Svetové dodávky počítačov a mobilných zariadení vzrastú o 2,8 %

Prieskumy trhu
0

prieskum.jpg Celosvetové dodávky výpočtových zariadení ako PC, tablety, ultra prenosné prístroje a mobilné telefóny v tomto roku dosiahnu 2,5 miliardy kusov. V medziročnom porovnaní ide teda o 2,8-percentný nárast. Informovala o tom analytická spoločnosť Gartner. Z hľadiska obratu vykáže podľa odhadov globálny trh výpočtovej techniky 226 miliárd dolárov, čo však predstavuje medziročný pokles o 7,2 %. Ako však dodali analytici, po odpočítaní vplyvu kurzových zmien by mal byť spomínaný pokles nižší, a to 3,1 %.

V tomto roku by sa mal znížiť celosvetový predaj PC o 2,4 % na 306 miliónov kusov. "Pokles predaja súvisí predovšetkým s očakávaným zvyšovaním cien v Európe a v ďalších oblastiach a s tým, ako lokálne meny oslabujú voči doláru," vysvetlil vedúci výskumu v spoločnosti Gartner Ranjit Atwal. Podľa neho menový tlak núti dodávateľov PC zvyšovať ceny, aby si zachovali ziskovosť, a následne znižujú predaj. "Očakávame, že mnoho podnikov odloží nákupy nových PC a aj spotrebitelia odložia svoje nákupy, alebo znížia technické požiadavky pri nákupe. Nejde pri tom o pokles ako taký, ale o dôsledok menového tlaku na trh," poznamenal.

Trh mobilných telefónov, podľa Gartner najväčší a najziskovejší segment globálneho trhu zariadení, dosiahne v tomto roku objem 1,9 miliardy kusov. V medziročnom porovnaní to predstavuje 3,5-percentný rast. Dostupnosť lacnejších smartfónov bude aj naďalej priťahovať zákazníkov a zabráni nárastu cien. "Priemerné ceny mobilných telefónov v posledných rokoch stabilné rástli predovšetkým vďaka predaju prémiových modelov, teraz však zostanú bez zmien alebo mierne klesnú s tým, ako sa trh inteligentných telefónov bude v nasledujúcich rokoch nasycovať," konštatovali analytici.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať