Image
18.1.2017 1 Comments

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény.

Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypínanie génov použiť na zvýšenie výnosov či výživovej hodnoty svojich plodín, urobiť ich odolnejšími proti suchu či urýchliť ich dozrievanie. Technológia by mohla zmeniť vlastnosti rastlín bez zmeny ich DNA.

Podľa Davida Baulcomba, odborníka na vypínanie génov rastlín z Cambridgeskej univerzity, možno sprej použiť okamžite bez toho, aby rastlina musela prechádzať rokmi vývoja ako pri genetickej modifikácii či tradičnom šľachtení. Navyše jeden sprej sa bude dať použiť na väčší počet odrôd. Takéto postreky vyvíja už napríklad spoločnosť Monsato. Tie zabíjajú škodcov tým, že vyradia ich životne dôležité gény.

Tím z Queenslandskej univerzity v Austrálii vyvinul sprej, pomocou ktorého sa podarilo dlhodobo vypnúť gény v rastlinných bunkách. Jedinou aplikáciou spreja bolo možné chrániť rastliny tabaku pred vírusom počas 20 dní.

„Sme presvedčení, že takýto sprej prinesie výraznú zmenu v environmentálne udržateľnej ochrane plodín,“ vyjadrila sa vedúca tímu Neena Mitterová. Technológia by sa vraj dala použiť aj na zmenu vlastností rastlín, ale jej tím sa o to nepokúsil, pretože sa zameriava na ochranu rastlín.

Vypínanie génov využíva prirodzený obranný systém – mechanizmus RNA interferencie (RNAi). Ten funguje ako obrana buniek proti cudzorodým genetickým prvkom, napr. vírusom. Možno ho však použiť na blokovanie produkcie akéhokoľvek proteínu.

Jeden z problémov pri takýchto postrekoch je ten, že ich účinok na rastliny vydrží len niekoľko dní, pretože nechránené RNA sa čoskoro začnú rozpadávať. Poľnohospodári by teda museli drahé spreje aplikovať často.

Mitterovej tím však ukázal, že ochranný účinok môže pretrvať minimálne 20 dní, ak sa RNA kombinuje s nanočasticami ílu, ktoré vytvoril jej kolega Gordon Xu. Takéto nanočastice, ktoré tvoria vrstvy bežných materiálov, ako je chlorid horečnatý, sú kladne elektricky nabité. Vyvažujú tak záporne nabité molekuly RNA a chránia ich. Ílové častice postupne reagujú s oxidom uhličitým, rozkladajú sa a pomaly pri tom uvoľňujú RNA.

Veľká prekážka je však cena – hoci nanočastice ílu sú lacné, výroba RNA je poriadne drahá. Pred pár rokmi stál gram RNA okolo 100 000 dolárov. Dnes však biotechnologické spoločnosti tvrdia, že vďaka zvýšeniu dopytu bude čoskoro možné vyrobiť gram za menej ako 2 doláre. Pritom takéto spreje by boli oveľa bezpečnejšie ako bežné pesticídy. RNA neprenikne cez ľudskú pokožku, a ak prenikne, rýchlo sa rozloží v tele.

Nezodpovedaných však ostáva ešte niekoľko otázok. Patrí medzi ne napríklad vplyv RNAi sprejov na necieľové organizmy, napr. červy či huby v pôde. A teoreticky cieľové organizmy by mohli vyvinúť rezistenciu proti nim zmenou svojej DNA.

Zdroj: Newscientist

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

V PLANEO Elektro je 10 % zľava na všetko, 0 % navýšenie splátok a doprava zadarmo!

27.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Čističky vzduchu, šijacie stroje, záhradný nábytok, mobily, hračky, lampy, mixéry... Čo by sa vám práve doma zišlo, kúpite lacnejšie a bezpečne v PLANEO Elektro a zajtra to máte dom ...

Technológie

Prehľad digitálnej pomoci od firiem v čase epidémie. Pomáha aj NexTech.

20.03.2020 14:33

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) pripravila v spolupráci so svojimi 90 členmi veľký zoznam slovenských digitálnych iniciatív, ktoré pomáhajú v čase epidémie koronavírusu. Až 20 rôzn ...

Technológie

Elektromobilita 2020 - Všetko, čo potrebujete vedieť o elektromobilite v SR

05.03.2020 12:36

Rok 2020 je v oblasti elektromobility jeden z míľnikov. Regulačné orgány EÚ stále sprísňujú emisné limity a práve v tomto roku vstupuje do platnosti prvá méta obmedzujúca maximálnu produkciu miestnych ...

1 Comments

  1. Gordon Xuj reakcia na: Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky vylepšovať rastliny bez zmeny DNA
    19.1.2017 08:01
    Bolo by treba s tým postriekať tých debilov, ktorí takéto somariny vymýšľajú, financujú a propagujú. Prachy, prachy, závislosť, prachy, prachy...
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá