Image
9.5.2019 0 Comments

Štartuje prvá komerčná 5G sieť v Európe

Ericsson a Swisscom, najväčší poskytovateľ telekomunikačných služieb vo Švajčiarsku, spustili ako prvý komerčnú 5G sieť v Európe, ktorá podporuje bežne dostupné chytré telefóny.

Obe firmy sú už niekoľko rokov strategickými partnermi a sieť spoločne spustili 17. Apríla tohto roku. Jediné, čo bolo potrebné zaistiť, bolo zriadenie 5G komerčnej licencie pre Swisscom. Všetky ďalšie súčasti už boli implementované, a tak zaistenie licencie prakticky znamenalo jednoducho zapnúť sieť.

Komerčná sieť 5G je teraz dostupná v 54 mestách vo Švajčiarsku, vrátane tých najľudnatejších oblastí, ako sú Zürich, Bern, Ženeva alebo Bazilej. Zákazníci spoločnosti Swisscom, ktorí vlastnia smartfóny a routery v oblastiach pokrytia, tak môžu okamžite začať využívať vylepšené funkcie vysokorýchlostného širokopásmového pripojenia 5G. Uplatnenie nájdu predovšetkým v oblastiach, ako sú infotainment, hry alebo virtuálna realita.

Predpokladá sa, že prechod na 5G otvorí taktiež dvere novým možnostiam na poli Internetu vecí (IoT) a Industry 4.0.

Štart 5G sietí v celej Európe sa očakáva na konci prvého polroka 2019. Hlavné obmedzenie je v tom, že aukcia dôležitého frekvenčného spektra začne ešte len na konci roku 2019. Preto by prípadné spustenie na konci roku 2019 isto nebolo celoplošné, ale len pomerne územne selektívne v už pridelenom pásme 3,7 GHz.

Spoločnosť Swisscom už skôr uviedla, že chce do konca roku 2019 zaviesť 5G po celom Švajčiarsku s pokrytím dostupným pre 90 % populácie. Toho chce dosiahnuť využitím softwaru Ericsson Spectrum Sharing, ktorý dokáže dynamicky prepínať spektrum medzi 4G a 5G na základe aktuálnych požiadaviek a prevádzky.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Falošná FaceApp aplikácia nakazila zariadenia obetí advérom

19.07.2019 11:23

Najnovšie zistenie spoločnosti Kaspersky, ktorá identifikovala falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za certifikovanú verziu aplikácie FaceApp s úmyslom oklamať používateľov. V skutočnosti nakazila zar ...

Technológie 6

Komentár: Vlastníctvo áut sa pravdepodobne stane minulosťou. Rovnako aj verejná doprava

19.07.2019 00:05

Automobil v nasledujúcich rokoch prejde rozsiahlymi zmenami. Automatizácia postupne odstraňuje potrebu vodičov a podiel elektrických a hybridných vozidiel na svetovom trhu stále rastie. Ak sa v budúcn ...

Technológie

Svetové ekonomické fórum: 3 technológie, ktoré ovplyvnia kybernetickú bezpečnosť v ďalšom desaťročí

18.07.2019 00:00

Podľa správy Svetového ekonomického fóra s názvom Global Risks Report 2019 sa za posledné desaťročie kybernetická kriminalita stala jedným z najvýznamnejších strategických rizík, ktorým dnes čelí svet ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá