Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Spectre a Meltdown: Stále viac otázok ako odpovedí

Bezpečnosť
0

Meltdown a Spectre sú pre Intel pomerne výraznou ranou: po úspešne zakončenom konci roka, keď firma oznámila ekonomicky najlepší štvrťročný výkaz zo štvrtého kvartálu v histórii - zisky vzrástli medziročne o 4% a dosiahli hodnotu 17,1 miliárd dolárov - teraz čelí bolestivej rane na svojej verejnej povesti. Obe kritické zraniteľnosti sa nachádzajú v prevažnej väčšine procesorov, ktoré sa dodávajú do osobných počítačov i serverov.

Hardvérové ​​riešenie sa ukázalo ako nevyhnutné: Intel v posledných týždňoch spolupracoval s množstvom výrobcov a predajcov počítačov i operačných systémov a pomocou aktualizácií a bezpečnostných záplat sa pokúšal zraniteľnosti opraviť, alebo prinajmenšom výrazne znížiť šancu na zneužitie chýb.

To sa však úplne nepodarilo: Intel nedávno koncovým užívateľom odporučil aktualizácie neinštalovať, lebo ich systémy sa následne občas neočakávane reštartujú.

"Pre Intel je bezpečnosť tou najvyššou prioritou, kľúčovým základom našich produktov a je dôležitá pre náš rozvoj na datacentra zamerané stratégie," povedal Krzan.

"Naším najbližším cieľom je zabezpečenie kvalitných opatrení na zmiernenie dopadov zraniteľnosti na našich klientov. Pracujeme na hardvérových zmenách v budúcich produktoch, ktoré budú priamo adresovať hrozby Spectre a Meltdown. Tieto produkty sa začnú na trhu objavovať neskôr v tomto roku. "

Čo sa týka Client Computing Group, teda skupiny Intelu zodpovednej za spotrebiteľské produkty, oznámila spoločnosť pokles v predajoch o 2% na 9 miliárd dolárov. Laptopy sa vyrovnali stavu v minulom roku a predaja desktopových počítačov poklesli o 8%. Vzhľadom na krízu, v akej sa trh osobných počítačov dlhodobo nachádza, však nejde o nič, z čoho by mala mať spoločnosť obavy.

Krzan navyše zdôraznil, že zraniteľnosti by nemali mať efekt na budúce čísla predajov spoločnosti. Na riešenie zraniteľností vraj nasadil "jedny z najlepších mozgov v Intelu".

6 otázok, ktoré Intel musí zákazníkom zodpovedať
Analytici sa počas vyjadrenia Krzaniche pýtali skôr na výdavky a plány, avšak oblasť bezpečnosti bola trochu zanedbaná. Sú tu však dôležité otázky, na ktoré by ako koncoví užívatelia, tak podnikoví zákazníci radi poznali odpoveď. Prikladáme k nim navyše aj tie najpravdepodobnejšie odpovede.

1. Kedy presne bude hardvér upravený?
Náš tip: Na konci roka 2018. Podľa uniknutých plánov produktov to vyzerá, že 14nm Cascade Lake-X čipy a možno aj 10nm Cannon Lake procesory v sebe budú mať opravy zahrnuté.

Pat Moorhead, hlavný analytik spoločnosti Moor Insights, však nesúhlasí. "Verím, že opatrenia pre zmiernenie zraniteľností už v čipoch sú, inak by sme zaznamenali ročné meškanie pri nových procesoroch," povedal v správe. Je teda možné, že sa opravy vyskytnú už napríklad u Coffee Lake-S čipov, ktoré majú vyjsť skôr.

3. Budú opravené obe zraniteľnosti - Meltdown i Spectre - alebo len jedna?
Náš tip: Pravdepodobne iba Meltdown. Meltdown totiž zasahuje primárne procesory Intelu kvôli tomu, ako využívajú špekulatívne konanie. Spectre bude zrejme vyžadovať oveľa výraznejšie zásahy do architektúry procesorov.

3. Budú opravy platiť iba na nové procesory, alebo aj na niektoré staršie?
Náš tip: Iba na nové procesory, hoci Intel by možno mohol upraviť aj existujúce verzie procesorov, obzvlášť tie určené pre cloudové servery. Urobiť tak, by však otvorilo dvere možnosti masívnemu stiahnutiu procesorov z obehu, čo sa nezdá pravdepodobné. Niektoré čipy by však mohli v blízkej budúcnosti niesť dodatočné písmeno, ktoré by značilo, že sú proti zraniteľnostiam chránené: to by zákazníkom dodalo dôveru.

4. Aké budú dôsledky opráv zraniteľností na procesory?
Náš tip: Zakaždým, keď pridáte ďalší prvok do CPU a fyzicky ho zväčšíte, zdvihne sa aj jeho cena. Akým spôsobom však Intel čipy upraví nie je jasné; keby sa cena výraznejšie zdvihla, Intel by to mohol značne pocítiť na spätnej užívateľskej väzbe.

5. Ako bude ovplyvnený výkon?
Náš tip: Konkrétne benchmarky zamerané na priame testovanie výkonu procesora vykazujú len malý pokles výkonu, ale v širšom meradle systémového výkonu je znížená rýchlosť spoznať.

6. Zdvihne sa vďaka upraveným procesorom predaj počítačov?
Náš tip: U spotrebiteľských PC je to nepravdepodobné; naopak u podnikov sa to javí ako možné. Podniky sa nebudú chcieť vystavovať možnosti žalôb a akýkoľvek šikovný predajca počítačov im to rád pripomenie.

"Myslím, že zaznamenáme zvýšený dopyt po serveroch, ale nie po počítačoch. Nemyslím si, že by si mnoho ľudí všimlo zníženie výkonu," podotýka Moorhead.

Zdroj: computerworld.cz.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Intel PC Meltdown Spectre Cloud

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať