Image
25.11.2019 1 Comments

Súprava DIPLE pre smartfóny sľubuje až 1000-násobné zväčšenie. Pozrieť si môžete aj vlastné krvinky

Dnešné smartfóny ponúkajú výkonné fotoaparáty, ktoré sa najnovšie môžu premeniť aj na výkonné mikroskopy. Aspoň to sľubuje projekt DIPLE, predstavený na Kickstarteri. Umožňuje vraj až 1000-násobné zväčšenie, takže budete môcť skúmať mikroorganizmy, baktérie a dokonca aj vlastné krvinky. 

Tím stojaci za DIPLE už v minulosti prezentoval BLIPS, ultratenké nalepovacie šošovky, ktoré premenia smartfón na mikroskop. Tie boli síce ľahké a jednoducho aplikovateľné, ale bolo ťažké zarovnať ich ohnisko, takže obrázky boli často rozmazané a skreslené. 

DIPLE je niečo veľmi odlišné, ponúka statický nástroj na stabilnejšiu mikroskopiu. Prácu uľahčuje aj použitie podložných sklíčok (vzorka je vložená medzi dva kusy skla). Súprava je malá, má veľkosť smartfónu a ponúka tri úrovne zväčšenia (35×, 75× a 150×), čo možno ešte zväčšiť použitím zoomu smartfónu.

Tvorcovia zo spoločnosti SmartMicroOptics hovoria, že používatelia budú môcť dosiahnuť až 1000-násobné zväčšenie bez akejkoľvek pixelizácie, no čiastočne je to závislé od schopností jednotlivých smartfónov.

Ceny zariadenia sa začínajú od 36 EUR, no pri najlacnejšej ponuke je k dispozícii iba 35-násobné zväčšenie. Verzia za 109 EUR poskytuje všetky tri možnosti zväčšenia a špeciálnu podložku na dosiahnutie lepších výsledkov. Dodávky by sa mali začať v máji 2020.

Zdroj: theverge.com.

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom

01.12.2019 14:49

Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom Jedným z kľúčových pilierov koncepcie modernej digitálnej banky je mobilná aplikácia, ktorá ponúka klientom maximum možností ...

Technológie 1

Nový čínsky múr bol vytlačený na 3D tlačiarni

06.12.2019 00:20

V čínskom meste Su-čou majú múr, ktorý sa líši od všetkých ostatných na svete. Podľa článku publikovaného na 3D Printing Media Network čínska stavebná spoločnosť Winsun tu dokončila výstavbu 3D tlačen ...

Technológie

Ďalší skladací smartfón Samsungu bude údajne stáť menej ako 1000 dolárov

05.12.2019 00:15

Skladacie telefóny sú dosť drahá novinka, ktorú si môže dovoliť zatiaľ len málokto. Model, ktorý Samsung uvedie v budúcom roku, by to mohol zmeniť. Jeho cena by nemala dosiahnuť 1000 dolárov. Informov ...

1 Comments

  1. Prva veta nema logiku. To co za pisatela IQ80 je zas v redakcii? reakcia na: Súprava DIPLE pre smartfóny sľubuje až 1000-násobné zväčšenie. Pozrieť si budete môcť aj vlastné krvinky
    25.11.2019 15:11
    "smartfóny ponúkajú výkonné fotoaparáty, ktoré sa najnovšie môžu premeniť aj na výkonné mikroskopy." Co je to vykonny fotak? Co ma, co spolocne ta vykonnost s externym mikroskopom?
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá