Stop škrabancom. Gorilla Glass Victus prináša významné zlepšenie

0

Spoločnosť Corning ponúka novú generáciu ochranného skla Gorilla Glass zhruba v dvojročných intervaloch. Zameriava sa pri tom na ochranu displejov pred pádmi či zabránenie vzniku prasklín zvýšeným pevnosť v tlak). Novo ohlásený Gorilla Glass Victus je však zameraný predovšetkým na ochranu pred škrabancami. Sľubuje dokonca dvojnásobnú odolnosť proti nim v porovnaní s Gorilla Glass 6 z roku 2018. Lepšiu odolnosť preukazuje aj pri teste pádu. Prežil pád z výšky 2 m, zatiaľ čo predchodca iba z 1,6 m.

Pýtate sa, prečo je vzdorovanie škrabancom väčšia priorita ako odolnosť proti pádom? Apple minulý rok uviedol, že zákazníci inovujú iPhone menej často ako predtým. Ak používate smartfón tri roky, nevyhnete sa škrabancom, najmä ak telefón okúsi aj pád. Pred niekoľkými rokmi by si to vyžadovalo výmenu celej obrazovky.  No výroba skla, ktoré je odolné proti poškriabaniu aj pádom, je ťažká úloha. Navyše často sú tu potrebné kompromisy.

Najjasnejšie to vidieť na skladacích modeloch – čím sú pevnejšie, tým menej sa môžu ohýbať. Tieto dve vlastnosti si priamo protirečia. Preto treba sklo doslova pretvoriť. V prípade skla Victus začína Corning takmer od nuly. Bežná základná zložka skla je oxid kremičitý (SiO2), ktorý sa však dá „okoreniť“ rôznymi prvkami z periodickej tabuľky prvkov. To, čo robí sklo naozaj silným, je tzv. proces výmeny iónov, pri ktorom ióny draslíka vytláčajú menšie ióny sodíka.

Predstavte si to tak, akoby ste nahradili biliardové gule v stojane mierne väčšími tenisovými loptičkami. To robila spoločnosť sedem rokov, Victus si však vyžiadal iný smer. Technológovia doslova menili zloženie prvkov v skle, aby dosiahli zmysluplné zlepšenie. Corning sa zameriaval na prevenciu hlbokých škrabancov, no teraz pracuje aj na „mikroškrabancoch“, ktoré vidíte iba vtedy, keď na ne dopadne svetlo. Ak totiž máte dokonale nedotknuté sklo bez poškodenia, je nepravdepodobné, že by sa pri páde rozbilo. No keď je napríklad poškriabané, možnosť poškodenia sa zvýši.

XIAOMI_102020

Pravda, laboratórne testy spoločnosti Corning zrejme nie sú dokonalým ukazovateľom toho, ako sa bude sklo správať v skutočných podmienkach. A záleží aj na tom, ako výrobcovia začlenia Victus do svojich produktov – či budú požadovať konkrétne tvary alebo napríklad tenšiu verziu. To všetko bude mať vplyv na jeho trvanlivosť. No vzhľadom na to, že sklo smartfónov sa v oblasti odolnosti proti škrabancom za takmer desať rokov podstatne nezlepšilo, vítané bude akékoľvek zdokonalenie.

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon displej

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať