Image
10.12.2019 2 Comments

Stierače nahradí laser. Tesla ním chce čistiť čelné sklá áut aj fotovoltických panelov

Stierače patria k tým veciam v automobilovom priemysle, ktoré sa od svojho objavenia veľmi nezmenili. Teraz však Tesla, ktorá pristupuje k mnohým veciam odlišne a inovačne, chce nahradiť bežný stierač predného skla laserom.

V jej patentovej prihláške, podanej tento rok v máji a zverejnenej americkým patentovým úradom 21. novembra, sa opisuje „impulzové laserové čistenie“, ktoré odstráni „nečistoty nahromadené na skle“ a ktoré sa má aplikovať v automobilovom priemysle. Tesla však spomína aj využitie vo fotovoltike na čistenie solárnych panelov.

Laserové stierače môžu byť čerešničkou na torte na jej Cybertrucku, vozidle budúcnosti. Podľa predstáv Tesly by snímače mali na starosti informovanie systému o tom, kde sa majú lúče namieriť a súčasne aj nastaviť výkon impulzu, aby sa zaistilo, že laser neprenikne cez sklo a neublíži cestujúcim vnútri.

Kalibrácia by „obmedzila prenikanie laserového lúča iba do hĺbky, ktorá je menšia ako hrúbka skla“. Takýto systém by sa mohol postarať o čistenie bez chemikálií a postrekovačov.  

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Nasal Ranger - zariadenie na vyňuchávanie marihuany

20.01.2020 00:15

Bessemer, malé mesto v Michigane, investuje okolo 3400 dolárov do zariadenia Nasal Ranger, ktorým chce zakročiť proti pestovateľom marihuany. Ide o olfaktometer určený do terénu, vyrábaný spoločnosť ...

Inovácie

Umelí ľudia Samsungu Neoni predstavujú naozaj „nový druh života“

20.01.2020 00:00

V snahe „urobiť zo sci-fi realitu“ STAR Labs patriaci Samsungu vyvinul virtuálne bytosti nazvané Neon, ktoré sú poháňané umelou inteligenciou a vyzerajú a správajú sa ako skutoční ľudia. Na rozdiel od ...

Inovácie 1

Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny

16.01.2020 00:00

S rastom svetovej populácie sa vedci stále viac obávajú, ako dokážeme vyrobiť dostatok energie bez toho, aby sme zničili klímu. Briti Dan Grech a Hayden Ashfield si myslia, že súčasťou riešenia by moh ...

2 Comments

 1. Stierace reakcia na: Stierače nahradí laser. Tesla ním chce čistiť čelné sklá áut aj fotovoltaických panelov
  10.12.2019 09:12
  Tieto laserove "stierace" nemaju nahradit klasicke. Oni maju len ocistit sklo od necistot. Pri dazdi by boli asi ako mrtvemu kabat.
  Reagovať
  • RE: Stierace reakcia na: Stierace
   11.12.2019 07:12
   Práveže laser vie pulzne odstraňovať nečistoty celý čas. Bez toho.aby mával pred očami, dokonca jeden úder lasera by bol tak krátky žeby ho oko ani nemuselo zachytiť.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá