Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Startup učí autonómne vozidlá rozpoznávať zámery chodcov, či vstúpia na cestu alebo počkajú

Bezpečnosť
0

Chodci predstavujú jednu z najväčších výziev pre autonómne vozidlá - nakoľko ostatné autá sa pohybujú viac-menej predvídateľným spôsobom, no pohyb chodcov je nepravidelný a ťažko sa dá vopred odhadnúť. Zatiaľ, čo ľudskí vodiči môžu ľahko rozoznať človeka, ktorý sa snaží vkročiť na cestu, od niekoho, kto čaká na autobus alebo sa zaoberá svojím mobilným telefónom, pre softvér samostatne jazdiacich automobilov je to neriešiteľná úloha.

Naprogramovanie takejto intuície do softvéru nie je jednoduché, no najnovšie sa o to pokúša startup Perceptive Automata. Vyvíja technológiu strojového učenia, ktorá umožní autonómnym vozidlám pochopiť chodcov, cyklistov a iných ľudí v cestnej premávke. Podľa spoluzakladateľa spoločnosti Sama Anthonyho ich softvér „dá autonómnym vozidlám možnosť pozrieť sa na človeka ľudským spôsobom a povedať, či táto osoba chce prejsť cez cestu a či vie, že je tam auto“.

Bežné algoritmy strojového učenia využívajú údaje, ktoré sa dajú merať. V takejto situácii to však prakticky nie je možné. Perceptive Automata nechce čítať myšlienky chodcov, ale sa spolieha na subjektívny úsudok iných ľudí a tieto údaje využije pri výcviku svojich algoritmov.

Spoločnosť požiadala ľudí, aby si pozreli videoklipy, potom v nich označili chodcov a čo najlepšie posúdili, či sa snažia prejsť cez cestu a či si všimli blížiace sa auto. Na základe týchto označených videí sa následne algoritmy strojového učenia pokúšajú urobiť rovnaký druh úsudkov.

Výsledkom bude softvérový modul, ktorý si bude môcť kúpiť každý výrobca autonómnych automobilov a implementovať do svojich produktov. Bude to niečo ako ďalší senzor, ktorý dokáže efektívne čítať v mysli chodcov okolo vozidla. Dáta z tohto „snímača“ sa potom môžu kombinovať s údajmi z kamier, lidarov a iných hardvérových senzorov. Vozidlo tak získa sofistikovanejší pohľad na svoje okolie, čím sa ďalej zvyšuje bezpečnosť jazdy.

Ostatné technológie autonómneho riadenia neberú zámery chodcov do úvahy, vnímajú ich len ako pohybujúci sa objekt na ceste a analyzujú riziká kolízie. Podľa Anthonyho ich technológia vyvolala veľký záujem. Napríklad spoločnosť nVidia označila startup Perceptive Automata ako partnera.

Zdroj: arstechnica.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
startup autonom auto smart doprava stroj technológie softver kamera dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať