Image
12.12.2013 0 Comments

Startup predstavil bezdrôtové nabíjanie rádiovými frekvenciami

Bezdrôtová nabíjacia platforma Eterna pracuje obdobne ako smerovač Wi-Fi. Izraelský startup Humavox ohlásil novú hardvérovú platformu, ktorá používa rádiové frekvencie na prenos energie do mobilných zariadení. Jej cieľom je zjednodušiť nabíjanie zariadení, ako sú načúvacie prístroje, inteligentné hodinky alebo inteligentné okuliare.

Trh s bezdrôtovým nabíjaním v súčasnosti ovládajú spoločnosti, ktorých produkty využívajú elektromagnetické pole. Žiadny priemyselný štandard zatiaľ nevznikol, aj keď sa vytvorili skupiny so zdieľanými špecifikáciami.

Technológiu Humavox tvorí nabíjacia stanica označovaná ako hniezdo (NEST), čo je rádiofrekvenčný rezonátor v tvare gule - uzatvárateľnej plastovej misky. Dovnútra sa položí kompatibilné mobilné zariadenie, ktoré sa má nabíjať. Podľa Omriho Lachamana, zakladateľa spoločnosti, by nabíjanie nemalo byť dlhšie ako to klasické cez kábel. Čo sa týka účinnosti, nemala by klesnúť pod 90 percent. „Naším cieľom bolo maximálne zjednodušiť proces nabíjania - pre používateľa aj výrobcu. Malo by byť také intuitívne, ako môže byť proces položenia zariadenia do škatule."

Podľa Lachamana je táto nabíjacia rádiofrekvenčná technológia oveľa jednoduchšia ako dnes používaná magnetická rezonancia alebo indukcia. Tie sú predovšetkým náročnejšie na integráciu do mobilných zariadení. Technológia Eterna využíva široké spektrum rádiových frekvencií, ktoré prevádza na napätie pomocou podobných cievok, aké používajú zariadenie postavené na magnetickej rezonancii. Navyše však má anténu, pomocou ktorej vytvára prenosové spojenie.

Humavox, ktorý chce svoje riešenie predstaviť na januárovom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas, nie je jediný s bezdrôtovým Wi-Fi nabíjaním. Svoju bezdrôtovú technológiu Cota už predviedol startup Ossie, ktorý tvrdí, že prvé takto nabíjateľné produkty budú k dispozícii v roku 2015. Nabíjanie zariadení ich umiestnením do nabíjacej škatule ponúka zase firma PowerbyProxi. Tá je však súčasťou skupiny presadzujúcej štandard Qi, čo je kombinácia indukcie a magnetickej rezonancie. Qi je dnes aj vďaka podpore firmy Samsung, ktorá do PowerbyProxi investovala, najrozšírenejšia nabíjacia technológia.

Bezdrôtové nabíjanie zatiaľ stále bojuje o miesto na slnku. Jeho väčšiemu rozšíreniu bráni nielen nejednotnosť, ale aj nepohodlie spojené s jeho používaním, predovšetkým pre nevyhnutnosť presne zrovnať zariadenia s nabíjacou podložkou. Tu by práve mohla byť výhoda nabíjania Eterna, pri ktorom možno mobil jednoducho položiť do misky, respektíve v prípade potreby ich možno súčasne nabíjať niekoľko. Podľa zakladateľa však hlavné nóvum spočíva v nadviazaní spojenia Wi-Fi, ktoré garantuje kontrolované nabíjanie konkrétnych zariadení.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy

Startup podporovaný Billom Gatesom dosiahol zásadný prielom vo využívaní solárnej energie

22.11.2019 00:10

Heliogen, spoločnosť zaoberajúca sa čistou energiou, ktorú podporuje aj Bill Gates, uviedol, že objavil spôsob, ako využiť umelú inteligenciu a pole zrkadiel na odrážanie toľko slnečného svetla, aby s ...

Startupy

Slováci sa dostali na mapu TOP európskych startupov

30.09.2019 00:00

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim úmrtnosť v prípade infarktu, zástavy srdca a mozgovej príhody je doba medzi nástupom príznakov a liečbou. Cieľom slovenského tímu zo startupu STEMI Global je urýchlenie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá