Image
20.10.2015 0 Comments

Stop sťahovaniu obrázkov z webu? DRM pre JPEG bude možno už onedlho realitou

Kopírovanie, upravovanie a zdieľanie obrazových súborov na internete dnes berieme ako samozrejmosť, no čoskoro by sa to mohlo zmeniť. Do obrazového formátu JPEG by sa mali pridať technológie na digitálnu správu autorských práv (Digital Rights Management - DRM).

Pod pojmom DRM sa rozumejú rôzne technológie obmedzujúce používanie proprietárneho obsahu. Ak vás napríklad pri kopírovaní hudobného CD program zastaví, spôsobilo to DRM. Ak sa stiahnuté video dá prehrávať len na niektorých zariadeniach, takisto je za tým DRM.

Hoci DRM obmedzuje používanie obsahu v mnohých odvetviach, zdieľanie fotografií je stále akýsi „Divoký západ". Organizácia JPEG (Joint Photographic Experts Group), ktorá de facto rozhoduje o budúcnosti tohto formátu, preto plánuje zakročiť a do tohto najobľúbenejšieho formátu obrázkov doplniť DRM. Návrh technológie sa preberal minulý týždeň na workshope v Bruseli.

Zámerom organizácie je rozšíriť formát JPEG o možnosť použitia šifrovania a podpisov, ktoré umožnia obmedziť prístup k obrázkom JPEG a ich metadátam, majú zabrániť kradnutiu fotografií a umožnia preukazovať autorstvo.

Hoci nová metóda by chránila autorské práva fotografov, jej dôsledky by boli ďalekosiahle. Upozornila na ne organizácia Electronic Frontier Foundation (EFF): „Predstavte si, že by vás počítač zastavil, keby ste chceli uložiť fotografie z on-line katalógu na svoj účet Pinterest, alebo by zabránil umelcovi použiť digitálnu fotografiu ako základ pre nové umelecké dielo."

„Varujeme pred akýmkoľvek pokusom použiť samotný formát súboru na presadenie reštrikcií na ochranu súkromia alebo bezpečnosti uzamknutím obrazu a jeho metadát alebo obmedzením operácií, ktoré s ním možno vykonať," píše sa vo vyhlásení EFF.

Zdroj:petapixel.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Samsung varuje pred podvodnými ponukami na internete

12.12.2019 17:57

Na internete sa v Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur (1 euro a pod.) napríklad ako úhradu poštovného pre zaslanie odmeny za úč ...

Bezpečnosť

Bezpečný chod vášho podnikania vďaka Schneider Electric Easy UPS 3S

09.12.2019 00:00

Špeciálny projekt Ochrana citlivých dáta a informačných systémov pred prerušením napájania dnes nie je len otázkou pre IT sektor. V prostredí automatizácie ale aj maloobchodu sa nachádzajú  citlivé s ...

Bezpečnosť

Firma vyrábajúca domové zvončeky s kamerou poskytovala polícii obrazový záznam o chodcoch na ulici

05.12.2019 00:10

Dohliadacia spoločnosť Ring, ktorá je vo vlastníctve Amazonu, poskytovala orgánom činným v trestnom konaní tepelnú mapu, ktorá umožňuje polícii vidieť všetky zariadenia Ring nainštalované v danej obla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá