Spolupráca PC s Windows 10 a smartfónu s Androidom

0

V súčasnosti je na počítačoch a notebookoch najrozšírenejším operačným systémom Windows a na smartfónoch Android. Preto veľa ľudí rieši ako dosiahnuť čo najlepšiu symbiózu týchto platforiem.

Smartfóny v mnohom nahradili počítače, predovšetkým v oblasti komunikácie.  Avšak na prácu s dokumentmi a mnohé ďalšie scenáre sú stále lepšie počítače. Tvorcovia operačných systémov, aj aplikácií sa snažia o dosiahnutie maximálnej kontinuity, napríklad aby ste dokument ktorý ste vytvorili na počítači, mohli revidovať, alebo prezentovať zo smartfónu. V niektorých situáciách je však mobil skôr rušivým elementom. Napríklad keď vám počas písania dokumentu príde SMS správa, prípadne notifikácia o niečom, čo si nemôžete pozrieť cez počítač. Vtedy musíte prerušiť prácu na počítači a vybaviť príslušnú záležitosť pomocou smartfónu. Samozrejme moderné platformy sa snažia riešiť aj tieto situácie, avšak problém nastáva v prípade ak operačný systém pre smartfón vytvorila iná firma, než systém pre počítač. Používatelia operačného systému Windows, ktorí sa snažili o maximálnu kontinuitu a synergiu používania počítača a smartfónu mali pred niekoľkými rokmi možnosť používať mobilný operačný systém od Microsoftu. V súčasnosti už táto platforma nie je k dispozícii, takže sa môžu rozhodnúť jedine pre smartfóny s Androidom, alebo iOS.

Oznámenia, SMS správy a fotografie zo smartfónu na PC

Riešením je aplikácia Váš telefón, ktorá po najnovšej aktualizácii zobrazuje na počítači s operačným systémom Windows 10  notifikácie, SMS správy, prípadne posledné nasnímané informácie zo smartfónu platformy Android. Aplikácia Váš telefón podporuje aj spoluprácu s operačným systémom iOS na iPhonoch, avšak verzia pre iOS v dobe písania článku umožňovala len posielať z iPhonu do PC informácie o prezeraných webových stránkach. Aplikácia pre Android umožňuje prenášať do počítača s Windows 10 oznámenia, SMS správy a fotografie.  Aby ste mohli používať aplikáciu Váš telefón, potrebujete mať na smartfóne operačný systém Android 7.0 (Nougat) alebo novší a Vo Windows 10 treba mať nainštalovanú najnovšiu aktualizáciu. Na počítači s Windows 10 je potrebné v Nastaveniach vybrať ikonu Telefón a pridať svoj telefón do zoznamu. V procese párovania zadáte svoje telefónne číslo. Príde vám SMS, ktorá vás naviguje na stiahnutie aplikácie Asistent pre váš telefón. Následne udelíte tejto mobilnej aplikácii požadované povolenia, aby mohla pristupovať k SMS správam, fotografiám, notifikáciám a telefónnym hovorom. Pri prvom prístupe do záložky Oznámenia vás aplikácia na PC vyzve, aby ste pre mobilnú aplikáciu Asistent pre váš telefón udelili povolenie na prístup k oznámeniam.

 Obidva zariadenia, čiže počítač aj smartfón musia byt pripojene k jednej WiFi sieti, čo nie je problém, pretože aj doma, aj v práci sa automaticky obidva zariadenia  pripoja na príslušnú sieť.  Má to aj logiku, čo sa týka používania, pretože keď pracujete na PC, smartfón máte niekde blízko seba. Aplikácia Váš telefón je praktická hlavne v prípade, ak telefón momentálne nemáte úplne po ruke, je napríklad na inom stole, vo vrecku, či v aktovke.  

Aplikácia má tri záložky na zobrazovanie SMS správ, notifikácií a fotografií z mobilného telefónu.

V sekcii SMS správy máte k dispozícii zoznam všetkých správ, ktoré ste prijali, alebo poslali zo svojho mobilného telefónu a samozrejme aj SMS správy odoslané z počítača, pretože tie sa v konečnom dôsledku taktiež fyzicky posielajú z telefónu. Na správy môžete odpovedať priamo z počítača, respektíve aby sme boli presní, môžete napísať SMS správu do korešpondencie s príslušným adresátom, prípadne môžete napísať novú SMS správu ľubovoľnému adresátovi.

V sekcii Oznámenia nájdete všetky správy a oznamy, ktoré sa vás týkajú, či už sú to notifikácie aplikácií, prípadne notifikácie o statusoch na sociálnych sieťach, e-mailoch a podobne. O niektorých udalostiach, napríklad statusoch na sociálnej sieti Facebook môžete samozrejme dostávať notifikácie aj priamo na počítač, avšak niektoré aplikácie sú určené primárne na používanie cez smartfón. Azda najznámejším príkladom takejto aplikácie je Instagram.  Zobrazovanie oznámení si môžete prispôsobiť a priamo na PC vybrať aplikácie, z ktorých chcete dostávať oznámenia. Môžete skopírovať text oznámenia do schránky, prípadne oznámenie vymazať.

V sekcii fotografie máte k dispozícii posledných 25 fotografií nasnímaných fotoaparátom, prípadne snímky obrazovky vášho telefónu. Tie však musíte nasnímať v telefóne, pretože prenos obrazovky smartfónu na PC zatiaľ aplikácia Vás počítač nepodporuje. Obrázky môžete zobraziť na displeji notebooku, alebo na monitore. Po kliknutí na niektorý obrázok sa zobrazí ponuka aplikácií, ktoré máte v PC asociované s príslušným typom obrazového súboru. Implicitne môžete obrázky totvárať v aplikáciách Fotografie. Skicár, 3D Skicár, v novom nástroji Vystrihnúť a skicovať, prípadne si môžete aplikáciu na úpravy vybraného obrázku stiahnuť z aplikačného obchodu Microsoft Store. Aplikácie po úpravách môžete uložiť len v PC, úpravy sa neprejavia na obrázku v smartfóne.

Predpokladám, že aplikácia Váš telefón bude s ďalšími aktualizáciami Windows 10 priebežne vylepšovaná a obohatená o ďalšie funkcie. Potešila by hlavne možnosť zobraziť na PC aktuálny obsah obrazovky smartfónu. Technicky to určite nie je problém, avšak pri aplikáciách tohoto typu musia ich tvorcovia dbať na bezpečnosť a ochranu súkromia používateľov, takže určitá konzervatívnosť je v tomto prípade potrebná.

Synchronizácia agendy

Pri synchronizácii agendy, čiže kontaktov, kalendárov, zoznamov úloh, či poznámok do hry vstupuje cloudová služba, v ktorej sú príslušné údaje uložené, aby boli dostupné odkiaľkoľvek a z akéhokoľvek zariadenia.  Ak riešime tandem klientských zariadení tvorený počítačom s Windows 10 a smartfónom s Androidom, tak ideálnym zázemím pre Android sú cloudové služby Googlu a Windows 10 si logicky najlepšie rozumie s cloudovými službami v konte Microsoft. Nielen aplikácie Pošta a Kalendár, ktoré sú súčasťou Windows, ale aj aplikácia Outlook, ktorá je súčasťou balíka Office, prípadne cloudového balíka Office 365. Preto veľa používateľov rieši, ako prepojiť smartfón s Androidom s cloudovými službami v konte Microsoft, aby mali neustále synchronizovanú svoju personálnu agendu, teda elektronickú poštu, kontakty a kalendáre.

Predpokladajme situáciu, že používate Windows 10 prepojený s kontom Microsoft a aplikáciu Outlook pripojenú na cloudovú službu a potrebujete nakonfigurovať smartfón s Androidom. Problém so synchronizáciou týchto dvoch platforiem nastal v roku 2014, keď Microsoft začal svojim mobilným operačným systémom konkurovať Googlu a ten zareagoval ukončením služby synchronizácie Gmail účtu s Outlookom.

Na synchronizáciu agendy medzi Androidom a Outlookom je síce k dispozícii niekoľko aplikácií tretích strán, zadarmo aj platených, napríklad gSyncit, či EVO Collaborator for Outlook, ktorý využíva API protokoly CardDAV a CalDAV a inštaluje sa to ako plugin do Outlooku. Pri troche šikovnosti a malému triku s aplikáciou Outlook pre Android si však poradíte aj bez nich.

Najjednoduchšie zosynchronizujete poštu. Stačí pridať do e-mailového klienta, či už natívneho od Google, alebo aplikácie, ktorá je súčasťou nadstavby používateľského rozhrania Androidu, vaše konto Outlook a vybrať typ protokolu IMAP, aby správy zostávali na serveri a dalo sa k nim pristupovať aj z iných zariadení. Odporúčam chvíľu používať ako klienta elektronickej pošty aplikáciu Outlook, možno vám jej možnosti a filozofia ovládania budú lepšie vyhovovať.

Synchronizácia kontaktov a kalendára je náročnejšia. Najjednoduchším riešením je nainštalovať do smartfónu aplikáciu Outlook pre Android a prepojiť ju so svojim Outlook kontom. Minimálne kalendár si určite obľúbite a môžete si ho pridať aj ako widget na obrazovku. S kontaktmi je to zložitejšie. Ak budete iniciovať telefónne hovory z Outlooku, budete vo väčšine prípadov musieť urobiť jeden úkon navyše. Outlook aktivuje aplikáciu Telefón a nastaví požadované číslo kontaktu, no v aplikácii Telefón budete musieť ťuknúť na ikonku hovoru. Aby ste mohli iniciovať hovor priamo z aplikácie Telefón, či už zo zložky Obľúbené, zo zoznamu posledných hovorov, alebo nájdením kontaktu, potrebujete mať kontakty z cloudovej služby Outlook synchronizované s kontaktmi v Androide. Taktiež veľa ľuďom však lepšie vyhovujú aplikácie od Google, ktoré sú súčasťou Androidu, alebo aplikácie od výrobcu smartfónu, ktoré sú súčasťou nadstavby Androidu.  Obzvlášť aplikácie od Samsungu a Huawei sú dizajnovo aj používateľsky veľmi atraktívne.

Na synchronizáciu kontaktov a kalendára potrebujete nainštalovať aplikáciu Outlook pre Android aj keď ju potom už nemusíte používať. V nastavení aplikácie Outlook, ktorá už má synchronizované kontakty s cloudovou službou, zapnite položku Synchronizovať kontakty, čím aktivujete pravidelnú synchronizáciu kontaktov. Ak teda v počítači pridáte v Outlooku nový kontakt, ten sa cez aplikáciu Outlook zosynchronizuje s Androidom. Upozorňujeme, že po aktivovaní synchronizácie bude chvíľu trvať, kým sa kontakty z Outlooku zobrazia v androidových aplikáciách Kontakty a Telefón. Synchronizáciu môžete urýchliť spustením aplikácie Outlook. Po nakonfigurovaní kontaktov a kalendára odporúčame vyskúšať, či synchronizácia skutočne funguje obojsmerne. Zadajte jeden kontakt a udalosť do kalendára z telefónu a skontrolujte, či sa pridali do služby Outlook. Následne pridajte ďalší kontakt a udalosť cez Outlook a skontrolujte, či sa zmena prejavila v telefóne.

Výhodou synchronizácie cez Outlook predovšetkým to že použité aplikácie sú od zainteresovaných firiem, teda Googlu, Microsoftu, prípadne výrobcu smartfónu. Predsa len udeliť neoverenej aplikácii prístup k vašim kontaktom nemusí byť vždy rozumné.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
smartfon Android technologia Windows biznis pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať