Štatisti úspešne vyskúšali systém na spracovanie výsledkov

Informatizácia
0

statisticky_urad.jpg Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes vyskúšal funkčnosť systému, ktorý použijú pri spracovaní výsledkov hlasovania vo voľbách do Európskeho parlamentu Ako agentúru SITA informoval hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík, prvá skúška sa konala v centrále Štatistického úradu a na ôsmich krajských pracoviskách.

"Cieľom skúšky bola kontrola funkčnosti systému, kontrola formálnych chýb hlásených systémom, osvojenie si procesu odstraňovania chýb počas typovania a kontrola správnosti výsledkov v zápisniciach na príslušných úrovniach volebných komisií - okrskových, obvodných a ústrednej," priblížil Jánošík.

Na skúške sa zúčastnilo 186 zamestnancov krajských pracovísk a ústredia Štatistického úradu. Prvá skúška bola úspešná a v súlade so stanoveným harmonogramom, doplnil Jánošík. Do májového termínu volieb do Európskeho parlamentu systém spracovania výsledkov vyskúšajú ešte dvakrát.

Druhá skúška sa bude konať 29. apríla a záverečná sa uskutoční 20. mája. Poslancov do Európskeho parlamentu budeme voliť 24. mája. Na spracovanie výsledkov volieb Štatistický úrad používa Integrovaný volebný informačný systém (IVIS). Rovnaký systém použil už vlani pri spracovaní výsledkov volieb do orgánov samosprávnych krajov a aj pri tohtoročnej voľbe prezidenta SR. "IVIS je univerzálny pre všetky typy volieb a referend a poskytuje komplexné elektronické služby na prípravu, zber a spracovanie výsledkov, ako aj prezentáciu priebežných a definitívnych výsledkov," vysvetlil Jánošík.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať