Štúdia: Staršia generácia mladne aj vďaka technológiám

Prieskumy trhu
0

senior_computer.jpg Najnovšia štúdia odhalila, že seniori, ktorí používajú komunikačné technológie, sa cítia mladšími, viac informovanými a viac v centre diania. Kvalita ich života sa podľa ich vlastných slov vplyvom technológií zlepšila. Správa hovorí o prvej generácii seniorov, ktorí využívajú širokú paletu komunikačných technológií.

Podľa analytikov seniori využívajú moderné technológie stále viac aj preto, že terajšia generácia 65 - 75-ročných už bola v kontakte s digitálnymi zariadeniami počas ich pracovného života.

Naproti tomu mnohých ľudí starších ako 75 rokov už rozsiahle zavádzanie mobilných technológií, internetu a počítačov v aktívnom pracovnom živote nezastihlo, preto ho dnes ani nijako extenzívne nevyužívajú. Je to však zrejme posledná ľudská generácia, ktorá s komunikačnými technológiami nepracuje vôbec alebo len málo.

Podľa štúdie v USA využíva esemeskovanie ako jednu z foriem komunikácie 80 % ľudí vo veku 18 - 64 rokov. Vo vekovej kategórii 65 - 75-ročných esemeskuje 45 % ľudí.

V mnohých prípadoch rýchle esemeskovanie zintenzívnilo komunikáciu seniorov s rodinou či priateľmi na úkor dlhých telefonátov či už z mobilu, alebo pevnej linky.

Okrem esemeskovania je stále populárnejšie aj videotelefonovanie. Služby ako Skype či FaceTime sú pre staršiu generáciu skvelý spôsob, ako zostať v kontakte so svojimi blízkymi tak, ako to neumožňuje žiadne iné médium. Nielenže sa môžu fyzicky vidieť, ale môžu ukázať takisto detaily svojich životov - svoj domov, záhradu, umenie, nové šaty či úspechy vnúčat.

Ideálnou pomôckou sú v tomto prípade tablety či smartfóny. Vďaka väčšej obrazovke a jednoduchému ovládaniu sa tešia čoraz väčšej popularite vo vekovej kategórii 65 - 75-ročných. V skupine 18 - 64-ročných vlastní v USA smartfón alebo tablet 67 % obyvateľov, z občanov vo veku 65 - 75 rokov ich používa 31 %.

Seniori stále viac komunikujú aj cez sociálne siete. V Amerike je v tomto ohľade jednotkou Facebook, hoci vo všeobecnosti je populárnejší Twitter. Staršia generácia je však skôr pasívnym konzumentom obsahu a fotografií ako jeho tvorcom. Pre starších ľudí predstavujú sociálne siete spôsob, ako zostať v kontakte so starými priateľmi, kolegami a spolužiakmi.

Technológie stále viac prenikajú do nášho každodenného života a tým viac sa zväčšuje aj digitálna brázda medzi generáciami. Štúdia odhalila, že komunikačné technológie pomáhajú preklenúť tieto rozdiely v doteraz nevídanej miere. Pre starších občanov sú silnou motiváciou učiť sa pracovať s modernými technológiami napríklad ich deti a vnúčatá, s ktorými tak môžu zostať v každodennom kontakte. Zároveň im to pomáha stať sa súčasťou modernej kultúry, v ktorej sa všetky strany môžu od seba učiť. Doteraz to v tejto miere nebolo možné.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať