Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Stierače nahradí laser. Tesla ním chce čistiť čelné sklá áut aj fotovoltických panelov

2

Stierače patria k tým veciam v automobilovom priemysle, ktoré sa od svojho objavenia veľmi nezmenili. Teraz však Tesla, ktorá pristupuje k mnohým veciam odlišne a inovačne, chce nahradiť bežný stierač predného skla laserom.

V jej patentovej prihláške, podanej tento rok v máji a zverejnenej americkým patentovým úradom 21. novembra, sa opisuje „impulzové laserové čistenie“, ktoré odstráni „nečistoty nahromadené na skle“ a ktoré sa má aplikovať v automobilovom priemysle. Tesla však spomína aj využitie vo fotovoltike na čistenie solárnych panelov.

Laserové stierače môžu byť čerešničkou na torte na jej Cybertrucku, vozidle budúcnosti. Podľa predstáv Tesly by snímače mali na starosti informovanie systému o tom, kde sa majú lúče namieriť a súčasne aj nastaviť výkon impulzu, aby sa zaistilo, že laser neprenikne cez sklo a neublíži cestujúcim vnútri.

Kalibrácia by „obmedzila prenikanie laserového lúča iba do hĺbky, ktorá je menšia ako hrúbka skla“. Takýto systém by sa mohol postarať o čistenie bez chemikálií a postrekovačov.  

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Tesla auto elektro elektromobilita laser

2 komentáre

Stierace reakcia na: Stierače nahradí laser. Tesla ním chce čistiť čelné sklá áut aj fotovoltaických panelov

10.12.2019 09:12
Tieto laserove "stierace" nemaju nahradit klasicke. Oni maju len ocistit sklo od necistot. Pri dazdi by boli asi ako mrtvemu kabat.
Reagovať

RE: Stierace reakcia na: Stierace

11.12.2019 07:12
Práveže laser vie pulzne odstraňovať nečistoty celý čas. Bez toho.aby mával pred očami, dokonca jeden úder lasera by bol tak krátky žeby ho oko ani nemuselo zachytiť.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať