Spiace imunitné bunky v nádoroch možno „prebudiť“ na boj s rakovinou

0

Vedci objavili, že spiace bunky imunitného systému, ktoré sa nachádzajú v nádoroch, možno „prebudiť“, aby bojovali so smrtiacou rakovinou.

Rakovinové bunky sa naučili „vypnúť“ imunitné bunky, aby sa tak vyhli pôsobeniu obranného mechanizmu tela. Možnosť vypnúť obranný mechanizmus je v niektorých prípadoch dôležitá, napr. aby matka mohla vynosiť dieťa – v podstate cudzie teleso – bez toho, aby imunitný systém zaútočil na plod.

Vedci z Cancer Research UK a University College London preukázali, že za použitia genetických úprav možno tento „vypínač“ vyradiť, aby imunitný systém rozpoznal rakovinu.

„Je to veľmi vzrušujúci objav, ktorý znamená, že existuje spôsob, ako obísť obranu rakovinových buniek, pričom sa treba zamerať len na imunitné bunky, ktoré rozpoznajú rakovinu,“ povedal Dr. Sergio Quezada z organizácie Cancer Research UK, spoluautor štúdie uverejnenej v časopise Cancer Research.

Liečba by mala fungovať tak, že po biopsii nádoru lekár identifikuje bunky imunitného systému, ktoré sú v ňom. Tieto bunky sú pravdepodobne najúčinnejšie, keďže sú v nádore a rozpoznali ho a zaútočili naň skôr, ako boli vypnuté.

Vedci použijú genetickú metódu nazývanú TALEN, aby odstránili „vypínač“. Upravené imunitné bunky sa potom rozmnožia v laboratóriu a vrátia späť do tela pacienta, aby tam bojovali proti rakovine.

Zatiaľ sa testy vykonali len na myšiach, nádory sa zmenšili o 75 % a 80 % myší bolo nažive aj 70 dní po zákroku.

Lieky, ktoré by vyradili „vypínač“ v bunkách imunitného systému, sú už k dispozícii, no môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky a môžu zapnúť imunitný systém na plné obrátky, čo by viedlo k napadnutiu aj zdravých buniek. Laboratórny výskum naznačil novú cestu na riešenie tohto problému, no ešte potrvá dlhší čas, kým sa začne používať v klinickej praxi.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať