Google má domáceho robota, ktorý pomôže s riadom a k telke prinesie pivo. Pozrite si video, kde sa šmykne na šupke banána

Technológie
0

Spoločnosť Boston Dynamics, známa svojím mohutným robotom Atlas, teraz predstavila podstatne menšieho robotického pomocníka. Volá sa SpotMini a vyzerá ako kríženec zlatého retrievera a žirafy, no jeho úlohou nie je len nahradiť domáceho miláčika. Môže pomôcť pri umývaní riadu, ale prinesie vám aj nápoj k televízoru, hoci zjavne sú veci, na ktorých treba ešte popracovať.

Robot má hmotnosť 25 kg, po pripojení dlhého kĺbového ramena necelých 30 kg. Nemá hydrauliku ako ďalšie roboty Boston Dynamics, pohybuje sa výhradne pomocou elektromotorov. Po úplnom nabití sa môže pohybovať asi 90 minút v závislosti od toho, aké aktivity bude vykonávať.

Je vybavený prakticky kompletnou súpravou senzorov na navigáciu v priestore, problém mu nespôsobujú ani schody.

 

Ak sa mu do cesty dostanú banánové šupky, pošmykne sa a aj spadne, ale na rozdiel od iných robotov nepotrebuje ľudskú pomoc, aby sa postavil, poradí si sám. Hlava upevnená na konci kĺbového ramena dokáže vďaka polovodičovému gyroskopu držať svoju polohu v 3D priestore, a to aj prípade, že sa zvyšná časť SpotMini prudko pohybuje. Táto vlastnosť by mohla nájsť uplatnenie pri narábaní s nebezpečnými alebo krehkými materiálmi.

Zdroj: gizmodo.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
SpotMini DARPA robot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať