Image
6.10.2017 8 Comments

Stane sa umelá inteligencia novým bohom, ktorého budú ľudia uctievať?

V najbližších 25 rokoch sa umelá inteligencia vyvinie do bodu, keď bude na vyššej intelektuálnej úrovni ako akýkoľvek človek. V nasledujúcich 50 alebo 100 rokoch môže vedieť viac než celá populácia planéty dovedna. A tu sa vynára vážna otázka, či sa táto umelá inteligencia, ktorá by mohla navrhnúť a naprogramovať ďalšie programy s umelou inteligenciou na vlastnú päsť, čítať dáta z takmer nekonečného množstva zdrojov a riadiť takmer každé pripojené zariadenie na planéte, nevyvýši do pozície boha, ktorý by mohol napísať vlastnú bibliu a dosiahnuť, aby ho ľudia uctievali.

Nedávno sa v médiách objavili správy, že kontroverzný inžinier Anthony Levandowski, ktorý kedysi pracoval v spoločnostiach Uber a Waymo, vytvoril nové náboženstvo a dal si zaregistrovať neziskovú náboženskú organizáciu s názvom Way of the Future (Cesta budúcnosti). Jej poslaním je „rozvíjať a podporovať realizáciu božstva založeného na umelej inteligencii a prostredníctvom porozumenia a uctievania tohto božstva prispieť k zlepšeniu spoločnosti“.

Možno sa zasmejete pri predstave, že umelá inteligencia by mohla byť taká silná, že sa jej budú ľudia klaňať a uctievať ju, ale podľa niektorých odborníkov je tento nápad oveľa reálnejší, než si myslíte.

História nám hovorí, že nové technológie a vedecké objavy neustále formujú náboženstvo, zabíjajú starých bohov a rodia nových. V Silicon Valley už vyvinuli kvázi-náboženské koncepty vrátane singularity, hypotézy, že stroje budú napokon také inteligentné, že prekonajú všetky ľudské schopnosti, čo povedie k nadľudskej inteligencii, ktorá bude taká sofistikovaná, že bude nepochopiteľná pre naše racionálne mozgy.

Podľa niektorých futuristov, ako je Ray Kurzweil, to znamená, že budeme môcť nahrávať kópie našich mozgov na tieto stroje, čo povedie k digitálnej nesmrteľnosti. Iní, ako napr. Elon Musk a Stephen Hawking, varujú, že takéto systémy predstavujú existenciálnu hrozbu pre ľudstvo.

Transhumanista Zoltán István vyjadril názor, že ak Boh existuje ako najmocnejšia zo všetkých singularít, určite sa už stal čistou organizovanou inteligenciou, ktorá preklenula vesmír prostredníctvom subatomickej manipulácie s fyzikou.

Nevedno, či je Levandowského Božstvo sa viaže na nejakú teológiu, alebo je to alternatíva vytvorená človekom, ale je jasné, že pokrok v technológiách vrátane umelej inteligencie a bioinžinierstva vyústi do istých etických a morálnych dilem, ktoré spôsobia, že ľudia budú hľadať radu od vyššej moci. Čo budú  ľudia robiť, keď nás umelá inteligencia prekoná vo väčšine úloh? Malo by auto bez vodiča usmrtiť päť chodcov alebo zmeniť smer a radšej nechať zabiť majiteľa? Aký vplyv bude mať na spoločnosť možnosť vytvoriť superinteligentné, atleticky „dizajnované“ deti, ktoré si budú môcť dovoliť len bohatí? Ak tradičné náboženstvá nemajú odpoveď, prísľub, že to rozlúskne umelá inteligencia, môže byť lákavý.

Zdroj: VenturebeatTheguardian

 

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Halogénové žiarovky boli na Slovensku už definitívne vyradené z predaja, čo bude nasledovať?

25.09.2018 00:04

Prvý september 2018 predstavoval dôležitý míľnik pre domácnosti na Slovensku. V rámci celoeurópskej snahy o prechod na LED osvetlenie dôjde k vyradeniu halogénových žiaroviek. Týka sa to halogénových ...

Technológie

Decentralizovaný smart reproduktor? Volareo má integrované blockchainové služby

24.09.2018 00:25

Inteligentné reproduktory sa v poslednom čase tešia veľkej obľube. Všetky dostupné produkty sú však viazané na výrobcu a jeho obchodný model. Pri niektorých je táto väzba voľnejšia (Google Home), pri ...

Technológie

Významný pokrok v oblasti umelej inteligencie: Nová služba deteguje zaujatosť a vysvetľuje, ako sa UI rozhoduje

24.09.2018 00:20

Spoločnosť IBM predstavila technológiu, ktorá podnikom prináša novú transparentnosť v oblasti umelej inteligencie, čo im umožní naplno využiť jej silu. Softvérová služba, ktorá automaticky deteguje za ...

q

8 Comments

 1. mindfuck reakcia na: Stane sa umelá inteligencia novým bohom, ktorého budú ľudia uctievať?
  6.10.2017 22:10
  a čo ak sa to už stalo?
  čo ak dvojica príčina a následok nie je lineárna ale kruhová?
  čas je len ďalší rozmer a to čo sa udeje je už vlastne udiate ako políčko filmu už existuje ešte predtým ako príde do premietačky.
  je možné stvoriť v budúcnosti niečo čo stvorí v minulosti nás a tým vlastne aj seba?
  Reagovať
  • RE: mindfuck reakcia na: mindfuck
   7.10.2017 22:10
   To čo je za bla bla bla
   Reagovať
 2. Hľadanie skutočného času reakcia na: Stane sa umelá inteligencia novým bohom, ktorého budú ľudia uctievať?
  6.10.2017 10:10
  Podľa nových poznatkov kvantovej mechaniky môžu teoreticky v rovnakom geometrickom (topologickom) priestore existovať súčasne mnohé svety majúce rôzne temporálne parametre (odlišné časové invariancie), zrozumiteľne povedané: „v priestore, kde sa nachádzame, sa môže nachádzať veľa ďalších ľudí, ale pre každého platí iné časové usporiadanie (iný beh času, iná časová invariancia), takže sa vzájomne nevnímajú, pretože existencia priestoru bezprostredne súvisí s existenciou časovej invariancie a naopak". Traduje sa, že prechodové brány majú dvojitú funkciu, ktorú možno „nastaviť" pomocou špecifického mentálného vzorca, v prípade, že myseľ neodchádza kade, a telo neodchádza tade. Sci-fi verziu spracovania tohoto problému vo veľmi reálnej projekcii, sme nedávno mohli sledovať v televíznom seriáli Hviezdna brána. Samozrejme pre otvorenie tunela za prechodovou bránou bolo nutné mať k dispozícii dostatok vhodnej energie a znalostí.

  Minule som si čítal jeden prepis komunikácie. S ohľadom na preplet závislostí, ktorých svedkami v čase a na mieste sme, nezaškodí, keď si pripomenieme niekoľko základných pojmov. Mnohí uvažujú tak, že preplet závislostí je mnohoznačný pojem obvykle označujúci náväznosť a prístup rozhodovania určitej skupiny ľudí so vzájomne premenlivými postojmi. Mnohí zmýšľajú tak, že preplet závislostí možno uchopovať aj ako vôľu o vymedzené usporiadanie v množinových tvaroch, v tvare prepletu závislostí prichádzajúcich zhora, v tvare prepletu závislostí prichádzajúcich zdola, v tvare prepletu závislostí prichádzajúcich odtiaľ, v tvare prepletu závislostí prichádzajúcich potiaľ, v tvare prepletu závislostí prichádzajúcich, v tvare prepletu závislostí odchádzajúcich. Niektorí sa snažia o úchop odtiaľ, aby zachytili nemennosť a ukotvenie, niektorí zaujímajú postoj rozhraním si privlastniteľnosť a kontrolovateľnosť. Niektorí uvažujú tak, že nemennosť a ukotvenie prichádza zhora, že nemennosť a ukotvenie prichádza odtiaľ, že nemennosť a ukotvenie prichádza potiaľ, že nemennosť a ukotvenie neprichádza, že nemennosť a ukotvenie odchádza. Záležitosti vymedzovaného usporiadania v tvare prepletu závislostí rôznych zákrytov sú spojené s rôznymi predstavami o dotknuteľnosti a nedotknuteľnosti, záležitosti. Správanie sa záležitostí vo vymedzovanom priestore v zmysle nemennej a ukotvenej závislosti prepletu, štrukturalizácia rozhraním si je rozoznávanie, rozoznávanie rozoznávania, medza medzí, šitie.

  Toľko a toľko políčok odtiaľto je možné zhliadnuť taký a taký seriál. Spomeňme nejaký, príbeh, ktorý by oslovil. Generický vlastníci a vlastníčky, si môžu vytvoriť spoločný raj, milióny vlastníkov a vlastníčok na slovensku, si môžu vytvoriť spoločný raj, generický vlastníci a vlastníčky nepotrebujú sprostredkovateľstvo aby sa vzájomne oslovovali a komunikovali, milióny vlastníkov a vlastníčok na slovensku môžu zveľaďovať scenériu aj scénu, ktorej sa zúčastňujú svojou prítomnosťou, generický vlastníci a vlastníčky si môžu spoločne a navzájom plniť priania, a nemusia ubližovať tak ani sebe ani navzájom, milióny vlastníkov a vlastníčok na slovensku sa však musia navzájom spoznať, čo znamená nasledovné, čo znamená predchádzajúce.

  Mnohí si pamätajú CS filmový seriál "Návštevníci", o obyvateľoch planéty Zem, niekde v budúcnosti, kde sa ľudia viazali na centrálny mozog ľudstva, umiestneného v takom akváriu, ktorý bol umiestnený na takom podstavci, vo funkcii stojanu. Jedného dňa tento parakompjuter vypočítal, že nevyhnutne hrozí zrážka planéty Zem s iným vesmírnym telesom. Nevedel však zistiť vzorec na presun kontinentov, pretože sa parakompjuter nevedel dostať do minulosti, kde by si čítal, v prítomnosti zotrvávať nevedel, lebo podstavec na ktorom bol uložený, nebol vodorovný, tak si vymýšľal scenáre o budúcnosti, keďže budúcnosť bola nedostihnuteľná, plašil svojou neomylnou inteligenciou ubytovateľov planéty Zem, ktorí si nevedeli overiť svoj vzťah k realite.

  Teraz si položme zaujímavú otázku o tom, či sa stane umelá inteligencia novým bohom, ktorého budú ľudia uctievať, a či uctievači budú vedieť rozlíšiť či je podstavec vodorovný alebo v náklone. Stane sa vymyslená realita novým rozlíšením, ktorého budú ľudia podopierať závislosťami?

  Niektorí uvažujú tak, že rozlíšenie je nástroj, ktorý môže byť tu, môže byť tam, nemusí byť nikde, môže byť všade. Iný uvažujú tak, že rozlíšenie prichádza zhora, rozlíšenie prichádza odtiaľ, rozlíšenie neprichádza, rozlíšenie odchádza. Zase iný uvažujú tak, že rozlíšenie sa vlastní, rozlíšenie sa nevlastní, rozlíšenie je kontrolovateľné, rozlíšenie je nekontrolovateľné.

  Niektorí si myslia, že vedomie je nástroj, ktorý môže byť tu, môže byť tam, nemusí byť nikde, môže byť všade. Iný uvažujú tak, že vedomie prichádza zhora, vedomie prichádza odtiaľ, vedomie neprichádza, vedomie odchádza. Zase iný uvažujú tak, že vedomie sa vlastní, vedomie sa nevlastní, vedomie je kontrolovateľné, vedomie je nekontrolovateľné.

  Niektorý sa pýtajú, či má rozlíšenie tvár, či niekde sedí a čaká, či má nohy a kam chodí, či má schopnosti byť taký alebo nebyť.

  Rozlíšenie vie, pokiaľ vaša myseľ nepobúda na jednom mieste, je to, ako keď postávate na desiatich miestach na lúke: kvety porastú na všetkých desiatich miestach, pretože najprv chvíľu stojíte tuto, potom chvíľu stojíte tamto, potom zasa postávate inde. Ak nezostanete dosť dlho stáť na jedinom mieste, kvety porastú všade. Keď ale naozaj zostanete stáť na jednom, mieste, ako by tam mohlo rásť kvetie? Tam, kde sa vaše chodidlá dotýkajú zeme, neporastie žiadne kvetie, nič nepošliapete a nezničíte žiadnu krásu. Podobne, pokiaľ vaša myseľ stojí pevne na jednom mieste a je si pamätlivá prichádzania a odchádzania, nebudú môcť vyvstať žiadne prekážky ani nečistoty.

  Rozlíšenie nemá potrebu sedieť v klobúku s dlhou bradou niekde na obláčku, rozlíšenie nemá za potrebu aby sa ho pýtali že kde je a čo robí alebo čo raňajkoval, alebo ako sa naozaj volá alebo či niečo alebo niekoho pozná, a aké má plány a kade chodí, či všetko vidí, a či má dve oči a jeden nos.

  Keď už tak, rozlíšenie vrele doporučuje byť si pamätlivý nádychu a výdychu, až kým čírosť a jasnosť poznávania bude jediným rozlíšením prechádzania.

  Ak ste naozajstní v tom, čo robíte, vaša práca sa vždy vydarí. Ak ste napríklad naozajstní v dodržiavaniach etických predsavzatí, vaše predsavzatia prinesú výsledky. Ak ste naozajstní v praxi sústredenia, vaše sústredenie prinesie výsledky. Ak ste naozajstní v rozvoji porozumenia, vaše porozumenie prinesie výsledky. Dôvod, že prečo nevidíme žiadne výsledky, je ten, že nie sme naozajstní v tom, čo robíme. Sú to len tieto predsavzatia, dokáže si s nimi poradiť rozlíšenie?

  Kroky ohľadom rozjímania rozlíšenia.

  Nedávno mi vysvetľovali, čo je to zvuk. Zvuk je niečo iné, než hluk. Zvuk sa mi javí skutočnejší. Zvuk je to, čo vychádza z mojej praxe vhľadu vlastného tíšenia. Hluk je objektívnejší. Hluk ma obťažuje, má objektívnu podstatu. Zvuk je objektívny aj subjektívny. Keď ťuknem (sa) do (dotkne) bubna (hladina), zvuk (ozvena) je moja vlastná subjektívna prax, a je to tiež zvuk (prienik), ktorý povzbudzuje dotknutých (prie nik). Zvuk je teda objektívny aj subjektívny. Na ceste všetoku sa má za to, že každý hluk je zvuk, ktorý sa robí (vyšívaním). Môžem povedať, "Tamto spieva vtáčik," ale keď vtáčika počujem ja, je už mnou. V skutočnosti nepočúvam vtáčika. Vtáčik je už tu, v mojej mysli, a ja s ním spievam. "Šíro, šírou, širinou." Ak si napríklad niečo čítam a pomyslím si: "Je tam vtáčik, letáčik je na mojej streche, letáčik spieva, ale jeho hlas nie je veľmi dobrý," keď o tom tak premýšľam, je to hluk. Keď sa nechám letáčikom prešívať, vletí priamo do môjho srdca, stanem sa letáčikom a letáčik je ten, ktorý niečo číta. Letáčik ma potom neruší pri čítaní, pretože si myslím: "Letáčik je tu." Keď si ale myslím: "Letáčik by nemal byť na mojej streche," (tuto) mám primitívnejšie porozumenie existencie. Privlastnením (prišívania) mám primitívnejšie (zahmlené) porozumenie rozprestretosti všetoku. Veciam (rozľahlostiam) takto rozumiem (prenikám) vďaka svojej praxi vhľadu vlastnej tíšiny. Keď budem viacej praktikovať čírosť a jasnosť poznávania, budem môcť čokoľvek prijať za svoju vlastnú tíšinu. Pretože privlastnenie je bez dotyku, poznaním číre a jasné, šíro šírou širinou
  Reagovať
  • RE: Hľadanie skutočného času reakcia na: Hľadanie skutočného času
   11.10.2017 07:10
   Toto ma byt tvoja terapia? Psychiater ta uz ma plne zuby?
   Reagovať
   • Prekonávanie oblasti otázok reakcia na: RE: Hľadanie skutočného času
    11.10.2017 12:10
    Zlo nie je podmienené farbou, podobne ako farebnosť nepodmieňuje zlo. Čo je to zlo? Zlom sa označuje výsledok nevedomosti a ignorancie. Čo je opakom nevedomosti a ignorancie? Tam, kde je prítomná všímavosť, tam ignorancia nekvitne. Tam, kde je prítomné jasné poznanie, tam kvitne opatrnosť aj všímavosť na jednej lúke, v jednom kraji, pozdĺž každej hranice rozlíšenia spektra farebností, v zmysle prístupnosti a prípustnosti, podobne ako je to pri oslovení a zdvorilosti. Ale prečo je tomu tak? Je tomu tak preto, pretože otázke predchádza rozlíšenie, voľby, dohody, rozlišovania, prijateľnosti. Znamená to že každej otázke predchádza jasné poznanie? Samozrejme tomu tak vôbec nemusí byť. Predstavy nie sú to isté ako je skutočnosť. Vnímanie všadeprítomnej plynulej zmeny môže skôr pripomínať jemné vlnenie na hladine. Môže to byť akási univerzálna vibrácia podobná skôr slabému halucinogénnemu zážitku než blúdivým vidinám šialenca. To by iste bolo oveľa lepšie než oné prvé pojatie (betónovej steny). Ale nie je vôbec isté, či by to nejako prevyšovalo naše každodenné vnímanie. Nejde len o to, že by sme sa snáď zdráhali uznať, že vnímanie nestálosti ide ruka v ruke s popieraním zdravého rozumu. Dôležitejšie je to, že podľa skutočne zdravého rozumu je vnímanie nestálosti bytostne spojené s ne lipnutím (tak ako nevnímanie nestálosti s lipnutím). Odpovede človeka nezmenia; len v ňom utvrdia isté predpokladané platnosti. Len pokiaľ odmietneme prijať akúkoľvek odpoveď, len pokiaľ trváme na otázke, činíme si o nej jasno a skúmame jej základy, je možné prekonať oblasť otázok, oblasť sveta. Nami zakúšaný svet je svetom starosti, úzkosti, obstarávania a privlastňovania. Akékoľvek „chápanie“ ľudskej situácie, ktoré toto neuznáva, alebo ktoré to uznáva len akosi dodatočne, je hrubo a zásadne nepostačujúce. Len na takom chápaní, ktoré odkrýva rekurzívnu štruktúru privlastňovaného, privlastňovania a zmysleného privlastňovateľa ako organickú entitu prenikajúceho celou skúsenosťou, je možné založiť skúmanie ľudskej situácie – našej vlastnej situácie. Len takto je možné porozumieť závislému vznikaniu, a teda aj márnosti všetkého privlastňovania. Akékoľvek úsilie, ktoré nie je v stave to uvidieť, ako je „večný“ privlastňovateľ úplne závislý na pominuteľnom privlastňovanom, je márne úsilie. Ale také úsilie, ktoré smeruje k jadru tohoto vzťahu, má vskutku potenciál postrehnúť onú márnosť a môže ju tiež, skrze vhľad, ukončiť.
  • RE: Hľadanie skutočného času reakcia na: Hľadanie skutočného času
   7.10.2017 22:10
   To ti fakt za to stálo, toľko času na vyprodukovanie takej znôšky hovadín?
   Reagovať
  • RE: Hľadanie skutočného času reakcia na: Hľadanie skutočného času
   7.10.2017 22:10
   Omfg, ďalšie kecyyy
   Reagovať
 3. ste na drogách redakcia? reakcia na: Stane sa umelá inteligencia novým bohom, ktorého budú ľudia uctievať?
  6.10.2017 10:10
  prečítajte si ten nadpis, alebo ste mega sprostí...
  Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videáPC forum button