobré správy – SpaceX dostal kontrakt na 1,5 mld. dolárov od NASA na dodávky zásob do vesmíru a Tesla našla viacero externých investorov. Veci sa teda obrátili na dobré.

Do konca roka 2015 SpaceX uskutočnil 24 štartov rakiet s dodávkami na Medzinárodnú kozmickú stanicu. Musk však prichádzal aj s novými nápadmi – navrhol dopravný systém Hyperloop, ktorý má prepravovať cestujúcich medzi Los Angeles a San Franciscom za 30 minút. Koncom roka 2015 sa stal spoluzakladateľom neziskovej organizácie OpenAI, ktorej výskum má zabezpečiť, aby umelá inteligencia nezničila ľudstvo. Tesla predstavila autopilota – samoriadiaci systém, ktorý je dnes dostupný v niektorých vybraných modeloch elektromobilov.

A v júni 2016 Musk prezentoval plán odkúpenia SolarCity Teslou, čím by sa jeho dva veľké inovatívne nápady v oblasti správy napájania dostali pod jednu strechu.

Zdroj:  businessinsider.com

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Stealth Falcon: Doposiaľ neznámy backdoor kradne dáta na Blízkom východe

30.12.2019 14:18

Počuli ste už niekedy o skupine útočníkov Stealth Falcon? Prvýkrát sa o nej verejne hovorilo ešte v roku 2012 a jej hlavnými cieľmi sú politickí aktivisti a novinári na Blízkom východe. Odvtedy sa vša ...

ITPro

Hory papierov v kancelárii? Takto sa ich zbavíte

30.12.2019 14:12

Každá firma neustále produkuje hromady dokumentov. Stále pribúdajú dáta, ktoré treba spracovávať a uchovávať. Takisto legislatíva kladie na firmy čoraz väčšie požiadavky pri uchovávaní dokumentov spoj ...

ITPro

Využitie umelej inteligencie v riešeniach kybernetickej bezpečnosti

13.12.2019 10:04

Inteligentný algoritmus sa dokáže sám učiť a prijíma rozhodnutia na základe vstupov z okolitého prostredia nezávisle, bez zapojenia sa človeka. Strojové učenie je schopnosť počítačových systémov nájsť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá