Stop neznámym dronom. V USA bude musieť každý dron mať registračné číslo

Bezpečnosť
0

Americké regulačné úrady chcú zaviesť povinnú registráciu spotrebiteľských dronov. Tieto čoraz obľúbenejšie a rozšírenejšie „lietajúce hračky" totiž predstavujú stále väčšiu hrozbu pre bezpečnosť letectva.

Iniciatíva pochádza od Ministerstva dopravy USA za tichého súhlasu Federálnej leteckej správy (Federal Aviation Administration - FAA), ktorá nebola schopná bezpečne integrovať populárne diaľkovo ovládané lietadlá do vzdušného priestoru. Okolo registračného systému treba doriešiť ešte niekoľko detailov, čo by sa mohlo uskutočniť v priebehu dvoch mesiacov.

Podľa FAA piloti dopravných a iných lietadiel nahlásili počas jedného mesiaca viac ako 100 incidentov s nedisciplinovanými dronmi. Pred rokom o takýchto excesoch takmer nebolo počuť, no v súčasnosti ich počet rýchlo rastie, pretože spotrebiteľské drony zaznamenali veľký rozmach. V tomto roku sa ich na americkom trhu predalo asi 700 000 kusov, čo je nárast o 63 % oproti roku 2014.

Podľa pravidiel FAA by drony nemali lietať vo väčšej výške ako 400 stôp (približne 120 metrov) a v okruhu 5 míľ (asi 8 km) od letiska, ich prevádzkovatelia však tieto nariadenia nedodržiavajú. Väčšina dronov je primalá na to, aby ich zaznamenal radar, a nemajú ani transpondér, ktorý by vysielal údaje o ich polohe. Úrady sú pritom bezmocné, lebo nedokážu nájsť ich majiteľov. Ak budú drony vybavené registračným číslom, v prípade, že spôsobia nehodu, budú môcť vyšetrovatelia identifikovať majiteľa.

Predstava je taká, že každý nový majiteľ dronu bude musieť on-line zaregistrovať svoj nákup a potvrdiť, že sa oboznámil so základnými pokynmi o tom, kde a za akých podmienok môžu bezpilotné lietadlá lietať.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať