Image
22.2.2019 0 Comments

Startup chce ukladať energiu stláčaním vzduchu v zinkovej bani

Začínajúca firma Hydrostor prišla s nápadom skladovať energiu v podobe stlačeného vzduchu v podzemných priestoroch bývalej zinkovej bane. Projekt s názvom Advanced Compressed Air Energy Storage (A-CAES) sa má realizovať v Austrálii a spoločnosť naň získala granty od austrálskych vládnych inštitúcií vo výške 9 miliónov austrálskych dolárov (6,4 milióna USD).

CAES je akýsi fyzikálny akumulátor (na rozdiel od chemickej batérie), ktorý využíva nadbytočnú elektrinu na stlačenie vzduchu. Stlačený vzduch sa skladuje v nádrži, v balóne alebo v podzemnej jaskyni. Keď treba viac elektrickej energie, stlačený vzduch sa ohreje, rozpína sa a poháňa tak turbínu.

V ideálnom prípade sa tak môže skladovať energia z obnoviteľných zdrojov, napríklad keď fúka vietor v noci, teda v čase, keď je spotreba malá, nadbytočná elektrina sa môže použiť na prevádzku kompresora v systéme CAES. Uložená energia sa potom môže použiť o 12 hodín neskôr, keď vietor utíchne.

Systém A-CAES firmy Hydrostor je schopný udržiavať teplo, ktoré sa pri kompresii odvádza z okolitého vzduchu. Takzvaný adiabatický systém uchováva toto teplo oddelene od stlačeného vzduchu, a keď treba vrátiť elektrickú energiu do siete, stlačený vzduch sa ohrieva pomocou tohto uloženého tepla.

Projekt Hydrostoru nie je veľmi rozsiahly, jeho výkon je iba 5 MW. Adiabatické systémy sú však dnes mimoriadne zriedkavé a tento A-CAES, ktorý má byť dokončený v roku 2020, by mohol otvoriť cestu väčším projektom takéhoto typu.

Hydrostor vybuduje fyzikálny akumulátor v zinkovej bani Angas neďaleko mesta Adelaide v Južnej Austrálii. Zariadenie stlačí vzduch pomocou stĺpca vody, ktorý udrží vzduch na mieste. Pri ukladaní energie stlačený vzduch vytlačí vodu do povrchovej nádrže. Pri odoberaní uloženej energie sa voda zasa vráti do podzemných priestorov a tlačí vzduch na povrch, kde sa ohrieva pôsobením uskladneného tepla, rozpína sa a roztočí turbínu, ktorá vyrába elektrinu pre rozvodnú sieť.

Alex Fuentes, viceprezident Hydrostoru, sa vyjadril, že „projekt bol dimenzovaný tak, aby využil celý prázdny podzemný priestor v bani Angas a nebude potrebná ďalšia ťažba s cieľom zväčšiť úložný priestor, čím sa minimalizujú náklady na stavbu.“

Zdroj: arstechnica.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019