Image
29.6.2018 0 Comments

Super optimalizovaný čip vedcov z MIT umožní navigáciu miniatúrnych dronov

Výskumníci z MIT vlani navrhli malý počítačový čip, ktorý mal pomôcť pri navigácii dronov vo veľkosti včely. Teraz svoj čip zlepšili – zmenšili jeho rozmery aj spotrebu energie.

Nový počítačový čip s názvom Navion má plochu iba 20 štvorcových milimetrov a spotrebuje len 24 miliwattov energie, čo je asi jedna tisícina energie potrebnej na napájanie žiarovky. Napriek malej spotrebe je čip schopný spracovať v reálnom čase obrazy z fotoaparátu s rýchlosťou až 171 snímok za sekundu, ako aj vykonávať inerciálne merania, ktorých výsledky používa na určenie toho, kde sa nachádza v priestore.

Zníženie spotreby dosiahli vedci minimalizáciou množstva údajov, ktoré sa v danej chvíli ukladajú na čip. Optimalizovali aj spôsob, ako tieto údaje prechádzajú cez čip. Obrázky, ktoré sa dočasne ukladajú na čip, sú komprimované, takže potrebujú menej pamäte.

Redukovali sa aj niektoré výpočtové operácie, ktoré nie sú nevyhnutné. Tím tak dokázal zmenšiť pamäť čipu z predchádzajúcich 2 MB približne na 0,8 MB. Odstránením nepotrebných výpočtových cyklov sa zmenšila veľkosť a spotreba čipov a zvýšila sa rýchlosť spracovania úloh.

Takýto čip pomôže nanodronom pri navigácii najmä na  vzdialených alebo nedostupných miestach, kde nie sú k dispozícii satelitné údaje o polohe. Okrem toho sa však dá použiť v akomkoľvek malom robotickom zariadení, ktoré potrebuje navigovať po dlhší čas pri obmedzenom napájaní.

Mohli by ho využívať zariadenia ľahšie ako vzduch, ako sú meteorologické balóny, ktoré musia vydržať celé mesiace s jednou batériou. Uplatnenie by mohol nájsť aj v inteligentných pilulkách, ktoré treba po prehltnutí riadiť  v tele použitím veľmi malej batérie, aby sa neprehrievali.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Decentralizovaný smart reproduktor? Volareo má integrované blockchainové služby

24.09.2018 00:25

Inteligentné reproduktory sa v poslednom čase tešia veľkej obľube. Všetky dostupné produkty sú však viazané na výrobcu a jeho obchodný model. Pri niektorých je táto väzba voľnejšia (Google Home), pri ...

Technológie

Významný pokrok v oblasti umelej inteligencie: Nová služba deteguje zaujatosť a vysvetľuje, ako sa UI rozhoduje

24.09.2018 00:20

Spoločnosť IBM predstavila technológiu, ktorá podnikom prináša novú transparentnosť v oblasti umelej inteligencie, čo im umožní naplno využiť jej silu. Softvérová služba, ktorá automaticky deteguje za ...

Technológie 2

Pracovné miesta na Slovensku sú najviac ohrozené automatizáciou v rámci krajín OECD

24.09.2018 00:15

Stredná a východná Európa bude v nasledujúcich rokoch čeliť významnému vplyvu automatizácie a náhrade mnohých súčasných pracovných miest strojmi. Najvýraznejšie by to podľa najnovších údajov OECD (Org ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button