Súhlasili by ste, aby vám do tela doručovala lieky miniatúrna robotická húsenica?

2

V budúcnosti by mohli v našom tele plávať alebo sa plaziť miniatúrne roboty, ktoré by doručovali lieky alebo hojili rany. Najnovšie zariadenie z tohto radu bolo inšpirované húsenicami, ktoré sa pohybujú pomocou stoviek drobných, špicatých nožičiek. Robot vyvinutý výskumníkmi zo City University v Hongkongu je dlhý asi 17 mm, široký 7 mm a vysoký približne 1 mm. Viac ako polovicu tejto výšky tvoria kužeľovité nožičky, ktoré mu dodávajú vzhľad húsenice alebo stonožky.

Robot je vyrobený z mäkkého silikónového materiálu so zabudovanými magnetickými časticami. Použitím správnej magnetickej sily sa dá rozhýbať, pričom sa pohybuje buď vlnivým pohybom tak, že sa predná časť nadvihne a celé telo sa pretiahne dopredu, alebo kyvadlovým pohybom, opierajúc sa striedavo o ľavý a pravý rad nožičiek.

Tento dizajn má niekoľko výhod. Keďže nohy sú kužeľovité, robot má relatívne malý kontakt s povrchom, čo znižuje trenie asi 40-násobne oproti predchádzajúcej verzii „stonožkovitého“ robota, ktorá bola predstavená začiatkom tohto roka. Umožňuje to efektívny pohyb aj v prostredí s telesnými tekutinami.

„Materiály aj dizajn s viacerými nohami výrazne zlepšujú hydrofóbne vlastnosti robota,“ hovorí Wang Zuankai, autor štúdie. „Okrem toho gumovitý materiál je mäkký a dá sa ľahko rezať, takže možno vytvoriť roboty rôznych tvarov a veľkostí na rozličné aplikácie.“

Pri testoch sa ukázalo, že robot je schopný preliezť aj prekážkami oveľa vyššími, ako je on sám, a to tak, že zdvihne svoj predný koniec až do uhla 90 stupňov a vytiahne sa. To by mohlo byť užitočné pri prechode po nerovnom teréne vnútri ľudského tela. A zdá sa, že robot dokáže niesť aj ťažké bremená – pri testoch bol schopný zdvihnúť 100-násobok vlastnej hmotnosti.

Vedci budú pokračovať v prácach na minirobote, aby zistili, ako by fungovali iné tvary a či by ho bolo možné vyrobiť z materiálov, ktoré by boli po vykonaní práce prirodzene biologicky odbúrateľné.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
clovek zdravie robot dizajn magnet technológie veda vyskum buducnost stroj

2 komentáre

nanity prichadzaju reakcia na: Súhlasili by ste, aby aj vám do tela doručovala lieky miniatúrna robotická húsenica?

9.10.2018 13:10
odpor je zbytocny
budete asimilovany

BORG
Reagovať

Nie reakcia na: Súhlasili by ste, aby aj vám do tela doručovala lieky miniatúrna robotická húsenica?

4.10.2018 16:10
Telo je chrám ducha svätého.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať