Surface zatiaľ prežil, ďalšia stratégia Microsoftu je neistá

0

INT_surface.jpg Aj keď tablet Surface podľa všetkého prežije reorganizáciu vnútri Microsoftu, podľa expertov nie je jasné, aké plány do budúcnosti Microsoft s týmito zariadeniami má.

Microsoft minulý týždeň oficiálne oznámil, že prepustí 18 000 ľudí, čo predstavuje 14 % jeho pracovnej sily. Asi dve tretiny z tohto počtu prepustených sa regrutujú z radov bývalých zamestnancov Nokie, ktorí do Microsoftu prešli s akvizíciou hlavnej divízie tejto fínskej spoločnosti. Prepúšťať sa začne ihneď, okolo 5000 ľudí sa však o svojom odchode dozvie až v priebehu budúceho roka. 

Spolu s oznámením o prepúšťaní Microsoft tiež uviedol, že končí experiment s Androidom, ktorý poháňal smartfóny radu Nokia X. „Chceme z produktov Nokia X urobiť telefóny radu Lumia, ktoré pobežia na Windows," uviedol šéf Microsoftu Satya Nadella v otvorenom liste svojim zamestnancom. Microsoft však jasne uviedol, že tablet Surface aj naďalej prežije. Tímy zaoberajúce sa vývojom Surface a Xboxu reštrukturalizáciou prešli už minulý rok, takže sa ich zmeny príliš nedotknú," uviedol šéf divízie zariadení v Microsofte Stephen Elop. 

Aj naďalej budeme na trh dodávať svoje ikonické tablety tak, aby dopĺňali ponuku našich OEM partnerov," dodal Elop. Aj keď niektorí analytici na Wall Street si myslia, že by Microsoft mal so Surfaceom a Xboxom skoncovať a sústrediť sa na výnosnejší biznis so službami a softvérom, experti kontaktovaní Computerworldom neboli príliš prekvapení, že Surface v rámci reštrukturalizácie prežil. 

Nie som prekvapený, že si Microsoft Surface ponecháva," uviedol Patrick Moorhead zo spoločnosti Moor Insights & Strategy, aj keď stopercentne nezapadá do stratégie mobility a cloudu, podporuje túto stratégiu, pretože prepája hardvér, softvér a služby." A súhlasia aj ostatní. Nie, nemyslel som si, že by Surface len tak odkopli," povedal Wes Miller z firmy Directions on Microsoft. Surface je pre nich veľká stávka do budúcnosti a Surface Pro 3 je oveľa populárnejší než predchádzajúce modely." 

Microsoft začal predávať tretiu generáciu Surface s Windows 8.1 minulý mesiac. Cena zariadenia sa začína na 799 dolároch, respektíve 929 dolároch s (nevyhnutnou) klávesnicou.
Stále mi nie je jasné, akú úlohu budú tieto zariadenia hrať predovšetkým na rozvojových trhoch," povedala Carolina Milanesi z Kantar WorldPanel Comtech. Stále nie je jasné, akú úlohu bude Nokia hrať v tabletoch. Surface je prémiový produkt, preto je možné, že Microsoft predstaví aj ďalšie tablety pod brandom Nokie, ktoré budú lacnejšie." Analytici sa však zhodujú na jednom - Microsoft by mal svoju stratégiu bližšie vysvetliť. Buď sa im to nepodarilo riadne vysvetliť, alebo ešte neprišli na to, akou cestou sa vydajú," uzavrela Milanesi.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať