Image
3.6.2015 0 Comments

Sú vaše zariadenia pripravené na Windows 10?

Windows 10 bude podľa Microsoftu prelomový operačný systém. Voľba platformy a príslušného čo najuniverzálnejšieho hardvéru by preto mohla byť oveľa dôležitejšia ako doteraz. My sme si dali za úlohu pripraviť vás na sľubovaný prelom vo využívaní OS a pozrieme sa na to, aké zariadenie bude to správne pre Windows 10 z pohľadu jeho čo najvyššej využiteľnosti.

Minimálne požiadavky na hardvér

Od čias Windows 7 sa filozofia v oblasti hardvérových nárokov OS od Microsoftu značne zmenila. Namiesto zvýšeného „hladu" po výkone sa prístup zmenil na opačný a novšie verzie Windows dokážu pracovať na tom istom hardvéri rovnako, ba dokonca i rýchlejšie ako tie staršie. Pri Windows 7 by sa dalo hovoriť o ultrabookoch ako o ideálnej platforme, pri Windows 8 sú to hybridné a konvertibilné zariadenia. Pri Windows 10 treba zobrať do úvahy veľkú rozmanitosť existujúcich platforiem i trend ich križovania smerom k dokonalej použiteľnosti. Takže ideálnym hardvérom pre tento OS by malo byť zariadenie schopné splniť všetky potrebné funkcie len za pomoci Windows 10.

Oficiálne základné požiadavky na prevádzku Windows 10 sú prakticky rovnaké ako pri verzii 8.1. Minimálne požiadavky sú: procesor s taktovacou frekvenciou 1 GHz, 1 GB RAM (32-bit.) alebo 2 GB (64-bit.), priestor 16 GB na úložnom médiu (čo môže byť trochu problém pri niektorých zariadeniach s flash čipmi, keďže je to celá ich kapacita), grafická karta zvládajúca DirectX 9 s ovládačom WDDM, účet Microsoft a prístup k internetu. O odporúčaných parametroch výrobca nehovorí. Z praxe môžeme usudzovať, že na nekompromisnú prevádzku nielen samotného OS, ale i aplikácií a programového vybavenia treba základné požiadavky približne zdvojnásobiť. Okrem miesta na úložnom médiu - tam totiž platí, že doterajšie verzie Windows na hladký chod potrebovali vo svojej partícii na disku niekoľkonásobne viac priestoru, ako udávajú minimálne požiadavky.

V zásade sa dá povedať, že všetky zariadenia, ktoré prevádzkujú Windows 8.1, budú spoľahlivo pracovať i s Windows 10, a keďže pre používateľov verzie 7, 8 a 8.1 bude upgrade na Windows 10 prvý rok zadarmo, netreba na nič čakať ani si robiť starosti s tým, aký produkt si kúpiť.

Pri dnes dostupných cloudových službách Microsoftu, ako je Azure, Office 365 či OneDrive, v kombinácii so spomenutými nízkymi požiadavkami na výbavu sa môže zdať, že ideálne riešenie bude jednoduché, neveľmi výkonné klientske zariadenie, ktoré bude využívať všetky tieto služby. Mohli by ste sa tak do svojho pracovného prostredia prihlasovať zo smartfónu, tabletu alebo PC a všetko by ste mali neustále poruke.

Univerzálnosť na prvom mieste

V prípade ideálu by malo ísť o zariadenie bez problémov prevádzkujúce W10, ktoré bude prenosné, no pripojíte ho napríklad k monitoru a bude z neho stolové PC. K dokonalosti by mu mali pomáhať aj funkcie smartfónu. To všetko, samozrejme, s predpokladom, že budete stále pracovať vo svojom osobnom účte Microsoftu so všetkými vašimi aplikáciami a dátami. Windows 10 bude prevádzkovaný na tabletoch, smartfónoch, desktopoch, notebookoch, hybridných zariadeniach a dokonca na okuliaroch MS HoloLens.

Z hardvérovej nenáročnosti vyplýva, že svoju pozornosť môžete bez obáv upriamiť i na zariadenia s procesormi Intel Atom, Celeron či Pentium, ktoré neoplývajú obrovskou výpočtovou silou, no na bežné použitie postačujú a Windows 10 ich svojimi požiadavkami akceptuje. Ak pre vás cena nie je limitujúca a máte v pláne kúpu zariadenia pre desiatku, procesory Intel Core i3, i5 a i7 budú zárukou vyššieho komfortu pri jeho používaní. Nový OS bude bežať na všetkých platformách, ktoré sme spomenuli, no pokiaľ budete potrebovať čo najvyššiu funkčnosť, podobne ako pri Windows 8 bude ideálom konvertibilný alebo hybridný notebook, najlepšie s dotykovou obrazovkou. Windows 7 bol systém stavaný na ovládanie klávesnicou a myšou, verzia 8 sa viac priblížila dotykovo ovládaným prístrojom a desiatka si berie z oboch to najlepšie v snahe ulahodiť čo najširšiemu okruhu používateľov. Keďže Microsoft zatiaľ nemení filozofiu a okrem Windows 10 bude existovať i Windows Phone 10, jedného úplne univerzálneho zariadenia sa v dohľadnom čase nedočkáme.

Zaujímavé zariadenie, ktoré by dokázalo prevádzkovať Windows 10 a zároveň by suplovalo funkcie desktopu i prenosného prístroja, má názov Intel Compute Stick a spoločnosť Intel ho v súčasnosti uvádza na trh. Mini PC s cenou približne 150 eur, ktoré je vybavené Windows 8.1, spĺňa i požiadavky Windows 10. Je malé, prenosné, lacné a dokáže s pomocou akéhokoľvek monitora, klávesnice a myši vytvoriť all-in-one PC. Dokonca keby ste mali vo vašom aute vstup HDMI, môže poslúžiť aj ako PC do auta.

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Recenzia: Mercedes-Benz EQC 400 4Matic Edition 1886 / Rodinná elektrická prémiovka

14.11.2019 00:00

V letnom dvojčísle ste si mohli prečítať článok o trojici prémiových elektromobilov Jaguar i-Pace, Audi e-Tron a Mercedes-Benz EQC400. V prípade Mercedes-Benz však išlo iba o opis a prvé dojmy, pretož ...

Magazín

Peugeot 508 GT Line / Keď si pomýliš triedu

11.11.2019 12:58

S novým Peugeotom 508 som sa po prvýkrát stretol na minuloročnom autosalóne v Ženeve, kde budil veľkú pozornosť. Po teste musím priznať, že zaslúženú. Výrobca tentoraz stavil na karosársku verziu fast ...

Magazín

WATTBOOSTER / Keď potrebujete viac energie

12.11.2019 10:55

Neoddeliteľná súčasť elektromobility je nabíjacia infraštruktúra. V princípe sa delí na dva základné typy, na AC (striedavé) a DC (jednosmerné) nabíjanie. AC nabíjanie je tak­zvané pomalé nabíjanie a ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá