Image
29.6.2018 0 Comments

Super optimalizovaný čip vedcov z MIT umožní navigáciu miniatúrnych dronov

Výskumníci z MIT vlani navrhli malý počítačový čip, ktorý mal pomôcť pri navigácii dronov vo veľkosti včely. Teraz svoj čip zlepšili – zmenšili jeho rozmery aj spotrebu energie.

Nový počítačový čip s názvom Navion má plochu iba 20 štvorcových milimetrov a spotrebuje len 24 miliwattov energie, čo je asi jedna tisícina energie potrebnej na napájanie žiarovky. Napriek malej spotrebe je čip schopný spracovať v reálnom čase obrazy z fotoaparátu s rýchlosťou až 171 snímok za sekundu, ako aj vykonávať inerciálne merania, ktorých výsledky používa na určenie toho, kde sa nachádza v priestore.

Zníženie spotreby dosiahli vedci minimalizáciou množstva údajov, ktoré sa v danej chvíli ukladajú na čip. Optimalizovali aj spôsob, ako tieto údaje prechádzajú cez čip. Obrázky, ktoré sa dočasne ukladajú na čip, sú komprimované, takže potrebujú menej pamäte.

Redukovali sa aj niektoré výpočtové operácie, ktoré nie sú nevyhnutné. Tím tak dokázal zmenšiť pamäť čipu z predchádzajúcich 2 MB približne na 0,8 MB. Odstránením nepotrebných výpočtových cyklov sa zmenšila veľkosť a spotreba čipov a zvýšila sa rýchlosť spracovania úloh.

Takýto čip pomôže nanodronom pri navigácii najmä na  vzdialených alebo nedostupných miestach, kde nie sú k dispozícii satelitné údaje o polohe. Okrem toho sa však dá použiť v akomkoľvek malom robotickom zariadení, ktoré potrebuje navigovať po dlhší čas pri obmedzenom napájaní.

Mohli by ho využívať zariadenia ľahšie ako vzduch, ako sú meteorologické balóny, ktoré musia vydržať celé mesiace s jednou batériou. Uplatnenie by mohol nájsť aj v inteligentných pilulkách, ktoré treba po prehltnutí riadiť  v tele použitím veľmi malej batérie, aby sa neprehrievali.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Miniatúrny dron UDrone môžete ovládať myšlienkami a gestami

15.03.2019 00:10

Predstavte si, o koľko viac zábavy by ste si mohli užiť s dronom, keby ste sa zbavili ovládača v ruke a ovládali ho čisto myšlienkami. Nad tým sa zamysleli v čínskej firme EEGSmart a vytvorili minikva ...

Technológie

NAS od Synology pre nadšencov, podnikateľov, malé firmy a tímy

15.03.2019 00:05

Motto: Sú len dva typy podnikateľov pracujúcich s údajmi. Tí, ktorí zálohujú, a tí, ktorí budú zálohovať. Aj malé firmy, živnosti a slobodné povolania často potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. ...

Technológie

Spoznajte rybára, ktorý chytil vášho tuniaka. Aj to umožňujú moderné technológie

15.03.2019 00:00

Blockchain nie je len technológia, na ktorej stojí svet virtuálnych mien. Umožňuje aj úplne nový typ služieb pre bežných ľudí, ktorí majú napríklad radi steak z tuniaka. Priamo v obchode si dokážu vďa ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button