Image
11.4.2016 2 Comments

PC REVUE: Špekulantom s doménami nové pravidlá nevoňajú

Aj vám by sa páčilo zbohatnúť na predaji svojej domény o pár miliónov eur? Vo svete si takto k tučným kontám pomohli už stovky prezieravých ľudí, ktorí si pred istým časom zaregistrovali zaujímavé domény, predovšetkým s koncovkou .com. Na Slovensku máme domény s koncovkou .sk, ktorých trhovú hodnotu síce nemôžeme ani porovnávať s najdrahšími na svete, no aj tu sa sem-tam nájdu domény, za ktoré sú kupujúci ochotní dať nezanedbateľnú štvor- či päťcifernú sumu. Rebríčku najdrahších domén vo svete kraľuje insurance.com, za ktorú jej nový majiteľ zaplatil pred šiestimi rokmi neuveriteľných 35,6 milióna dolárov. Nasleduje dvadsať ďalších domén .com, každá z nich bola predaná za viac ako 5 miliónov dolárov. Reálne ich je určite viac, pretože aj vo svete je občas zvykom výšku transakcie nezverejniť. U nás na Slovensku je to železné pravidlo, a preto žiadny oficiálny ani neoficiálny rebríček najdrahších domén .sk neexistuje.

Obchodovanie s doménami je biznis ako každý iný, hoci doména je pomerne mladá komodita. Možno práve preto časť verejnosti stále neprávom považuje doménový biznis za menej seriózny ako napríklad obchodovanie s akciami či umeleckými dielami. Každý deň sa registrujú stovky nových domén a pomaly sa zapĺňa ich menný priestor. Inými slovami, je čoraz ťažšie nájsť voľnú doménu s krátkym, výstižným a ľahko zapamätateľným názvom. Takéto názvy sú väčšinou už dávno zaregistrované, hoci v tomto smere sme na tom na Slovensku ešte relatívne dobre. Pri troche šťastia stále máme šancu objaviť zaujímavú doménu, ktorú si nezaregistroval nikto pred nami. Domén .sk je spolu iba 340-tisíc. Na porovnanie, v susednom Česku je zaregistrovaných 1,25 milióna domén .cz. Najrozšírenejšia koncovka je .com s viac ako 120 miliónmi domén. Celkový počet domén na celom svete prekročil koncom minulého roka hranicu 300 miliónov. Nečudo, že hodnota zaujímavých a silných domén neustále rastie.

Zostaňme však doma. Doménu s koncovkou .sk si môžete zaregistrovať na jeden rok. Po uplynutí tohto obdobia si buď predĺžite jej platnosť, alebo poplatok na ďalší rok neuhradíte, doména exspiruje a po uplynutí ochranného šesťtýždňového obdobia sa vymaže z registra. Stane sa voľnou a môže si ju zaregistrovať ktokoľvek. Ak je jej názov zaujímavý, môžete sa staviť, že v čase uvoľňovania domény sa viacero registrátorov usilovne pokúša získať ju pre seba – ako keď supy krúžia nad umierajúcou korisťou. Len s tým rozdielom, že kým na zdochline si pochutí celý kŕdeľ, doména pripadne len najrýchlejšiemu z nich. Rozhodujú stotiny sekundy.

Dôvodov na registráciu čerstvo zrušených domén majú registrátori viacero. Prvým môže byť záujem registrátorovho zákazníka o takúto doménu, ktorý ju chce využiť ako adresu pre svoj web, maily a podobne. Registrátor svojmu zákazníkovi poskytuje webhosting, registruje nové domény a ponúka aj odchyt exspirovaných domén ako doplnkovú službu. Je to zvyčajne najlacnejší, ale aj najmenej spoľahlivý spôsob, ako sa dostať k lukratívnej doméne. Žiadny registrátor nemôže zákazníkovi garantovať, že bude najrýchlejší a doménu získa práve on, najmä keď registrátorov s priamym prístupom do registra sú tisíce.

Existuje však aj skupina registrátorov, ktorých môžeme nazvať špekulantmi. Pre nich je registrovanie čerstvo rušených domén primárny či dokonca jediný biznis. Niekedy až na pokraji etiky. Registrujú domény s úmyslom zarobiť na nich – predať ich alebo prenajať. To by bolo v poriadku. Už menej v poriadku je odchytiť doménu a vzápätí kontaktovať jej predošlého držiteľa, ktorý možno len zabudol na úhradu poplatku a nepredĺžil si jej platnosť, s ponukou na jej odpredaj, teda s trochou zveličenia sa dá povedať, že so žiadosťou o výkupné. Ťažké je takisto uveriť, že si niekto registruje doménu v dobrej viere, ak je zhodná či veľmi podobná známej ochrannej známke. Pravidlá registra to síce zakazujú, napriek tomu sa to deje, pretože žiadna kontrola pred zaregistrovaním domény neexistuje. Ak chce potom nešťastný držiteľ ochrannej známky takúto doménu používať, má dve možnosti – buď sa so špekulantom dohodne na odstupnom, alebo sa rozhodne pre dlhú a neistú tortúru a pokúsi sa získať doménu súdnou cestou.

Pravidlá registra umožňujú doménovým špekulantom držať doménu približne tri mesiace bez toho, aby za ňu museli zaplatiť jediný cent. Veľa domén tak visí bez úžitku, nevyužitých a čakajúcich na záujemcov, ochotných alebo donútených vytiahnuť z vrecka mnohonásobne viac, než je výška bežného registračného poplatku. Ak sa záujemca nenájde, registrátor doménu uvoľní a celý kolotoč sa opakuje.

Doménoví špekulanti našli živnú pôdu na svoju činnosť v pravidlách registrácie domén .sk. SK-NIC, a. s., súkromná spoločnosť, ktorá je monopolným správcom registra domén .sk, zaviedla ešte v roku 2003 pravidlá platiace s malými zmenami dodnes. Špekulanti ich neustále zneužívajú, a to aj napriek zopár prekážkam, ktorými im SK-NIC neskôr trochu skomplikoval život. Internetová verejnosť volá už dlho po zmene pravidiel tak, aby nikto nemohol držať doménu .sk bez zaplatenia. Dobrá správa je, že spoločnosť SK-NIC v tomto duchu konečne pripravila zmenu pravidiel, ktorých odsúhlasenie Komisiou pre správu národnej domény .sk sa zdá už len otázkou najbližších dní. Už teraz sa teda všetci môžeme tešiť na stovky, možno až tisíce zaujímavých domén .sk, ktoré doménoví špekulanti uvoľnia a bez zaplatenia registračného poplatku už nebudú môcť ďalej vlastniť. Nové pravidlá by mali vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho roka.

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Putovná konferencia Microsoft Ignite The Tour po prvý raz v strednej Európe

12.03.2020 16:17

Ešte kým Európu schvátil koronavírus, stihla Praha po prvý raz privítať známu putovnú konferenciu Microsoft Ignite The Tour, zameranú nielen na vývojárov, ale na všetkých, ktorých zaujímajú technologi ...

Magazín

Nový PEUGEOT 208 / Slovenský lev s francúzskym šarmom

11.03.2020 15:07

Nový PEUGEOT 208 je od uvedenia na trh k dispozícii s tromi druhmi motorov: elektrickým, benzínovým a dieselovým. Výber motora tak nediktuje výber karosérie. Prichádza s vylepšeným i-Cockpit displejom ...

Magazín

Audi Q3 Sportback 45 TFSI / Kríženec kupé a SUV

11.03.2020 14:51

Audi Q3 Sportback je kombinácia SUV a kupé vo verzii S line aj so športovejším dizajnom. Z hľadiska zaradenia ide o model strednej triedy, modernejšieho menšieho brata Q5, s ktorým si ho okoloidúci ča ...

2 Comments

 1. Odpadnem reakcia na: Špekulantom s doménami nové pravidlá nevoňajú
  4.2.2017 21:02
  Pritom sám autor článku je veľkým špekulantom s doménami...
  Reagovať
 2. Toto je odborný článok? reakcia na: Špekulantom s doménami nové pravidlá nevoňajú
  15.9.2016 21:09
  Tak neodborne písaný článok bez akýchkoľvek faktov, som už dávno nečítal, predpokladám že autor článku chodí na gymnázium a toto čo som čítal vyššie sa mu podarilo zosmoliť za nejakých 45 minút. To čo som sa chcel dočítať, že cez aké stavy prechádza sk doména, tak aby sa nemusela platiť ale robí sa s ňou kolotoč, to som sa nedočítal, ale omáčky o tom, aké su com domény drahé, to si neodpustil... takže známka 4 mínus, snaha bola.
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá