Špičkové komponenty Sound BlasterX (nielen) pre hráčov

0

Kvalitný zvuk s veľkou rezervou výkonu a mechanicky presná, ergonomická a aj efektne podsvietená klávesnica a myš, to je nevy­hnutná súčasť hardvérovej výbavy každého hráča. Vhodnú zostavu nie je problém poskladať aj z komponentov od rôznych výrobcov, ale z hľadiska jednotného dizajnu a v neposlednom rade aj koexistencie ovládačov je aj v tomto prípade výhodné, ak sú „všetky kone z jednej stajne“. Jedna z mála firiem, ktoré ponúkajú kompletné portfólio špičkového príslušenstva, je Creative. Mali sme možnosť otestovať vlajkové komponenty série Sound BlasterX spolu a vopred prezradíme, že to skutočne stálo za to.

Soundbar Sound BlasterX Katana

Súprava kvalitného a elegantného soundbaru a subwofera spĺňa aj tie najvyššie nároky na reprodukciu zvuku a hudby z PC. Tým je povedané úplne všetko, Katana na jednej strane nadchne aj najnáročnejších hráčov a konzumentov multimédií, na druhej strane táto zostava nie je určená audiofilom, pre ktorých sú kľúčovými slovami streamer, analógový gramofón a elektrónkový zosilňovač. Soundbar je de facto prvý produkt svojho druhu, akýsi zakladateľ triedy zariadení UMAS (Under Monitor Audio System). Pri opise dizajnového štýlu soundbaru je načase vysvetliť aj význam názvu Katana. Je to japonský meč. Soundbar svojím tvarom skutočne vzdialene pripomína strednú časť čepele meča, ale čo je zrejme v tomto prípade dôležitejšie, jeho zvuk doslova „rozsekne“ ak nie miestnosť, tak minimálne priestor pred hráčom. Tvar soundbaru je prispôsobený umiestneniu pod monitorom. Telo z plastu je na hornej strane zosilnené kovovým panelom, ktorý zrejme prispieva aj k priaznivej bilancii odvodu tepla od výkonových stupňov. V soundbare sú dve dvojice reproduktorov, väčšie stredové, vyžarujúce smerom nahor, a menšie výškové pod skosenými časťami predného priezvučného panela. Basy reprodukuje veľký reproduktor na bočnej strane subwoofera.

Subwoofer je pasívny, k soundbaru je pripojený pomerne tenkým káblikom, ukončeným konektorom RCA-Cinch. Skalný HiFi fanúšik by sa na hrúbku káblika pozrel trochu pochy­bovačne, no z hľadiska preneseného výkonu 50 W je z elektrikárskeho hľadiska všetko v poriadku. Basreflexový otvor subwoofera je smerovaný dopredu. Na čo najlepšie vyžarovanie basov odporúčame umiestniť subwoofer ­niekam na podlahu k stene. Priestorový efekt generovaný signálovými procesormi upravujúcimi fázu zvukových vĺn je lepší než pri stereoreproduktoroch, klasickej zostave 5.1, samozrejme, konkurovať nemôže. Pri počúvaní testovacích vzoriek priestorového zvuku sme zistili, že sa dá veľmi dobre odlíšiť zvuk stredového reproduktora, ktorý vychádza z plochy, kde žiadne reproduktory nie sú. Pri pozornejšom pohľade pod priezvučnú mriežku zbadáte dvojicu oválnych otvorov. Pod nimi sú zahnuté zvukovody vedúce do šácht stredových reproduktorov, ktorých membrána je umiestnená vodorovne, takže časť ich výkonu sa vyžiari dopredu.

Sound BlasterX Katana je schopný v krátkych špičkách poskytnúť až 150 W takzvaného hudobného výkonu alebo 75 W RMS (Root Mean Square), čo je 0,707× maximálny výkon, v tomto prípade výkon zosilňovačov, pretože napájací zdroj má parametre 22 V a 2,5 A, teda maximálny trvalý sínusový výkon je 55 W. Vzhľadom na účinnosť predovšetkým ba­sového reproduktora je to viac než dosť. Zaujímala nás aj dolná časť frekvenčnej charakteristiky, pri 40 Hz sme namerali útlm – 9 dB a pri 50 Hz perfektných – 6 dB. Zjednodušene povedané, 40 Hz znamená dunivé basy. Signálový procesor podporuje 24-bitové vzorkovanie a dekóduje priestorový zvuk Dolby 5.1. Štandardne sa Katana pripája k počítaču cez USB na prenos digitálneho zvuku, no môžete pripojiť aj smartfón či tablet cez USB, prípadne analógový zvuk cez konektor jack alebo digitálny zdroj zvuku, napríklad hernú konzolu cez optický konektor.

Parametre:

• Rozmery a hmotnosť: Soundbar 60 × 600 × 79 mm, 1,5 kg; subwoofer: 333 × 130 × 299 mm, 4 kg
• Cena: 299 EUR

Herná myš Sound BlasterX SIEGE Mo4 s efektným podsvietením

Myš svojimi odvážnymi hranami a akčne pôsobiacimi uhlami (samozrejme, iba v prednej časti, kde sa hrán nedotýkajú prsty ani ruka) prezrádza určenie pre hráčov, ergonómiou a presnosťou poteší aj grafika, konštruktéra, prípadne iné povolania, kde záleží na presnosti myši. Po vypnutí podsvietenia bude mať myš moderný elegantný dizajn s nepatrným nádychom konzervatívnosti. Nad kolieskom v strede hornej plochy je tlačidlo so svetelnou indikáciou na trojstupňové nastavenie citlivosti.  DPI pre jednotlivé stupne sa dajú nastaviť v intervale 300 –  12 000 dpi. Na pravej strane v dosahu palca praváka sú tri tlačidlá, ktoré sú rôzne veľkosťou, sklonom aj tvarom, takže ich ľahko rozlíšite hmatom. Funkcia všetkých siedmich tlačidiel myši sa dá preprogramovať. Výrobca udáva mechanickú životnosť 50 miliónov kliknutí. Bočné plochy sú pokryté textúrovanou hmotou pripomínajúcou silikónovú gumu, takže na nich nezostávajú odtlačky prstov. Pohyb po podložke sníma infračervená dióda ­PixArt PMW3360 a vyhodnocuje výkonný 32-bitový mikrokontrolér. Zvládne vzorkovať polohu tisíckrát za sekundu s natívnou presnosťou 12 000 dpi. Pri konfigurácii bolo treba stiahnuť a nainštalovať do myši najnovší firmvér. Na konfiguráciu použijete aplikáciu Sound Blaster Connect, rovnakú ako pre klávesnicu Vanguard K08.

• Cena: 79,99 EUR

Slúchadlá Sound BlasterX H7 Tournament edition

Masívny oceľový most s atraktívnou čiernou, nahrubo brúsenou povrchovou úpravou je záruka odolnosti a svojou pružnosťou zabezpečuje optimálny prítlak mušlí, slabší, než by ste pri pohľade na rám čakali. Spolu s pomerne hrubým čalúnením hlavového mosta, pamäťovou penou mušlí a mnohostupňovým nastavením veľkosti umožňuje pohodlné nosenie a mušle ani pri dlhšom nosení netlačia. Hoci nie sú otočné, vôbec to neprekáža, táto funkcia je potrebná na poskladanie, a nie na nosenie a herné slúchadlá na rozdiel od outdoorových netreba skladať na minimálny rozmer. Dizajn je s výnimkou výrazného červeného X elegantný, skoro až konzervatívny.

Na červenej podšívke vnútri každého náušníka je výrazné označenie L (ľavý) a R (pravý), čo uľahčuje nasadzovanie. Červený je aj hrubý kábel, pokrytý gumou s profilovanou povrchovou úpravou, ktorý sa nebude zamotávať. K slúchadlám je pripojený napevno a vedie do plastového medzikusa s hliníkovým horným panelom, na ktorom sú ovládacie prvky na reguláciu hlasitosti, tlačidlo na prijatie hovoru, spustenie či zastavenie prehrávania a veľký vypínač mikrofónu. Mikrofón sa v prípade potreby pripojí konektorom do ľavej mušle. Prospel by mu molitanový chránič, takto komunikační partneri počujú každé silnejšie vydýchnutie. Hlavný účel plastového medzikusa je však variabilita pripojenia. Pomocou 3,5 mm konektora jack môžete slúchadlá pripojiť k analógovému zdroju zvuku a pomocou kábla USB k počítaču, takže do slúchadiel vstupuje digitálny zvuk. Vstavaný prevodník DAC má rozsah 24 bitov a zvládne zvuk so vzorkovacou frekvenciou 96 kHz. Frekvenčný rozsah meničov s neo­dýmovými magnetmi s priemerom 50 mm pokrýva celé počuteľné spektrum, subjektívne sa nám pri lineárne nastavenom ekvalizéri zdajú zdôraznené vyššie stredy, takže v profiloch budete zrejme viac zdôrazňovať basy, než je implicitne nastavené.

Odporúčame nainštalovať softvér BlasterX Acoustic Engine, v ktorom si môžete nastaviť zvukový profil pre jednotlivé typy hier, napríklad pre akčné, pretekárske autá, strieľačky, realtimové stratégie či športové hry, prípadne profily pre konkrétne hry vo vybranej kategórii, naprí­klad Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive či DotA 2, aby zdôraznili podnety v hre.

Vysvetlenie si žiada ešte priestorový zvuk typu 7.1. Zatiaľ čo pri pohľade na rozmiestnenie reproduktorov v miestnosti je princíp priestorového zvuku každému zrejmý, pri slúchadlách sa nad tým treba trochu zamyslieť. Princíp stereofónneho efektu je jasný, ale ako možno dosiahnuť, aby zvuk prichádzal zhora? Je to jednoduché a triviálne. Predstavte si samého seba uprostred reálnej dynamickej scény z filmu. Aj v takomto reálnom priestore predsa vnímate zvuk len dvoma ušami. Mozog si dotvára priestorovú informáciu podľa rozdielu zvukov z ľavého a pravého ucha. Prekrytie uší slúchadlami na situácii veľa nemení. Signálový procesor dekóduje informáciu o priestorovom zvuku a generuje signál pre ľavé a pravé ucho. Samozrejme, nie je to dokonalé, pretože vplyv na priestorové vnímanie má aj tvar ucha a vlnenie vo zvukovode a nemôžeme očakávať, že to budú slúchadlá za 159 eur simulovať. Napriek tomu je v hre prelet vrtuľníka ponad vašu hlavu veľmi efektný. Napokon tento efekt si môžete simulovať v aplikácii BlasterX Acoustic Engine a meniť polohu vrtuľníka v priestore.

Parametre:

• Frekvenčný rozsah: slúchadlá 20 Hz – 20 kHz, mikrofón 100 Hz – 15 kHz
• Cena: 159 EUR

Klávesnica Sound BlasterX Vanguard K08

Vysunutý panel v hornej časti s tlačidlami na ovládanie prehrávania multimédií a skosené rohy prezradia hernú klávesnicu ešte skôr, než sa po pripojení k počítaču cez USB rozsvieti farebné podsvietenie nápisov na klávesoch a plochy medzi nimi. Neštandardný je aj valcový prvok na ovládanie hlasitosti nad numerickou klávesnicou. Kábel z klávesnice, opletený textilom, je veľmi hrubý, na konci sa rozdvojuje na dva samostatné káble USB, jeden na pripojenie klávesnice a druhý je predlžovací, zásuvka je v hornej šikmej hrane. Sem môžete pripojiť napríklad kľúč USB. My sme tento port s výhodou využili na pripojenie slúchadiel Sound BlasterX H7 Tournament edition.

Dizajn, ergonómia aj dynamika chodu klávesov s vyšším zdvihom pripomínajú najkvalit­nejšie klávesnice z éry prvých PC, takže profesionálnym pisárkam by plne vyhovovala, možno okrem chýbajúcich nápisov na klávesoch znakov s diakritikou, ale pisárky sa na klávesnicu aj tak nepozerajú a ostatní si na polohu znakov s diakritikou rýchlo zvyknú, prípadne si pomôžu nálepkami s bielymi symbolmi, ktoré nalepia tak, aby neprekrývali podsvietený symbol. Všetkých 109 klávesov má precízne spínače OMRON s projektovanou životnosťou 70 miliónov zopnutí a ich funkcia sa dá preprogramovať. Zdvih po zopnutie je 3,5 mm. Veľmi rýchlo prídete na to, že približne na 1,5 mm môžete menšou silou kláves bezpečne stlačiť a mať ho pripravený na extrémne rýchle stlačenie, keď nastane vhodná chvíľa na príslušnú akciu.

Proces inštalácie a úvodnej konfigurácie je jednoduchý, zo stránky výrobcu si stiahnete upgrade firmvéru, nainštalujete ho a následne nainštalujete a spustíte aplikáciu Sound Blaster Connect, v ktorej nastavíte podsvietenie, rýchlosť reakcie a ďalšie parametre. Podsvietenie môže efektne rolovať rôznou rýchlosťou, vytvárať vlny a podobne, prípadne svietiť jednou farbou. Konkrétne nastavenie vyberiete podľa toho, či chcete efektmi zaujať okolie, alebo sa maximálne sústrediť na hru.

Parametre:

• Rozmery: 149 × 465 × 37,6 mm, sila na zopnutie klávesu 45 g, zdvih bez zopnutia 1,5 mm, celkový zdvih 3,5 mm
• Cena: 132 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Sound BlasterX

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať