Image
29.7.2014 0 Comments

Štyria jazdci digitálnej apokalypsy. Hrozby, ktoré môžu skoncovať so slobodou internetu.

INT_styria jazci.jpg Výskumná agentúra Pew Research vydáva každý rok správu o budúcnosti internetu (Future of the Internet).

Pri spracovaní tej tohtoročnej diskutovali výskumníci s 1400 odborníkmi na technológie a treba povedať, že ich závery sú vcelku optimistické. Väčšina z nich totiž verí, že do roku 2025 by sa situácia nemala významne zhoršiť. Pravda, objavili sa aj odlišné názory.

Výskumníci Pew požiadali odborníkov pochádzajúcich z médií, neziskových organizácií, korporácií a ďalších oblastí, aby odpovedali jednoducho „áno" alebo „nie" na otázku, či podľa nich nastanú do roku 2025 významné zmeny k horšiemu a či oproti dnešnému stavu vzniknú prekážky v tom, ako môžu ľudia zdieľať obsah on-line. Kladne odpovedalo 35 % respondentov, zatiaľ čo 65 % z nich nepredpokladá v nasledujúcom období výraznejšie zhoršenie stavu. Veľa respondentov však uviedlo, že ich odpoveď vyjadruje nádej, a nie predpoveď.

V nadväzujúcej otázke výskumníci žiadali respondentov, aby charakterizovali najväčšie hrozby pre slobodný a otvorený internet. Po zoskupení ich odpovedí Pew identifikoval „štyroch jazdcov digitálnej apokalypsy".

Prvá hrozba: Vlády budú trvať na regulácii internetu

Počas revolúcie v roku 2012 Sýria zneprístupnila internet, Čína celé roky buduje tzv. Veľký firewall. Môže byť len otázkou času, kým sa takáto taktika stane normou a budeme svedkami „ďalšieho blokovania, filtrovania, segmentácie a balkanizácie internetu", uvádza sa v správe.

Druhá hrozba: Rozsiahle sledovanie a dohľad nad internetom môžu mať ničivý dosah na slobodu prejavu a internetový biznis

Podľa odborníkov sa vo svete stupňuje dohľad nad používateľmi internetu. Problémy s ochranou súkromia sú najvážnejšou hrozbou pre prístup k obsahu a jeho zdieľanie na internete v roku 2014 a nie je dôvod očakávať, že sa to do roku 2025 zmení, najmä s ohľadom na kybernetické útoky, ktorým čelia používatelia internetu vo svete podnikania (napr. krádeže používateľských dát). Odborníci sa obávajú, že v dôsledku odhalení o dohľade vlády a niektorých firiem nad internetovými aktivitami používateľov sa oslabí dôvera obyvateľov k internetu.

Tretia hrozba: Tlaky na komercializáciu internetu ohrozujú všetko od architektúry internetu až po tok informácií

Toto je jedna z najrozšírenejších obáv. Do tejto kategórie sa zahŕňajú obavy o potenciálny zánik sieťovej neutrality, vertikálne spoplatnenie prístupu k internetu zo strany telekomunikačných spoločností, ktoré chcú kompenzovať svoje investície do sieťovej infraštruktúry, ako aj diskutabilná prehnaná ochrana autorských práv. Odborníci sa obávajú, že zvýšená monetizácia internetových aktivít môže v budúcnosti obmedziť spôsoby, akými ľudia získavajú informácie.

Štvrtá hrozba: Zahltenie informáciami môže v budúcnosti mariť zdieľanie obsahu

Odborníci upozorňujú na skutočnosť, že v mori informácií sa môžeme utopiť. Pritom možno predpokladať, že dát bude stále pribúdať, najmä ak sa k tomu všetkému pridá aj „internet vecí". Existujú síce rôzne filtračné systémy, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s veľkým množstvom informácií, no tie môžu mať aj negatívne dôsledky. Informačné preťaženie môže viesť k obmedzeniu toku obsahu.

Ako vidieť, internet dnes čelí mnohým výzvam. Je ešte pomerne slobodný, možno ho slobodne využívať, ale, žiaľ, aj zneužívať. Predpovedať jeho budúcnosť je ťažké. V roku 2025 bude možno ešte slobodnejší, ale je možné aj to, že bude čeliť ďalším, dnes ešte neznámym hrozbám. Všetky štyri spomínané hrozby môžu zmeniť web k horšiemu, ale možno sa obavy odborníkov nesplnia. Napokon správy, ako je táto, viac vypovedajú o dnešných obavách ako o budúcom stave.

Zdroj: theverge.com

pewinternet.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Prieskum: Aká je pripravenosť bánk a technologických spoločnosti v otvorenom bankovníctve?

18.10.2019 00:00

Smernica PSD2 - známa aj pod označením otvorené bankovníctvo - zavádza bezpečnostné opatrenia nielen pre banky, ale aj pre technologické spoločnosti, ktoré spracovávajú dáta o zákazníkoch. Prieskum p ...

Bezpečnosť

Tile ponúka nové sledovače na peňaženku, bicykel či notebook

10.10.2019 00:02

Spoločnosť Tile, známa svojimi sledovacími príveskami na kľúče a batožinu, má ambície sledovať aj viac vecí. Jej nové zariadenie Tile Slim vo veľkosti kreditnej karty je určené na sledovanie peňaženk ...

Bezpečnosť 3

Čínska sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií

03.10.2019 00:05

Nová zbraň, ktorú vynašli čínski vedci, využíva nízkofrekvenčné zvukové vlny, ktoré spôsobujú fyzické ťažkosti. Možno ňou prinútiť vzbúrencov, demonštrantov alebo kohokoľvek iného opustiť danú oblasť. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019