Ste vystresovaní? Nový náramok napodobňujúci tlkot srdca vás môže upokojiť

0

Nový výskum ukazuje, že vibrácie podobné srdcovému tepu, ktoré sa prenášajú na vnútornú stranu zápästia, môžu uvoľňovať stres.

Výskumníci z katedry psychológie na University of London hodnotili upokojujúce účinky novej nositeľnej elektroniky, nazývanej doppel. Ide o náramok určený na aktívne znižovanie stresu prostredníctvom hmatového vnemu podobného tepu srdca.

Ľudia prirodzene reagujú na rytmus. Napríklad tempo piesne môže prirodzene meniť dýchanie a srdcovú frekvenciu. Pomalšie tempo vedie k zmenšovaniu vzrušenia a pokojným emočným stavom, zatiaľ čo rýchle rytmy sa spájajú so vzrušujúcimi emocionálnymi stavmi, ako je radosť, prekvapenie, strach alebo hnev. Podobné účinky ako hudba môžu mať aj biologické rytmy, pričom najrozšírenejší biologický rytmus v prírode je srdcový tep.

Je známe, že veľké vzrušenie či úzkosť sú spojené so zrýchlením tepu, zatiaľ čo pokoj je fyziologicky korelovaný s nižšou srdcovou frekvenciou. Na overenie účinnosti zariadenia doppel využili vedci dve skupiny ľudí. Požiadali ich, aby si pripravili verejný prejav, čo je široko používaná psychologická úloha, ktorá zvyšuje stres. Všetci účastníci mali na zápästí prístroj, povedali im však, že slúži na meranie krvného tlaku. No len jedna skupina mala zariadenie zapnuté a na zápästie sa im prenášali vibrácie podobné pomalej srdcovej frekvencii. Výskumníci sledovali jednak fyziologické znaky vzrušenia, jednak subjektívne hlásenia účastníkov o ich úzkosti. Ukázalo sa, že použitie náramku malo hmatateľný a merateľný utišujúci účinok na fyziologickej aj psychologickej úrovni.

Štúdia bola publikovaná v časopise Scientific Reports. Náramok sa dostane do predaja počas leta, predobjednať si ho možno za 125 britských libier (alebo 160 dolárov v USA).

Zdroj: News-medicalDigitaltrends

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stres srdce naramok

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať