Steve Wozniak: „Cloud je nočná mora“

0

wozniak_58.jpgSteve Wozniak nie je zástancom cloud computingu. Skutočnosť, že sa dáta ukladajú na vzdialených serveroch, sa mu vôbec nepozdáva.

Wozniak vyjadril svoj názor počas zábavnej show The Agony and the Ecstasy of Steve Jobs. Proti cloud computingu má spoluzakladateľ spoločnosti Apple viacero námietok - vôbec sa mu nepáči predstava ukladania dát na vzdialený server, ktorý nedokáže kontrolovať, resp. spravovať. Wozniaka takisto znepokojuje fakt, že takmer všetky dáta idú dnes do cloudu, a obáva sa situácie o päť rokov, keď by sa mohlo objaviť množstvo veľkých problémov, napr. aj bezpečnostných.

Je zrejmé, že jeho obavy sú opodstatnené, veď už dnes sa stretávame s viacerými úspešnými útokmi na cloudové služby. Z nedávnych udalostí spomeňme hacknutie twitterového účtu portálu Gizmodo a podobných prípadov by sme vedeli nájsť viac. Bezpečnosť bude v nasledujúcich rokoch ešte dôležitejšia a nepôjde iba o korporátne služby, ale aj o bežné aplikácie, ktoré každodenne využíva masa ľudí. Otázka zabezpečenia je však nekonečný súboj mačky s myšou.

Wozniak má pripomienky aj k legislatíve cloudu, ktorá podľa neho ľuďom skomplikuje život. „V cloude nič nevlastníte," dodáva. Práve skutočnosť, že nemáte nad dátami kontrolu, je podľa neho ďalší z hlavných problémov. Na druhej strane možno ide o daň za prirodzenú evolúciu v snahe zjednodušiť ľuďom život.

Zdroj: news.cnet.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať