Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Geneva - umelá inteligencia, ktorá vyvíja stratégie na vyhýbanie sa cenzúre

Technológie
0

Autoritárske vlády v mnohých krajinách znemožňujú miliónom ľudí slobodný a otvorený prístup k informáciám. Pokusy vyhnúť sa obmedzujúcim opatreniam mali za následok čoraz sofistikovanejšiu cenzúru internetu. Vedci potom museli stále hľadať spôsoby, ako cenzúru obísť, čo je proces, ktorý si vyžaduje značný čas. Teraz výskumníci z Marylandskej univerzity pod vedením Dave Levina, pomocného profesora počítačovej vedy, vyvinuli nový nástroj s umelou inteligenciou, ktorý sa nazýva Geneva (čo skratka pre Genetic Evasion) a automaticky sa učí, ako sa vyhýbať cenzúre.

Geneva bola otestovaná v Číne, Indii a Kazachstane a našla desiatky spôsobov, ako zabrániť cenzúre využívaním medzier v logike cenzorov a hľadaním chýb, ktoré by podľa vedcov bolo prakticky nemožné nájsť manuálne. Nástroj bol predstavený na 26. ročníku podujatia Conference on Computer and Communications Security v Londýne.

Všetky informácie na internete rozdeľuje počítač odosielateľa na dátové pakety a počítač príjemcu ich znova zostavuje. Jedna z rozšírených foriem internetovej cenzúry, ktorú používajú autoritárske režimy, spočíva v monitorovaní dátových paketov zasielaných počas internetového vyhľadávania. Cenzor blokuje žiadosti, ktoré obsahujú buď označené kľúčové slová, alebo zakázané názvy domén (v mnohých krajinách medzi ne patrí napr. Wikipédia). Keď je Ženeva spustená v počítači, ktorého webové požiadavky prechádzajú cez cenzora, nástroj upraví spôsob rozdeľovania a odosielania údajov tak, aby cenzor nerozpoznal zakázaný obsah alebo nemohol cenzurovať spojenie.

Geneva je známa ako genetický algoritmus, čo znamená, že ide o biologicky inšpirovaný typ umelej inteligencie, vyvinutý na prácu na pozadí, keď používateľ prehliada web pomocou štandardného internetového prehliadača. Podobne ako biologické systémy aj Ženeva tvorí súbory inštrukcií z genetických stavebných blokov. Ibaže namiesto DNA používa ako stavebné bloky malé kúsky kódu. Tieto kúsky kódu samostatne robia len veľmi málo, ale keď sú zložené do inštrukcií, môžu vykonávať sofistikované únikové stratégie na rozdelenie, usporiadanie alebo odosielanie dátových paketov.

Ženeva vyvíja svoj genetický kód prostredníctvom opakovaných pokusov (alebo generácií). V každej generácii zachováva tie inštrukcie, ktoré fungujú najlepšie pri vyhýbaní sa cenzúre. Algoritmus mení a kríži svoje stratégie náhodným odstraňovaním inštrukcií a pridávaním nových alebo kombináciou úspešných inštrukcií a opakovaným testovaním stratégie. Prostredníctvom tohto vývojového procesu je Geneva schopná veľmi rýchlo identifikovať viaceré únikové stratégie.

Tím spustil Genevu na počítači v Číne s nainštalovaným nemodifikovaným prehliadačom Google Chrome. Nasadením stratégií identifikovaných Genevou sa používateľovi podarilo prehliadať web bez cenzúry kľúčových slov. Algoritmus predstavuje dôležitý prvý krok v automatizácii vyhýbania sa cenzúre. Vedci plánujú zverejniť svoje dáta a kódy v nádeji, že sa tým zabezpečí otvorený prístup k informáciám v krajinách, kde je internet obmedzený rôznymi reštrikciami.

Zdroj: eurekalert.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI technika Google internet web online Digital dáta inovácie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať