PC REVUE
Image
29.3.2017 1 Comments

Startup vyvíja elektrické lietadlo pre 150 cestujúcich

Na elektrické autá si pomaly zvykáme, no myšlienka elektrického lietadla ešte nie je bežná. A práve také pripravuje spoločnosť Wright Electric – ide o komerčné lietadlo s názvom Wright One a so 150 sedadlami pre cestujúcich, poháňané batériami. Na podujatí Y Combinator’s Demo Day ho predstavil spoluzakladateľ spoločnosti Jeff Engler. Hoci spoločnosť vznikla len pred rokom, zdá sa, že to má dobre našliapnuté. Pracuje pre ňu tím v minulosti financovaný agentúrou NASA a spolupracuje aj s britskou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou EasyJet.

Lietadlá poháňané batériami sú určené na kratšie lety s dĺžkou do 300 míľ (asi 480 km), napr. z New Yorku do Bostonu alebo z Londýna do Paríža. V súčasnosti až 30 % letov sa uskutočňuje na krátke vzdialenosti pričom ide o 26-miliardový trh. Elektrické lietadlá pritom môžu dosiahnuť značnú úsporu nákladov v porovnaní s tými súčasnými. Mohli by totiž výrazne znížiť spotrebu fosílnych palív lietadlami, či už pôjde o plne elektrický model, alebo hybridný. V súčasnosti sa počas 10-hodinového medzinárodného letu spotrebuje 50 000 litrov paliva.

Ako bude lietadlo napájané, závisí aj od toho, ako v nasledujúcom desaťročí pokročia technológie batérií. Mohlo by byť úplne elektrické alebo by mohlo fungovať na hybridný systém.

Lietadlo s kapacitou  150 cestujúcich sa vyrovná dnes najrozšírenejšiemu modelu Boeing 737, ktorý stojí okolo 90 miliónov dolárov, takže Wright Electric má potenciál byť rentabilný, len čo bude jeho lietadlo pripravené. Na to si však budeme musieť niekoľko rokov počkať – spoločnosť si stanovila ambiciózny cieľ vyvinúť elektrické lietadlo v priebehu dvoch desaťročí.

Zdroj: InhabitatFuturism

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Zaujímavé riešenia z AT&T Hackathonu v Košiciach

05.11.2018 00:15

Hackathon je nepretržitý maratón spravidla v trvaní 24 hodín na ktorom tímy programátorov a hardvérových špecialistov premieňajú kávu a energetické nápoje na programový kód a hardvérové návrhy. V kniž ...

Startupy

V Košiciach dostanú príležitosť inovatívne nápady. Registrácia na IT Innovation Boot Camp je už spustená

26.09.2018 00:02

Študenti, start-upisti aj nadšenci pre IT dostanú šancu predstaviť svoj projekt na prvom ročníku IT Innovation Boot Camp, ktorý organizuje spoločnosť T-Systems Slovakia v spolupráci s UVP TECHNICOM a ...

q

1 Comments

 1. dalsia volovina. reakcia na: Startup vyvíja elektrické lietadlo pre 150 cestujúcich
  30.3.2017 17:03
  Energeticka hustota liitiovych baterii je 50x mensia nez hustota kerosenu.
  Elektricke duchadlove mottory maju o dost mensiu ucinnost nez obycajne vrtule- ked mate nedostatok energie musite pouzit co najucinnejsi system.To znamena dvojliste vrtule, s co najvacsim priemerom a co najmensimi otackami.
  Plocha kridiel a rychlost su dolezite ked nemate dost energie a navyse je lietadlo prilis tazke. Takzze treba lietadlo s ovela vacsou plochou kridiel nez pri turbinach. Treba aby to lietadlo lietalo pomaly(menej nez 200km/h) aby sa znizil aerodynamicky odpor a aby sa mohli pouzit pomalobezne vrtule s velkym priemerom.
  Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button