Image
20.4.2017 0 Comments

Počítače s Windows 7 a 8.1 a s novými procesormi nebudú dostávať aktualizácie

Už dávnejšie sa hovorí o tom, že Microsoft plánuje blokovať inštalovanie aktualizácií systémov Windows 7 a 8.1 na počítačoch s procesormi Intel Core siedmej generácie a AMD Ryzen, nebolo však známe, kedy sa tak stane. No zdá sa, že už poznáme odpoveď: od tohto mesiaca.

Používatelia, ktorým bežia nové procesory na starších systémoch Windows, hlásia, že majú blokované aktualizácie. To znamená, že počítače s týmito procesormi už neprijímajú aktualizácie zabezpečenia.

Nová politika bola oznámená v januári minulého roka a mierne upravená o pár mesiacov neskôr: procesory Kaby Lake a Ryzen a všetky nasledujúce budú podporované len na systéme Windows 10. Windows 7 a 8.1 budú naďalej podporovať len staršie procesory.

Akoby na dvoch stoličkách sa ocitli procesory šiestej generácie, teda Skylake. Niektoré procesory Skylake budú aj naďalej podporované v zostavách s Windows 7 a 8.1, iné nie. Isté modely Skylake, dodávané 16 konkrétnymi OEM výrobcami, budú naďalej dostávať aktualizácie. Iné zariadenia s procesormi Skylake bude treba upgradovať na Windows 10, aby v budúcnosti dostávali priebežne aktualizácie.

Postup Microsoftu nie je sám osebe problematický. Hoci si možno predstaviť, že Windows 7 a 8.1 pobežia dobre na počítačoch s procesormi Kaby Lake a Ryzen, spoločnosť však nechce testovať a overovať fungovanie starých operačných systémov na novom hardvéri. Pri procesoroch Skylake sa 16 OEM partneri zaviazali vykonávať niektoré z týchto testov sami a pravidelne realizovať validáciu aktualizácií systému Windows.

Takéto opatrenia však neboli zavedené pre čipy Kaby Lake a Ryzen. Microsoft tvrdí, že nové procesory obsahujú nové funkcie a hardvér, ktorý sťažuje kompatibilitu so staršími operačnými systémami. A je na tom trochu pravdy. Ryzen aj Skylake prišli s niektorými dôležitými zmenami funkcií, ako je napr. správa napájania procesora. Možno teda akceptovať, že Microsoft nemusí plne podporovať tieto funkcie pri starších systémoch. Navyše Windows 7 má už obmedzenú podporu – od januára 2015 sa nachádza v štádiu rozšírenej podpory, čo znamená, že dostáva len aktualizácie zabezpečenia, ale žiadne funkčné zlepšenia. Obmedzenie podpory pre procesory, ktoré boli uvedené po tomto čase, nie je úplne nezmyselné. Okrem toho Windows 7 nemá zabudovanú podporu pre USB 3 a NVMe, čo môže robiť akt inštalácie do moderného systému trochu zložitejším.

No Windows 8.1 je niečo úplne iné. Tento operačný systém je v období úplnej podpory, počas ktorej by mal dostávať nielen opravy zabezpečenia, ale aj funkčné zlepšenia. A na rozdiel od Windows 7 už Windows 8.1 obsahuje natívnu podporu pre USB 3 a NVMe, takže nehrozia inštalačné problémy, ktoré môžu nastať pri starých operačných systémoch. Odmietanie podpory najnovších procesorov pri plne podporovanom operačnom systéme je teda diskutabilné. Používatelia Windows 8.1 oprávnene očakávali, že ich operačný systém bude plne podporovaný počas podpornej doby, ktorá je tradične päťročná.

Nepotrvá už veľmi dlho, kým sa jedinou verziou systému Windows s tradičnou úplnou podporou stane Windows 10. Microsoft by mal dovtedy počkať so zavedením novej politiky.

Zdroj: Arstechnica

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Asfane DieciDieci je plug-in hybrid s brutálnym výkonom 996 koní

13.06.2019 00:05

Talianska značka FV Frangivento predstavila 30. mája v Národnom automobilovom múzeu v Turíne svoje superauto Asfane DieciDieci. Ide o plug-in hybridný model, ktorý má hliníkový rám a jeho karoséria je ...

Produkty

Tip na darček Creative Stage Air

12.06.2019 00:00

Špeciálny projekt Hľadáte tip na darček za vysvečko pre svojho tínedžera? Creative Stage Air je kompaktný bluetooth reproduktor typu soundbar s rozmermi 410 x 78 x 70 mm určený pod počítačový monito ...

Produkty

Technológia Super X-Fi od Creative na ešte lepší zážitok pri počúvaní cez slúchadlá

09.06.2019 00:00

Spoločnosť Creative počas podujatia ASBIS Tech Fest 2019 predstavila svoju technológiu Super X-Fi založenú na holografii tváre a ucha. Tvorcovia hudobných nahrávok, aj rozhlasových dramatizácií ich mi ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá