Image
28.6.2018 0 Comments

Recenzia: Steinberg UR22MKII: Súprava na nahrávanie zvuku

Súprava obsahuje všetko potrebné na to, aby ste mohli začať nahrávať zvuk v profesionálnej kvalite. V balení je zvukové rozhranie UR22MKII s dvojkanálovým mikrofónovým vstupom XLR / Jack 6,3 mm, doplnené o kvalitný kondenzátorový mikrofón ST-M01, slúchadlá na monitorovanie nahrávania ST-H01, káble a licencie na softvér Cybase AI a WaveLab LE. UR22MKII patrí do kategórie zariadení DAW (Digital Audio Workstation). Z po­hľadu počítača alebo tabletu je to dvojkanálová externá zvuková karta s podporou kvalitného zvuku s rozlíšením 24 bitov na vzorku a vzorkovacou frekvenciou 192 kHz.

Konštruktéri zariadenia mysleli na typické scenáre použitia (hudobník, spevák, zabávač alebo kapela na turné). Kovová skrinka je dostatočne robustná, aby zniesla transport a časté rozkladanie a skladanie zvukovej aparatúry. Na prednom paneli sú dva mikrofónové/linkové vstupy s konektormi XLR s podporou fantómového napájania 48 V, ktoré si vyžadujú profesionálne kondenzátorové mikrofóny.

Toto napájanie sa zapína miniatúrnym spínačom vzadu pre obidva vstupy súčasne. Nad každý vstupom je LED dióda indikujúca špičky vybudenie a k dispozícii je ovládací prvok na nastavenie citlivosti. Vstup 2 možno prepnúť, aby fungoval ako vstup Hi-Z pre elektrickú a basovú gitaru či podobný typ hudobných nástrojov.

Elektretový kondenzátorový mikrofón má kardioidnú smerovú charakteristiku, takže sa dá použiť aj na nahrávanie dvoch či troch spevákov. Výstup na slúchadlá má nezávislé ovládanie hlasitosti. Samozrejmosť je nulová latencia pri monitorovaní cez slúchadlá.

Na zadnom paneli je port USB 2.0 typu B na dátové pripojenie a zároveň sa zariadenie cez tento port napája. Je tam aj ďalší konektor micro-B USB na napájanie v prípade, ak používate zariadenie s iPadom. Tento tablet totiž nedokáže napájať externé USB zariadenia pomocou portu Lightning ani redukcie typu Camera Connection Kit. Zdroj USB ani kábel nie sú súčasťou balenia, pri testovaní spolupráce s iPadom som použil zdroj z iného tabletu.

Odber je približne 0,5 A. Zadný panel obsahuje aj vstupný a výstupný konektor hudobného rozhrania MIDI a dva linkové výstupy pre ľavý a pravý kanál. Použitie súpravy UR22MKII s Cubasis AI si vyžaduje ovládač Yamaha. Ak použijete iPad, nepotrebujete žiadne ovládače. iOS automaticky prepojí audiosystém iPad na UR22MKII. Z aplikačného obchodu si môžete stiahnuť aplikáciu Cubasis LE.

Pohľad na štítok aj dovnútra zariadenia prezradí, že hardvér vyrobila firma Yamaha. Využívajú sa tie isté prevodníky a predzosilňovače mikrofónových vstupov ako v produktoch profesionálnej série MR. Súpravu som pripojil k počítaču MacBook a použil pri nahraní komentárov k niekoľkým videám.

Po nainštalovaní ovládača bola spolupráca s aplikáciami pre Mac OS, v mojom prípade iMovie a Garage Band, úplne bezproblémová. Mikrofón zaberá širší priestor, takže som mohol hovoriť z väčšej vzdialenosti a vyhnúť sa tak „pop“ ruchom. Zariadenie som testoval jednak s dodávaným mikrofónom ST-M01, ale aj s meracím mikrofónom ECM 8000 od firmy Behringer, ktorý má vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku v rozsahu 20 Hz – 20 kHz.

Zvuk bol v obidvoch prípadoch perfektný, aj keď výrobca udáva pre ST-M01 dolnú frekvenciu 30 Hz. Zaujímalo ma zapojenie predzosilňovačov, v servisnom návode na internete je schéma, z ktorej vyplýva, že bolo použité pre Yamahu typické obrátené Darlingtonovo zapojenie s dvoma pármi tranzistorov pre každý vstup, čo má priaznivý vplyv na skreslenie v celom rozsahu úrovní signálu a neprekáža ani prípadné premodulovanie v špičkách. Predzosilňovače sú triedy Class-A D-PRE.

Parametre:

• Steinberg UR22MKII 24-bit./192 kHz; 2 analógové vstupy XLR/TRS combo (vstup 2 alternatívne Hi-Z), fantómové napájanie +48 V; vstup a výstup MIDI; mikrofón ST-M01: frekvenčný rozsah: 30 Hz – 20 kHz; SPL: 130 dB; slúchadlá ST-H01: impedancia: 33,5 Ω; frekvenčný rozsah: 20 – 20 000 Hz; citlivosť: 95 dB

• Zapožičal Syntex
• Cena: 239 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi kvalitný mikrofón a mikrofónový predzosilňovač, odolnosť proti premodulovaniu, veľmi nízke skreslenie, odolná konštrukcia
- K mikrofónu treba stojan s hrubým statívovým závitom

Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Rýchle objektívy Sigma pre formát Micro 4/3 (MFT)

26.03.2019 00:00

Spoločnosť Sigma je medzi fotografmi známa ako výrobca kvalitných objektívov pre rôzne značky fotoaparátov, ktoré navyše ponúka prijateľnú cenu. Veľmi obľúbený je hlavne jej rad objektívov s pevnou oh ...

Recenzie 2

Samsung Galaxy S10 – test a porovnanie s Huawei Mate 20 Pro

25.03.2019 00:10

Pri redakčnom teste horúcej novinky Samsung Galaxy S10 som sa zameral na fotografovanie za bežných, aj zložitých svetelných podmienok, stabilizáciu obrazu, nakrúcanie superspomaleného videa a nabíjani ...

Recenzie

Recenzia: Canon Pixma TS705 - Menšie rozmery a viac funkcií

25.03.2019 00:00

Novinka od Canonu je najmenšia atramentová tlačiareň s piatimi atramentmi v ponuke výrobcu. Pixma TS705 mieri predovšetkým k domácim používateľom, ale využitie nájde aj v malých kanceláriách.  ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button