Image
28.12.2017 0 Comments

Štartujú preteky o ultimátne okuliare na rozšírenú a umelú realitu

Hoci ešte nevieme presne, aká bude ďalšia veľká vec v oblasti technológií, už máme predstavu o tom, ako by mala vyzerať: musí byť ľahká, nositeľná, aby sme ju mohli mať stále so sebou. Bude stierať hranice medzi tým, čo vidíme na našich displejoch a vtedy, ak od nich odtrhneme zrak. Vedúci vedecký pracovník firmy Oculus Michael Abrash sa na konferencii vývojárov Facebook F8 v apríli vyjadril, že to, čo naozaj chceme, sú okuliare s rozšírenou realitou.

V budúcnosti vraj „namiesto toho, aby sme nosili všade so sebou štýlové smartfóny, budeme mať na sebe štýlové okuliare“. A tieto okuliare „ponúknu rozšírenú realitu, virtuálnu realitu a všetko medzi tým, budeme ich nosiť celý deň a používať vo všetkých aspektoch nášho života“.

Možno toto tvrdenie prekvapí tých, čo si nositeľa zmiešanej reality predstavujú ako Google Glass či náhlavnú súpravu Magic Leap. To všetko sa dá charakterizovať ako prvé detské kroky. V roku 2018 sa azda budeme stretávať aj s modulárnymi mobilnými telefónmi zloženými z blokov. No to sú len pokusy o novú technologickú platformu. To, čo sa napokon stane mainstreamom, musí byť nositeľné.

Vzniká čoraz väčšia zhoda v tom, že umelá realita – technológia, ktorá oklame naše zmysly, že vidíme, počujeme a interagujeme s digitálnymi objektmi, ktoré sú pre nás rovnako reálne ako nábytok, na ktorom sedíme, či ľudia, ktorých máme okolo seba – sa stane štvrtou platformou v oblasti výpočtovej techniky. Každá z predchádzajúcich troch platforiem, ktoré prichádzali zhruba v 15-ročných odstupoch, bola epochálnou udalosťou, ktorá ponúkla príležitosť na preskupenie rebríčkov výkonnosti technologických spoločností.

Na začiatku osemdesiatych rokov osobné počítače vyniesli na výslnie Apple a Microsoft. V polovici deväťdesiatych rokov sme zaznamenali rozmach internetu, vtedy zažiarili giganty ako Google a Amazon. V roku 2007 iPhone odštartoval mobilnú éru. Nová technologická platforma vždy prináša preskupenie síl, pretože spoločnosti, ktoré ju rozpoznali ako prvé a vybudovali nástroje na jej podporu, dominujú v novej vlne. A rozšírená realita je nová platforma.

No nie všetky spoločnosti pracujúce na AR okuliaroch majú rovnakú víziu, niektoré majú rozdielne názory na to, aké by mali byť. Všetci však ticho prijali implicitný predpoklad, že ďalšia veľká vec bude uchopiteľná umelá realita.

Keďže tlak konkurencie je veľký, firmy sú niekedy nútené uviesť na trh nedopracované produkty. No ak niečo nefunguje, spoločnosti si nemôžu dovoliť vzdať sa. Stalo sa to Googlu, ktorého okuliare boli jedna z najväčších chýb. No spoločnosť sa nevzdala, v lete predstavila prepracovaný Glass, ktorý získava skvelé hodnotenia od veľkých podnikov z oblasti výroby i zdravotnej starostlivosti.

Aj Microsoft už vydal vlastné zariadenie – imerzívnu náhlavnú súpravu s názvom HoloLens. A rozšírenej realite sa venujú aj novšie spoločnosti, napríklad Magic Leap, čiastočne poháňaný investíciou Googlu vo výške 350 miliónov dolárov. Amazon a Apple sa tiež usilujú vyhovieť novej paradigme, stačí sa pozrieť na niektoré z patentov Applu.

Amazon zasa zaviedol novú službu AWS, ktorá pomôže vývojárom vytvárať aplikácie s rozšírenou a virtuálnou realitou. Teraz je k dispozícii náhľadová verzia umožňujúca vývojárom, ktorí nie sú odborníkmi na VR, vytvoriť „scény“ bežiace na rôznych zariadeniach vrátane Oculus, Gear a Google Daydream. Služba dostala názov po významnej mezopotámskej civilizácii, volá sa Sumerian a vyjadruje vieru Amazonu, že jeho dominancia v obchode sa rozšíri aj na umelý svet.

Zatiaľ ešte len čakáme na ultimátne AR okuliare, verzia rozšírenej reality v roku 2018 bude zahŕňať vrstvenie informácií (od postáv z Harryho Pottera až po nábytok IKEA) na živý obraz poskytovaný kamerou mobilného telefónu. Spoločnosti Apple, Microsoft, Google a Facebook poskytujú vývojárom mocné nástroje na vytváranie aplikácií pre tento prístup.

Všetko toto úsilie je však len testovacia jazda smerom ku konečnej vízii – always-on okuliarom, ktoré rozostria hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom. Ich vplyv na spoločnosť môže byť znepokojujúci, v niektorých ohľadoch dokonca nebezpečný. No máme asi 5 až 15 rokov na to, aby sme tieto účinky odhadli. Medzitým v tajných laboratóriách po celom svete technickí oligarchovia úporne vymýšľajú novú vlnu výpočtovej techniky, ktorú doslova vmietnu do našich tvárí. Či sa nám páči, alebo nie, nové bojisko v technike je naše zorné pole.

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Bude takto vyzerať smartfón budúcnosti? Spolutvorca Androidu predstavil Project Gem

10.10.2019 14:15

Zatiaľ sú o novom zariadení k dispozícii len obrázky od Andyho Rubina, výkonného manažéra spoločnosti Essential a spolutvorcu Androidu, na ktorých vidíme podlhovastý telefón s veľmi vysokým používateľ ...

Technológie

Robotika: musia byť roboty humanoidné?

09.10.2019 00:10

Rovnaký názov, ako nadpis článku mala aj prednáška profesora Dennisa Honga, riaditeľa RoMeLa (Robotics and Mechanism Laboratory) UCLA na konferencii Slovak TechForum. Dennis predstavil niekoľko veľmi ...

Technológie

Blockwalks: Ako funguje sledovanie a hodnotenie obyvateľov v Číne?

08.10.2019 00:09

Predstavte si, že ako chodec prejdete na červenú, zachytí to jedna z miliónov pouličných kamier a systém vás potrestá tým, že vám nabudúce nedovolí kúpiť si lístok na vlak. Zdanlivé scény zo sci-fi č ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019