Image
9.5.2019 0 Comments

Štartuje prvá komerčná 5G sieť v Európe

Ericsson a Swisscom, najväčší poskytovateľ telekomunikačných služieb vo Švajčiarsku, spustili ako prvý komerčnú 5G sieť v Európe, ktorá podporuje bežne dostupné chytré telefóny.

Obe firmy sú už niekoľko rokov strategickými partnermi a sieť spoločne spustili 17. Apríla tohto roku. Jediné, čo bolo potrebné zaistiť, bolo zriadenie 5G komerčnej licencie pre Swisscom. Všetky ďalšie súčasti už boli implementované, a tak zaistenie licencie prakticky znamenalo jednoducho zapnúť sieť.

Komerčná sieť 5G je teraz dostupná v 54 mestách vo Švajčiarsku, vrátane tých najľudnatejších oblastí, ako sú Zürich, Bern, Ženeva alebo Bazilej. Zákazníci spoločnosti Swisscom, ktorí vlastnia smartfóny a routery v oblastiach pokrytia, tak môžu okamžite začať využívať vylepšené funkcie vysokorýchlostného širokopásmového pripojenia 5G. Uplatnenie nájdu predovšetkým v oblastiach, ako sú infotainment, hry alebo virtuálna realita.

Predpokladá sa, že prechod na 5G otvorí taktiež dvere novým možnostiam na poli Internetu vecí (IoT) a Industry 4.0.

Štart 5G sietí v celej Európe sa očakáva na konci prvého polroka 2019. Hlavné obmedzenie je v tom, že aukcia dôležitého frekvenčného spektra začne ešte len na konci roku 2019. Preto by prípadné spustenie na konci roku 2019 isto nebolo celoplošné, ale len pomerne územne selektívne v už pridelenom pásme 3,7 GHz.

Spoločnosť Swisscom už skôr uviedla, že chce do konca roku 2019 zaviesť 5G po celom Švajčiarsku s pokrytím dostupným pre 90 % populácie. Toho chce dosiahnuť využitím softwaru Ericsson Spectrum Sharing, ktorý dokáže dynamicky prepínať spektrum medzi 4G a 5G na základe aktuálnych požiadaviek a prevádzky.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

ACER_092019

Videá

SlovakiaTech 2019