Image
25.11.2019 1 Comments

Súprava DIPLE pre smartfóny sľubuje až 1000-násobné zväčšenie. Pozrieť si môžete aj vlastné krvinky

Dnešné smartfóny ponúkajú výkonné fotoaparáty, ktoré sa najnovšie môžu premeniť aj na výkonné mikroskopy. Aspoň to sľubuje projekt DIPLE, predstavený na Kickstarteri. Umožňuje vraj až 1000-násobné zväčšenie, takže budete môcť skúmať mikroorganizmy, baktérie a dokonca aj vlastné krvinky. 

Tím stojaci za DIPLE už v minulosti prezentoval BLIPS, ultratenké nalepovacie šošovky, ktoré premenia smartfón na mikroskop. Tie boli síce ľahké a jednoducho aplikovateľné, ale bolo ťažké zarovnať ich ohnisko, takže obrázky boli často rozmazané a skreslené. 

DIPLE je niečo veľmi odlišné, ponúka statický nástroj na stabilnejšiu mikroskopiu. Prácu uľahčuje aj použitie podložných sklíčok (vzorka je vložená medzi dva kusy skla). Súprava je malá, má veľkosť smartfónu a ponúka tri úrovne zväčšenia (35×, 75× a 150×), čo možno ešte zväčšiť použitím zoomu smartfónu.

Tvorcovia zo spoločnosti SmartMicroOptics hovoria, že používatelia budú môcť dosiahnuť až 1000-násobné zväčšenie bez akejkoľvek pixelizácie, no čiastočne je to závislé od schopností jednotlivých smartfónov.

Ceny zariadenia sa začínajú od 36 EUR, no pri najlacnejšej ponuke je k dispozícii iba 35-násobné zväčšenie. Verzia za 109 EUR poskytuje všetky tri možnosti zväčšenia a špeciálnu podložku na dosiahnutie lepších výsledkov. Dodávky by sa mali začať v máji 2020.

Zdroj: theverge.com.

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Nový skladací smartfón Samsungu sa zdá oveľa lepší ako Galaxy Fold

23.01.2020 13:52

Nový skladací telefón Samsungu bude predstavený až o pár týždňov, ale už dnes sa zdá, že prinesie zlepšenie v porovnaní s Galaxy Fold. Údajne sa bude nazývať Galaxy Z Flip a bude mať véčkový dizajn. ...

Technológie

Nová verzia tenisiek Nike s automatickým šnurovaním

22.01.2020 12:26

Nike Adapt BB bola minuloročná revolučná novinka vo svete tenisiek. Išlo o prvé tenisky s automatickou šnurovacou technológiou dostupnú širokej verejnosti. Tenisky fungujú prostredníctvom aplikácie n ...

Technológie

Fotogrametria v praxi: Japonský nadšenec premenil 2D fotografie na neskutočné 3D videá

21.01.2020 00:02

Istý japonský fanúšik fotogrametrie s prezývkou Photogrammetrer Eiji zverejnil na svojom účte na Twitteri 3D videá z tokijských ulíc, ktoré vytvoril iba z 2D fotografií. Výsledky sú neuveriteľné. Ohro ...

1 Comments

  1. Prva veta nema logiku. To co za pisatela IQ80 je zas v redakcii? reakcia na: Súprava DIPLE pre smartfóny sľubuje až 1000-násobné zväčšenie. Pozrieť si budete môcť aj vlastné krvinky
    25.11.2019 15:11
    "smartfóny ponúkajú výkonné fotoaparáty, ktoré sa najnovšie môžu premeniť aj na výkonné mikroskopy." Co je to vykonny fotak? Co ma, co spolocne ta vykonnost s externym mikroskopom?
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá