Starostlivosť o zuby pomocou technológií

1

Ranné a večerné čistenie zubov by nemalo trvať kratšie ako 3 – 5 minút. Inak povedané, čistením zubov strávite počas života 130 – 200 dní. 

Stomatologické zákroky v prípade zanedbania starostlivosti o chrup nie sú príjemná a už vôbec nie lacná záležitosť, takže tu obzvlášť platí, že prevencia je oveľa lepšia než terapia. Aj v tejto oblasti vám môžu účinne pomôcť moderné technológie. Rôzne typy elektrických kefiek umožňujú účinne vyčistiť zuby za kratší čas a navyše pôsobia motivačne, hlavne pre deti a mládež, kde je získanie a utuženie návykov týkajúcich sa správneho čistenia zubov obzvlášť dôležité.

Podľa princípu fungovania sa elektrické zubné kefky rozdeľujú na rotačné, oscilačné a sonické, prípadne kefky využívajúce kombinácie základných princípov. Menej rozšírené sú zubné kefky využívajúce ultrazvuk. Najčastejšie sa uplatňuje kombinácia rotačného a oscilačného princípu. Hlavica kefky de facto nerotuje, ale natáča sa o niekoľko stupňov doprava a doľava rýchlosťou okolo 7000 pootočení za minútu. Rotačno-oscilačná kefka zároveň vibruje frekvenciou okolo 20 000 kmitov za minútu.

Kefky na princípe mechanických pohybov sú veľmi účinné, ale v prípade veľmi citlivých zubov a ďasien môže byť ich použitie problematické. Takisto treba odhadnúť správnu mieru prítlaku. Silným tlakom narušujete zubnú sklovinu a odhaľujete krčky, čo časom môže spôsobiť paradentózu. Ľudia s citlivými zubami preto ocenia sonické kefky. Vlákna takejto kefky jemne kmitajú na vysokých frekvenciách, typicky 30 000 sterov za minútu. Na čistení zubov sa podieľajú dva faktory. Rýchle kmitanie napriek menšej intenzite umožňuje účinné rozrušovanie a odstránenie zubného povlaku. Kmitanie vlákien sekundárne vyvoláva kmitanie tekutín, teda zmesi zubnej pasty s vodou. Dynamické prúdenie tejto abrazívnej kvapaliny prenikne aj tam, kam sa kmitajúce vlákna nedostanú. Preto pri čistení zubov sonickou kefkou nepotrebujete zubnú pastu s vysokým podielom abrazívnych častíc, ale stačí gélová pasta, ktorá má podstatne menšie abrazívne účinky. Sonická kefka čistí zuby už vo vzdialenosti vlákien 3 mm od zubnej skloviny.

Zatiaľ čo klasickou manuálnou kefkou vykonávate krúživý pohyb celou rukou a postupne čistíte zub za zubom, pri čistení elektrickou zubnou kefkou ju zakaždým podržíte niekoľko sekúnd na jednom mieste, pričom pohyby hlavice túto plochu vyčistia. Potom kefku posuniete k ďalším zubom. Podobne aj pri čistení zubov sonickou kefkou priložíte kefku pod uhlom 45 stupňov k línii ďasna a pomaly prechádzajte zo zuba na zub. Každý posun treba urobiť zhruba po dvoch sekundách, aby sa dostatočne rozrušil zubný povlak.

Označenie sonická je odvodené od toho, že frekvencia 30 000 sterov za minútu je frekvencia 500 Hz, čo je v pásme počuteľnom pre ľudské ucho. Ultrazvukové zubné kefky využívajú podstatne vyššie frekvencie. Niektoré kefky využívajú ultrazvukové vlny s frekvenciou približne 1,6 MHz. Ultrazvuk eliminuje biofilm na povrchu zubov, pozdĺž línie ďasien, pod mostíkmi a korunkami a aj v medzizubných priestoroch. Ultrazvukové vlny rozrušujú reťazce baktérií až do vzdialenosti 5 mm od zakončenia čistiacich vlákien. Ultrazvuková kefka sa dá použiť aj na čistenie zubných náhrad. Výrobca odporúča používať ultrazvukovú kefku s nízko abrazívnymi zubnými pastami. Väčšina elektrických zubných kefiek má časovač, ktorý vás motivuje, aby ste si zuby čistili dostatočne dlho. Dôležité je prečítať si návod. Niektoré kefky využívajú pomyselné rozdelenie chrupu na štyri polkruhové segmenty – dva hore a dva dole. Kefka vás potom po uplynutí adekvátneho času, napríklad 30 sekúnd, upozorní, že treba zmeniť segment, aby ste si zuby umyli skutočne dôkladne. Kvalitnejšie kefky vás upozornia aj na prekročenie odporúčaného prítlaku, čím sa zabráni poškodeniu ďasien a odhaleniu zubných krčkov. Väčšina moderných elektrických kefiek má možnosť nastaviť niekoľko programov na čistenie alebo bielenie zubov, prípadne na masáž ďasien.

Okrem reálnych čistiacich účinkov majú elektrické zubné kefky s atraktívnym dizajnom aj veľmi dôležitú motivačnú funkciu hlavne pre deti, ktoré sa najintenzívnejšie zaujímajú o moderné technológie. Menšie deti vnímajú elektrickú zubnú kefku ako hračku. Väčšie deti fascinuje, ak je zubná kefka bezdrôtovo prepojená s mobilnou aplikáciou, ktorá jednak eviduje, ako často ste si čistili zuby, ako aj to, či bolo čistenie dostatočne dlhé. Takisto dokáže zistiť, či sú všetky zuby dobre vyčistené a či na niektorých miestach nezostal povlak.

Netreba podceňovať ani čistenie medzizubných priestorov. Okrem špeciálnej medzizubnej kefky či dentálnej nite sa v minulosti na tento účel používal aj irigátor, čo bola dýza s hadičkou, ktorá sa pripojila na vodovodný kohútik. Kto si takýmto irigátorom strekol hoc aj do menšieho zubného kazu, tomu nevýhody tejto technológie určite nemusíme vysvetľovať. V súčasnosti sa na tento účel používajú prístroje na podobnom, ale značne zdokonalenom princípe. Niektoré využívajú na čistenie zmes mikrokvapôčok vody a vzduchu, ktorá ľahko rozruší zubný povlak. Vzduch, ktorý je súčasťou tekutiny, vytvára nepriaznivé prostredie pre bezkyslíkové baktérie, ktoré spôsobujú zápaly ďasien. Zmes sa medzi zuby vstrekuje pod vysokým tlakom, ktorý je však optimalizovaný tak, aby neporanil ďasná.

Bežnými zubnými kefkami, či už klasickými, alebo elektrickými, si čistíte zuby postupne, pričom pri správnom čistení krúživým pohybom súčasne čistíte len niekoľko málo zubov. K dispozícii sú však aj pomôcky, ktoré umožňujú paralelné čistenie, čiže všetky zuby sa čistia súčasne. Niektoré zariadenia majú čistiaci nadstavec v tvare podkovy, ktorý na zuby na hornej aj dolnej čeľusti obsahuje po 11 párov rotačných kefiek. Stačí, aby ste sa do prípravku jemne zahryzli, a kefky vám vyčistia všetky zuby súčasne. Technicky by na vyčistenie zubov stačili dve sekundy, no konštruktéri zariadenia predĺžili dobu čistenia na tri sekundy, a to na možnosť vykonávať paralelne s čistením zubov ešte inú činnosť. Po zahryznutí do nadstavca máte totiž na rozdiel od klasického čistenia zubov obidve ruky voľné, takže sa môžete napríklad učesať, aplikovať dezodorant, prípadne urobiť iný úkon súvisiaci s rannou či večernou hygienou. Samozrejme, nadstavec treba pred čistením naplniť zubnou pastou vhodnej konzistencie. Po použití a opláchnutí by sa nadstavec mal sterilizovať UV žiarením.

Sonická elektrická zubná kefka - Philips Sonicare For Kids

Vďaka zubnej kefke a aplikácii Philips Sonicare For Kids sa deti naučia správny spôsob čistenia zubov. Pomocou technológie bluetooth sa aplikácia zosynchronizuje so sonickou zubnou kefkou a zobrazuje správne techniky čistenia zubov a monitoruje ich spôsob čistenia. Deti vidia spôsob, akým si čistia zuby, a po správnom vyčistení dostanú vzrušujúce odmeny. Používaním tejto náučnej a efektívnej aplikácie si deti dokážu čistiť zuby dlhšie a dôkladnejšie. Táto zubná kefka poskytuje zábavný spôsob, ktorý deťom pomáha osvojiť si správne návyky pri starostlivosti o ústnu dutinu, ktoré si zapamätajú na celý život.

K nákupu kefky Sonicare for Kids dostanete plyšovú hračku Sparkly v hodnote 14,99 EUR ako darček.

Akcia: Záruka vrátenia peňazí 90 dní.

CENA: 49,90 €

Viac informácií: www.philips.sk

Sonická elektrická zubná kefka - Philips Sonicare DiamondClean Smart

Kefka DiamondClean Smart je najlepšia zubná kefka na komplexnú starostlivosť o chrup. Štyri kefkové nadstavce s vysokým výkonom vám umožnia sústrediť sa na všetky oblasti zdravia vašej ústnej dutiny. Technológia inteligentných snímačov vám poskytuje prispôsobené usmernenie a spätnú väzbu.

Kefkový nadstavec Premium Plaque Defense C3 slúži na redukciu povlaku. Nadstavec Premium Gum Care G3 zlepší stav ďasien. Tento nadstavec je menší a vlákna cielené na líniu ďasien jemne, ale účinne čistia priestor pozdĺž línie ďasien, presne v miestach, kde sa začínajú ochorenia ďasien. Kefkový nadstavec Premium White W3 odstráňuje zo zubov povrchové škvrny a nadstavec na čistenie jazyka TongueCare+ jemne odstraňuje ­zápach spôsobený baktériami z pórov jazyka.  Aplikácia Philips Sonicare s 3D mapou vašich úst vám vždy pripomenie, aby ste problémové miesta nezanedbali. Aplikácia vás tiež naučí, ako lepšie používať zubnú kefku. Napríklad vás upozorní, ak pri čistení na zuby príliš zatlačíte alebo ich drhnete príliš intenzívne.

Akcia: Záruka vrátenia peňazí 90 dní.

Cash back 40 EUR

CENA: 289,90 €

Viac informácií: www.philips.sk

Ústna sprcha SENCOR SOI 3312WH

Toto zariadenie umožňuje dostať sa pri čistení zubov aj do ťažko prístupných medzizubných medzier. Vytvára silný pulzujúci prúd vody s frekvenciou 1400 impulzov za minútu. Umožňuje päťstupňovú reguláciu tlaku a okrem režimu na každodenné čistenie sa táto ústna sprcha dá prepnúť do režimu na masírovanie ďasien a režimu Fresh na osvieženie a povrchové čistenie. Zariadenie sa dodáva so štyrmi vymeniteľnými nadstavcami pre dve osoby. Okrem štandardného je v balení aj ortodontický nadstavec, určený na zubné náhrady, zubné strojčeky či ťažko dostupné miesta, nadstavec na čistenie jazyka a nadstavec na čistenie priehlbín. Časovač Quadpacer počas dvojminútového čistenia urobí štyri krátke prestávky, aby sprcha pripomenula používateľovi, že sa pri ošetrovaní treba presunúť do ďalšej časti úst. Nádobka má kapacitu 600 ml.

CENA: 79 €
Viac informácií: www.sencor.sk

Zubné kefky SENCOR SOC 3311BK/3312WH

Obe využívajú vysokofrekvenčný pohyb v smere nahor a dole, čím imitujú ručné čistenie, pričom rýchlosť sa dá nastaviť v intervale 31 – 48-tisíc sterov za minútu. Sonická technológia rozruší zubný povlak a kmitavý pohyb ho zotrie zo zuba. Používateľ má k dispozícii 5 prednastavených režimov vrátane režimu Sensitive pre citlivé zuby, Massage pre citlivé ďasná, režimu Polish, vďaka ktorému sa zuby budú lesknúť, a režimu White, ktorý eliminuje zubný kameň a pigmentové škvrny už po dvoch týždňoch používania. Režim Clean sa hodí aj na čistenie zubných náhrad. Časovač Quadpacer vždy po 30 sekundách nakrátko preruší čistenie, aby kefka pripomenula používateľovi, že sa treba presunúť do ďalšej časti ústnej dutiny. Výrobca myslel aj na sterilizáciu hlavíc. V puzdre je na tento účel zabudované UV svetlo, ktoré má antibakteriálny účinok. Kefka SENCOR SOC 3311BK sa nabíja cez USB a na jedno nabitie vydrží 45 dní.

CENA: 77,90 €
Viac informácií: www.sencor.sk

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
starostlivost zuby technológie

1 komentár

sonicku na citlive dasna reakcia na: Starostlivosť o zuby pomocou technológií

30.3.2020 12:03
Neskúšali ste niekto sonickú zubnú kefku na citlivé ďasná? Mňa totiž brutálne pobolievajú popri čistení aj pri dotyku ako takom kefkou. Vymýšľala som či nie je nejaká určená priamo na citlivé ďasná a nenašla som nič čo by oslovilo okrem orava stomafresh - neviete o nej ako je to s tou citlivosťou ? Vďaka

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať