Image
15.8.2014 0 Comments

Sťahovanie dát v 3G sieti sa zrýchlilo na 63 Mb/s

INT_Stahovanie dat.jpg Turecký mobilný operátor Turkcell spolu s firmami Ericsson a Qualcomm dosiahli v 3G sieti rýchlosť sťahovania dát na úrovni 63 Mb/s a 11,5 Mb/s pri ich posielaní.

V rámci komerčnej 3G siete boli takéto rýchlosti namerané vôbec po prvýkrát. Sieťové riešenie a uzly rádiovej siete dodal Ericsson. Test sa uskutočnil na smartfóne poháňanom procesorom od Qualcommu.

Išlo o prvú praktickú ukážku vysokorýchlostnej technológie Downlink Packet Access (3C-HSDPA) v rámci komerčnej siete, postavený na platforme 3-Carrier. Tá je navrhnutá tak, aby bez ohľadu na vyťaženosť siete zvýšila rýchlosť sťahovania až o 50 % oproti technológii Dual-Carrier.

V prípade uplinku sa o rekord postarala technológia Enhanced Uplink Multi-carrier (EUL-MC). Tento doplnok dokáže zvýšiť rýchlosti posielania dát až o 100 percent, čo nakoniec potvrdil aj test.

Turecký mobilný operátor v súčasnosti využíva siete s technológiou Dual-Carrier HSDPA, ktorá podporuje rýchlosti do 43,2 Mb/s pri sťahovaní dát a 5,76 Mb/s pri ich odosielaní.

Ukážka bola predvedená na frekvencii 2,1 GHz v komerčnej sieti WCDMA, pričom boli použité tri 5 MHz carriery na downlink a dva 5 MHz carriery na uplink. Všetky fungovali v rámci 2,1-gigahertzovej frekvencie, ktorú vlastní Turkcell.

EUL-MC je navrhnutý tak, aby umožnil simultánne prenosy uplink na dvoch 5 MHz carrieroch u jediného používateľa, a ponúkli tak maximálne rýchlosti na úrovni 11,5 Mb/s, pričom nárast rýchlosti dosahoval až 100 %. Takýto nárast bol pritom nameraný bez ohľadu na to, aké boli podmienky a vyťaženosť siete.

3C-HSDPA a EUL-MC sú ďalšie kroky v evolúcii technológie HSPA multi-carrier. Vďaka softvérovým upgradom je multi-carrier vhodný na rozširovanie kapacity, zvyšovanie maximálnych prenosových rýchlostí a výrazné skvalitnenie aplikačného pokrytia. Obidve tieto technológie znamenajú významné kroky v skvalitňovaní mobilného broadbandu pre spotrebiteľov. Mali by byť komerčne dostupné v druhej polovici roka 2014.Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Wi-Fi 6 sotva prišlo a už je na ceste Wi-Fi 7

09.09.2019 19:10

Wi-Fi 6 práve prichádza do telefónov, notebookov a sieťových zariadení, no inžinieri už upriamujú svoju pozornosť na nasledujúcu verziu Wi-Fi 7. Pri rýchlostiach až 30 gigabitov za sekundu nová gener ...

Internet

Synology Drive - riešenie tímovej spolupráce pre startupy, malé firmy, pobočky, alebo freelancerov

27.08.2019 00:10

Špecialny projekt Bez IT podpory sa v súčasnosti nezaobíde prakticky žiadny biznis a už aj malé firmy si uvedomujú výhody cloudových riešení na ukladanie údajov a tímovú spoluprácu. Pokiaľ sa jedná ...

Internet

Ubráňte sa hackerom aj vďaka tejto konferencii

28.08.2019 00:00

Po úspešne vypredanom 1. ročníku sa spoločnosť GOPAS SR pustila do príprav konferencie HackerFest Slovakia 2019, ktorá sa považuje za najväčšiu IT Security a Hacking udalosť na Slovensku. Konferencia ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn