Startup zo Slovenska víťazom prvého ročníka Security Startup Challenge na MIT

0

Spoločnosť Kaspersky Lab vyhlásila víťazov prvého ročníka Security Startup Challenge. Veľké finále sa konalo 13. augusta v Technologickom inštitúte v Massachusetts. Slovenský startup Excalibur sa stal víťazom prvého ročníka súťaže o najsľubnejší startup a okrem finančnej odmeny získa firma aj ďalšiu podporu.

Startup Excalibur sa už od roku 2013 venuje vývoju vlastného systému, schopného nahradiť heslá zariadením, ktoré každý už aj tak má - mobilným telefónom. Po dvoch rokoch výskumu a vývoja bola práve vďaka Security Startup Challenge 2015 (SSC) spustená prvá verejná beta verzia ich riešenia. S pomocou mentorov a organizátorov SSC boli schopní počas krátkeho trvania súťaže demonštrovať najvýraznejší rast. Tento rast spoločne s unikátnymi technickými riešeniami presvedčil porotu zloženú z profesorov MIT o tom, že ide o jasného favorita.

Kaspersky Lab_Security Startup Challenge 2015_Excalibur.jpg

Za slovenským startupom Excalibur sa na druhom mieste umiestnil startup Pipe z Nemecka. O tretie miesto sa delia dva startupy - Cyber DriveWare z Izraela a ZeroDB z USA. Víťazné tímy si podelili finančnú odmenu v úhrnnej výške 80-tisíc dolárov. Security Startup Challenge 2015 je globálny program vyvinutý a realizovaný spoločnosťou Kaspersky Lab v partnerstve s Mangrove Capital Partners a ABRT Venture Fund. Počas trojmesačného obdobia pod vedením mentorov získali zakladatelia 23 startupových projektov z oblasti kyberbezpečnosti, financií, technológií, zdravotnej starostlivosti, mobilných technológií, internetu vecí a cloudových služieb odbornú podporu v oblasti podnikania a kyberbezpečnosti a takisto mohli využiť znalosti z iných odvetví.

Kaspersky Lab_Security Startup Challenge 2015_vitazi.jpg

Účastníci programu SSC 2015 mali možnosť dozvedieť sa viac o najnovších trendoch v oblasti kyberbezpečnosti, vytvoriť akčný plán na vývoj svojich projektov, prilákať prvých nadšencov a zákazníkov, získať reálnu trhovú spätnú väzbu, zdokonaliť svoje produkty, analyzovať konkurenciu a vytvoriť plán financovania startupu.

Počas trvania programu zúčastnené tímy pracovali na svojich projektoch so vzdialeným prístupom, pričom ich napredovanie každý týždeň sledovali odborníci z oblasti kyberbezpečnosti a startupoví mentori vrátane skúsených podnikateľov a odborníkov na rizikový kapitál. Súčasťou programu bola aj účasť na dvoch bootcamp školeniach, ktoré hosťovala spoločnosť PwC v Luxemburgu. Kyberbezpečnostný tím spoločnosti PwC prispel do programu SSC 2015 aj svojou expertízou a v rámci školení bootcamp mali účastníci možnosť podeliť sa vzájomne o svoje názory a diskutovať o najnovších bezpečnostných výzvach.

Tim Excalibur.jpg

Počas hlavného finále v technologickej metropole na MIT v Bostone vybrala odborná komisia tímy s najsľubnejšími startupmi, ktoré počas trvania SSC 2015 dosiahli najvýznamnejší pokrok v svojich projektoch:

  • Prvé miesto, 50-tisíc dolárov a ďalšiu podporu pre svoj projekt získal startup Excalibur, ktorý vyvinul používateľsky prívetivú autentifikáciu, okamžite použiteľnú pre každý PC/Mac alebo webovú aplikáciu. Excalibur používa smartfón namiesto hesiel.
  • Na druhom mieste s finančnou odmenou 20-tisíc dolárov sa umiestnil startup Pipe, ktorý vyvinul bezpečnú službu prenosu súborov medzi prehliadačmi (browser-to-browser), a to bez obmedzenia veľkosti súboru.

  • Tretie miesto, ako aj finančnú odmenu 10-tisíc dolárov si podelili dva tímy - Cyber DriveWare a ZeroDB. Startup Cyber DriveWare umožňuje podnikom a strategickým infraštruktúram získať schopnosť chrániť sa pred malvérom, ktorý spôsobuje prerušenie prevádzky, prostredníctvom paradigmy pozostávajúcej z „filter driverov" a analýzy jedinečných metadát. Startup ZeroDB vyvinul šifrované end-to-end databázy, ktorých dáta nie sú odhalené serveru.

„Na projekte Excalibur sme pracovali takmer 2 roky. Z technologického pohľadu ide o komplexné riešenie zahŕňajúce vývoj vlastných algoritmov strojového učenia, vlastných kryptografických schém a hlbokej integrácie do operačných systémov. Účasť v programe Security Startup Challenge nám v prvom rade pomohla dostať prvú beta verziu konečne medzi ľudí efektívnym spôsobom, keďže marketing nepatrí medzi naše špeciality, resp. doteraz nepatril," hovorí Ivan Klimek, spoluzakladateľ a CEO startupu Excalibur.

Pridať komentár