Image
10.10.2018 0 Comments

Spomalené video s Huawei P20 Pro

Princíp spomaleného videa je jednoduchý. Kamera sníma statické obrázky určenou rýchlosťou, napríklad 30 záberov za sekundu a pri bežnom prehrávaní sa zobrazujú rovnakou rýchlosťou akou boli snímané. Divák video vníma ako kontinuálny dej. Spomalené video  vznikne tak, že kamera zaznamená viac snímok za sekundu, no video sa bude prehrávať normálnou rýchlosťou. 

Lepšie raz vidieť, ako 2x čítať – pozrite si naše video. Je tam aj porovnanie videa nahraného vysokou snímkovou rýchlosťou s videom nahraným normálne a spomalenom v postprodukcii:

Ako to funguje v smartfóne

Huawei P20 Pro dokáže snímať spomalené video rýchlosťou 960 snímok za sekundu, čiže 32 x rýchlejšie, než sa bude záber prehrávať. Ani najvýkonnejší mobilný procesor nestíha takúto kadenciu obrázkov priebežne komprimovať do príslušného formátu (napríklad H.264) a ukladať na pamäťovú kartu. Preto sa zaznamenáva len krátky časový úsek, v prípade Huawei P20 Pro  je to 0,2 s počas ktorého sa snímané údaje ukladajú do rýchlej pamäte RAM.

Pri rýchlosti snímania 960 FPS sa stihne počas časového intervalu 0,2s urobiť 192 záberov. Z nich sa vygeneruje 6 sekundové video so snímkovou frekvenciou 30 fps. Aby sa zábery zo snímača stihli preniesť do vyrovnávacej pamäti je v tomto móde nižšie rozlíšenie. V praxi to znamená nielen menšie rozlíšenie výsledného videa, ale aj to, že sa pri aktivovaní spomaleného videa v hľadáčiku zobrazí výrez, takže aby ste zachytili zamýšľanú scénu, musíte od nej byť ďalej, než pri bežnom filmovaní. 

Zachytiť časový fragment periodického deja nie je problém, avšak po niekoľkých pokusoch zachytiť jednorazový dej, napríklad rozbitie vajca, či žiarovky pri dopade, prepichnutie balóna a podobne zistíte, že sa vám to podarí len šťastnou náhodou. Vzhľadom k reakčnej dobe človeka je 0,2 s veľmi krátky čas. Preto Huawei tento problém značne zjednodušil. Na snímanej scéne zobrazenej na displeji označíte oblasť v ktorej predpokladáte akčný dej a spustíte snímanie. Smartfón však nezačne snímať hneď, ale čaká kým sa v označenej oblasti neudeje nejaký rýchly pohyb a až potom začne nahrávať.

Označenie miesta, de sa dá očakávať rýchly dej. Uzávierka zrkadlovky je ideálny „prípravok“ na presné testovanie spomaleného videa

Nešetrite svetlom

Čas expozície z princípu musí byť kratší, maximálne rovnaký ako je snímková frekvencia pri nahrávaní. Pri spomalenom videu to znamená, že pri 960 FPS nemôžete exponovať jednotlivé zábery z ktorých sa spomalené video bude skladať časom dlhším ako 1/960 s. Snímaná scéna preto musí byť veľmi dobre osvetlená. Ak nie je dostatok svetla, kamera, alebo smartfón nemôže predĺžiť expozičnú dobu, jediné čo môže je zvýšenie hodnoty ISO. Negatívnym dôsledkom je však zašumený obraz. Preto je potrebné nakrúcať spomalené video za dobrých svetelných podmienok, napríklad počas jasného slnečného dňa, alebo vo veľmi dobre osvetlenej miestnosti, prípadne snímanú scénu zblízka ešte osvetlite dvoma lampami.

Scéna snímaná v režime spomaleného videa musí byť dobre osvetlená, najlepšie vonku v tieni, alebo dostatočne intenzívnym umelým osvetlením

Na testovanie spomaleného videa som použil štrbinovú uzávierku, akú používajú aj moderné digitálne zrkadlovky. Jediným problémom je, že sa k nej nedá dostať, pretože zadná stena sa na rozdiel od prístrojov na film nedá otvoriť. Preto som použil zrkadlovku na klasický kinofilm na ktorej sa dá otvoriť zadná stena. Uzávierka zrkadlovky je ideálny „prípravok“ na presné testovanie spomaleného videa, pretože sa dá nastaviť čas trvania deja, v tomto prípade čas expozície. Na záberoch môžete vidieť, že pri dlhších expozičných časoch do 1/125s štrbinová, alebo roletová uzávierka funguje tak, že jedna roleta najskôr odkryje obrazové pole a druhá ho následne zakryje. 

Všimnite si aj zrkadlo, ktoré sa v okamihu expozícii sklopí. Podľa typu fotoaparátu vytvorí väčší, alebo menší ráz, ktorý môže expozíciu pri dlhších časoch rozhýbať. Preto sa pri takýchto záberoch používa predsklopenie zrkadla a uzávierka sa otvorí až keď rázy od zrkadla ustanú. 

Doplňte zvuk 

Pri nahrávaní videí bežnými rýchlosťami sa zároveň s videom nahráva aj sprievodný zvuk. Pri nahrávaní spomaleného videa to nie je možné. Presnejšie povedané, nahrať zvuk, napríklad pri deji rozbíjania vajca, ktoré trvá 0,2 s samozrejme možné je, avšak tento zvuk nie je možné použiť do videa, ktoré tento dej roztiahne do časového intervalu 6 sekúnd. Preto sa spomalené videá nahrávajú bez zvuku a zvuk je potrebné doplniť pri spracovaní videa. 

Predstavte si scénu detského bazéna v ktorom počuť špliechanie vody a výskot detí. Vy sa snažíte vo videu zachytiť okamih keď váš potomok skáče do vody. Predpokladajme, že sa vám presne podarilo vystihnúť kľúčový okamih, no výsledné video má pomerne veľkú chybu. V okamihu spomalenej scény vo videu nie je žiadny zvuk. Riešení pri spracovaní videa vo vhodnej aplikácii, či už priamo v smartfóne, alebo na počítači je niekoľko. Môžete okamih spomaleného videa počas akčnej scény vyplniť vhodnou hudbou. Alebo nájdete vo zvyšku nespomaleného videa vhodný úsek so zvukom, ktorý bude vyhovovať pre spomalenú scénu, oddelíte zvukovú stopu a pridáte ju na miesto spomaleného videa.

Musíte ale nejako vyriešiť kontinuitu, ak sa obraz spomalí, mal by sa zmeniť aj zvuk. Spomaľovať ho až na výnimky nemá význam, to by sa premenil na nezrozumiteľné bručanie. Lepším riešením je znížiť v tejto pasáži hlasitosť, čo podporí dojem zmrazeného obrazu. Prípadne môžete skombinovať zvuk s hudbou. Najprácnejšie, ale najefektnejšie je nahranie zvukového doprovodu simulovaním zvuku spomaleného deja tak ako to robia v profesionálnych ruchových štúdiách pri ozvučovaní filmov.

Spomalenie videa v postprodukcii

Spomalené zábery môžete získať aj z videa nakrúteného pri normálnej snímkovej frekvencii. Napríklad aplikácia iMovie umožňuje spomaliť video na 50%, 25%, alebo 10% pôvodnej rýchlosti. Funguje to tak, že ak potrebujete spomaliť záznam nasnímaný 50 FPS na 10% pôvodnej rýchlosti, video editor musí do výsledného videa počas každej „spomalenej“ sekundy vložiť 500 snímok aby sa pôvodná sekunda pri prehrávaní roztiahla do časového intervalu 10 sekúnd. K dispozícii však je len 50 snímkov, takže každá snímka sa vo výslednom videu zobrazí 10 krát za sebou. Máte síce viac času prehliadnuť si každú zachytenú fázu deja, no prehrávanie je trhané, ako keby ste sa dívali na sériu statických záberov, pričom neviete čo sa odohralo medzi dvomi zábermi.

Napríklad pri zábere na padajúce vajce máte na jednom zábere celé vajce 3 cm nad podložkou na ďalšom vajce ako sa dotýka podložky a praská a na treťom zábere je už rozbité. Naproti tomu na reálnom spomalenom videu vidíte podrobne celý dej ako prebieha deformácia, prasknutie, rozprsknutie a roztečenie obsahu. Výhodou tejto metódy je, že si môžete presne vybrať úsek videa, ktorý potrebujete spomaliť a taktiež nie je problém s rozlíšením a aj nároky na osvetlenie snímanej scenérie sú bežné. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Čo znamená High Availability v Oracle databáze?

18.06.2019 00:10

Špeciálny projekt Čo znamená High Availability pre biznis? Aká je úroveň tolerovaného rizika? Aká strata dát je akceptovaná? Existujú aktuálne problémy so zálohou alebo reportovaním? Všetky tieto otá ...

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

Technológie 1

Dron Skai na vodíkový pohon prepraví ako lietajúci taxík až 4 cestujúcich

13.06.2019 00:00

Na zoznam spoločností vyvíjajúcich lietajúce autá sa pridal ďalší startup Alaka’i Technologies. Jeho lietadlo Skai sa môže používať podobne ako konkurenčné produkty v úlohe leteckého taxíka alebo na d ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button