Image
29.7.2014 0 Comments

Štyria jazdci digitálnej apokalypsy. Hrozby, ktoré môžu skoncovať so slobodou internetu.

INT_styria jazci.jpg Výskumná agentúra Pew Research vydáva každý rok správu o budúcnosti internetu (Future of the Internet).

Pri spracovaní tej tohtoročnej diskutovali výskumníci s 1400 odborníkmi na technológie a treba povedať, že ich závery sú vcelku optimistické. Väčšina z nich totiž verí, že do roku 2025 by sa situácia nemala významne zhoršiť. Pravda, objavili sa aj odlišné názory.

Výskumníci Pew požiadali odborníkov pochádzajúcich z médií, neziskových organizácií, korporácií a ďalších oblastí, aby odpovedali jednoducho „áno" alebo „nie" na otázku, či podľa nich nastanú do roku 2025 významné zmeny k horšiemu a či oproti dnešnému stavu vzniknú prekážky v tom, ako môžu ľudia zdieľať obsah on-line. Kladne odpovedalo 35 % respondentov, zatiaľ čo 65 % z nich nepredpokladá v nasledujúcom období výraznejšie zhoršenie stavu. Veľa respondentov však uviedlo, že ich odpoveď vyjadruje nádej, a nie predpoveď.

V nadväzujúcej otázke výskumníci žiadali respondentov, aby charakterizovali najväčšie hrozby pre slobodný a otvorený internet. Po zoskupení ich odpovedí Pew identifikoval „štyroch jazdcov digitálnej apokalypsy".

Prvá hrozba: Vlády budú trvať na regulácii internetu

Počas revolúcie v roku 2012 Sýria zneprístupnila internet, Čína celé roky buduje tzv. Veľký firewall. Môže byť len otázkou času, kým sa takáto taktika stane normou a budeme svedkami „ďalšieho blokovania, filtrovania, segmentácie a balkanizácie internetu", uvádza sa v správe.

Druhá hrozba: Rozsiahle sledovanie a dohľad nad internetom môžu mať ničivý dosah na slobodu prejavu a internetový biznis

Podľa odborníkov sa vo svete stupňuje dohľad nad používateľmi internetu. Problémy s ochranou súkromia sú najvážnejšou hrozbou pre prístup k obsahu a jeho zdieľanie na internete v roku 2014 a nie je dôvod očakávať, že sa to do roku 2025 zmení, najmä s ohľadom na kybernetické útoky, ktorým čelia používatelia internetu vo svete podnikania (napr. krádeže používateľských dát). Odborníci sa obávajú, že v dôsledku odhalení o dohľade vlády a niektorých firiem nad internetovými aktivitami používateľov sa oslabí dôvera obyvateľov k internetu.

Tretia hrozba: Tlaky na komercializáciu internetu ohrozujú všetko od architektúry internetu až po tok informácií

Toto je jedna z najrozšírenejších obáv. Do tejto kategórie sa zahŕňajú obavy o potenciálny zánik sieťovej neutrality, vertikálne spoplatnenie prístupu k internetu zo strany telekomunikačných spoločností, ktoré chcú kompenzovať svoje investície do sieťovej infraštruktúry, ako aj diskutabilná prehnaná ochrana autorských práv. Odborníci sa obávajú, že zvýšená monetizácia internetových aktivít môže v budúcnosti obmedziť spôsoby, akými ľudia získavajú informácie.

Štvrtá hrozba: Zahltenie informáciami môže v budúcnosti mariť zdieľanie obsahu

Odborníci upozorňujú na skutočnosť, že v mori informácií sa môžeme utopiť. Pritom možno predpokladať, že dát bude stále pribúdať, najmä ak sa k tomu všetkému pridá aj „internet vecí". Existujú síce rôzne filtračné systémy, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s veľkým množstvom informácií, no tie môžu mať aj negatívne dôsledky. Informačné preťaženie môže viesť k obmedzeniu toku obsahu.

Ako vidieť, internet dnes čelí mnohým výzvam. Je ešte pomerne slobodný, možno ho slobodne využívať, ale, žiaľ, aj zneužívať. Predpovedať jeho budúcnosť je ťažké. V roku 2025 bude možno ešte slobodnejší, ale je možné aj to, že bude čeliť ďalším, dnes ešte neznámym hrozbám. Všetky štyri spomínané hrozby môžu zmeniť web k horšiemu, ale možno sa obavy odborníkov nesplnia. Napokon správy, ako je táto, viac vypovedajú o dnešných obavách ako o budúcom stave.

Zdroj: theverge.com

pewinternet.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá

16.07.2019 00:05

Do námorných bojov by sa mohli čoskoro zapojiť laserové zbrane, čím boje na otvorenom mori dostanú novú dimenziu. Do roku 2021 budú americké torpédoborce vybavené lasermi schopnými identifikovať a sp ...

Bezpečnosť

Bezpečnostné kamery Wyze iba za 20 dolárov dokážu pomocou UI identifikovať ľudí

11.07.2019 07:58

Spoločnosť Wyze aktualizovala softvér svojich bezpečnostných kamier, a tak sú trochu inteligentnejšie. Dokážu identifikovať ľudí prostredníctvom umelej inteligencie. Táto funkcia je k dispozícii pre ...

Bezpečnosť

Satelity vás už nájdu kedykoľvek a kdekoľvek na planéte

04.07.2019 00:10

 V roku 2013 polícia v Grants Pass (Oregon, USA) dostala tip, že istý muž nezákonne pestuje marihuanu vo svojom dvore. Skontrolovala preto aplikáciu Google Earth a satelitný obraz spred 4 mesiacov sku ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá