Image
26.10.2015 0 Comments

Stop neznámym dronom. V USA bude musieť každý dron mať registračné číslo

Americké regulačné úrady chcú zaviesť povinnú registráciu spotrebiteľských dronov. Tieto čoraz obľúbenejšie a rozšírenejšie „lietajúce hračky" totiž predstavujú stále väčšiu hrozbu pre bezpečnosť letectva.

Iniciatíva pochádza od Ministerstva dopravy USA za tichého súhlasu Federálnej leteckej správy (Federal Aviation Administration - FAA), ktorá nebola schopná bezpečne integrovať populárne diaľkovo ovládané lietadlá do vzdušného priestoru. Okolo registračného systému treba doriešiť ešte niekoľko detailov, čo by sa mohlo uskutočniť v priebehu dvoch mesiacov.

Podľa FAA piloti dopravných a iných lietadiel nahlásili počas jedného mesiaca viac ako 100 incidentov s nedisciplinovanými dronmi. Pred rokom o takýchto excesoch takmer nebolo počuť, no v súčasnosti ich počet rýchlo rastie, pretože spotrebiteľské drony zaznamenali veľký rozmach. V tomto roku sa ich na americkom trhu predalo asi 700 000 kusov, čo je nárast o 63 % oproti roku 2014.

Podľa pravidiel FAA by drony nemali lietať vo väčšej výške ako 400 stôp (približne 120 metrov) a v okruhu 5 míľ (asi 8 km) od letiska, ich prevádzkovatelia však tieto nariadenia nedodržiavajú. Väčšina dronov je primalá na to, aby ich zaznamenal radar, a nemajú ani transpondér, ktorý by vysielal údaje o ich polohe. Úrady sú pritom bezmocné, lebo nedokážu nájsť ich majiteľov. Ak budú drony vybavené registračným číslom, v prípade, že spôsobia nehodu, budú môcť vyšetrovatelia identifikovať majiteľa.

Predstava je taká, že každý nový majiteľ dronu bude musieť on-line zaregistrovať svoj nákup a potvrdiť, že sa oboznámil so základnými pokynmi o tom, kde a za akých podmienok môžu bezpilotné lietadlá lietať.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Výsledky súťaže EY Cyber Security Trophy - rozhovor s víťazom

13.12.2019 00:12

Absolútnym víťazom súťaže EY Cyber Security Trophy sa stal Milan Kyselica. Víťaz okrem prestížneho titulu získal aj príležitosť účasti na významnej svetovej konferencii venujúcej sa kybernetickej bezp ...

Bezpečnosť

Samsung varuje pred podvodnými ponukami na internete

12.12.2019 17:57

Na internete sa v Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur (1 euro a pod.) napríklad ako úhradu poštovného pre zaslanie odmeny za úč ...

Bezpečnosť

Bezpečný chod vášho podnikania vďaka Schneider Electric Easy UPS 3S

09.12.2019 00:00

Špeciálny projekt Ochrana citlivých dáta a informačných systémov pred prerušením napájania dnes nie je len otázkou pre IT sektor. V prostredí automatizácie ale aj maloobchodu sa nachádzajú  citlivé s ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá